Alanya Gezilecek Yerler

Alanya

Akdeniz Bölgesinin incisi olan Antalya ilinin en özel ilçelerinden bir tanesi olan Alanya gezilecek yerler ile tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile ülkemizin en özel kentlerinden bir tanesidir. Türkiye denilince özellikle turizmcilerin gözde mekanlarının yer aldığı Alanya gezilecek yerler Akdeniz kıyısı boyunca uzanan harika plajları tarihi kale ve yapıları ile dikkat çekmektedir. Alanya ilçesi ülkemizin güney şeridinde yer almaktadır ve ilçe çok sayıda gezip görülecek farklı duraklara sahip olduğundan yıl boyunca çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır.

alanya gezilecek yerler

Alanya gezilecek yerleri ile kartpostallara tema olabilecek doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihten günümüze varlığını devam ettirmiş olan çok sayıda medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Alanya gezilecek yerler içinde dört bir yanında tarih severlerin ilgisini çeken çok sayıda tarihi kalıntı ve birden fazla medeniyetin izlerine rastlamak da mümkündür.

Akdeniz Bölgesinin en önemli cazibe merkezlerinden bir tanesi Alanya müzeleri ve ülkemizin turizm merkezi olarak kabul edilen Antalya şehri Alanya ilçe merkezine 133 km uzaklığındadır. Alanya Akdeniz kıyılarına kurulmuş olan tarihi doğası ve konsepti ile uzun yıllardan bu yana insanlığın yaşam alanı olmaktadır. Kentin Tunç Çağından günümüze kadar gelen yaşam izlerine ev sahipliği yapmış olması da bir başka dikkat çeken unsur olarak görüldüğünden kentin çok sayıda müze ve tarihi yapısı bulunmaktadır.

alanya müzeleri

Alanya tatil ve turizm kenti olmasının yanında önemli bir de tarihi kalıntı şehri olarak çok sayıda müze kale gibi yapılara ev sahipliği yapmakta ve çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kentin bilinen en önemli müzelerinden bir tanesi Alanya Arkeoloji Müzesidir ve 1967 yılından bu yana Lidya ve Friglere ait kalıntılar bu müzede sergilenmektedir.

Üç katlı ahşap bir konak olarak Alanya geleneksel mimarisini yansıtan Alanya Atatürk Evi Müzesi ilk katında Atatürk’e ait kişisel eşyalar tanıtılırken ikinci katında geleneksel mobilyalar ve eşyalar sergilenmektedir.

alanya Atatürk evi müzesi

Müzenin kesin olmamakla birlikte Beyri Usta tarafından inşa edildiği bilinirken ev sahibi olan Tevfik Azakoğlu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına bağışlanmıştır.

Geleneksel Alanya evleri dendiğinde aklınıza ilk gelecek olan yapılardan bir tanesi olan Hüseyin Azakoğlu Müzesi Azakoğlu ailesi tarafından kültürel hizmet amacıyla bağışlanmıştır.

alanya huseyin azakoglu müzesi

Alanya kent belleği ve geçmişinin en iyi şekilde yansıtıldığı yapı kent merkezinde ve Alanya merkeze bağlı olan Şekerhane Mahallesinde bulunmaktadır.

Muratpaşa Antalya adresinde bulunan Atatürk Evi Müzesi, Atatürk tarafından Antalya iline yapılacak ziyaret öncesinde bölge ileri gelenleri tarafından valilik binasından konaklama merkezine dönüştürülmüştür.

antalya Atatürk evi müzesi

Atatürk burada konaklamış ve ardından da yapı Atatürk ve dönemine ait önemli eserlerin sergilenmekte olduğu bir müzeye dönüştürülmüştür.

Alanya yaz sezonun açılmasının ardından Alanya eğlence yerleri milyonlarca turistin yılın çeşitli dönemlerinde akın etmekte olduğu önemli bir kent merkezi halini almaktadır. Bu nedenle de kentin sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra insanların eğlenmelerini sağlamak maksadıyla çok sayıda eğlence merkezi inşa edilmiştir. Bununla beraber 5 yıldızlı ve lüks ihtiyaçlara cevap verebilecek olan otel ve pansiyonlar da kentte her köşede misafirlerine hizmet sunmaya devam etmektedir.

alanya eğlence yerleri

Alanya denilince akla gelen bir diğer unsur da yerli ve yabancı misafirler için sunulmakta olan konaklama hizmeti ile beraber gece hayatı eğlenceleridir. Diskolar bar ve gece kulüplerinin oldukça rağbet gördüğü Alanya kentinde özellikle turistler bu tarz mekanlara yaz gecelerinde büyük ilgi göstermektedir.

Bu ilçemiz milattan öncesinden günümüze kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış ve Alanya tarihi yerleri kadim bir deniz ve turizm kenti olarak kabul edilmekte ve bu nedenle insanların ilgisini çekmektedir.

alanya tarihi yerleri

Kentin Lidya ve Frigler ile yakın tarihte Roma ve Bizans İmparatorluklarına ev sahipliği yapmış olması ayrıca Türk kültür medeniyetleri için de öneme sahip olması önemli eserlerin kente bırakılmasına yol açmıştır.

Selçuklu Hükümdarı Alaeddin Keykubat tarafından inşa edilmiş olan Alanya kalesi içerisinde kule ve lahit ile aynı zamanda camiye ev sahipliği yapmaktadır.

alanya kalesi

Açık hava müzesi olarak aslında kale günümüzde değerlendirilir.

Selçuklu zamanının önemli liman kenti olan Alanya şehrinin korunması maksadıyla hükümdar Alaeddin Keykubat tarafından Alanya Limanı inşa ettirilmiştir.

alanya limanı

Liman sekizgen mimarisi ile dikkatleri oldukça çekmektedir.

1232 yılında dönemin Selçuklu Hükümdarı olan Alaeddin Keykubat tarafından Alanya Alara Kalesi yaptırılmıştır.

alanya alara kalesi

Alara Kalesi içerisinde saray ve hamamdan çok sayıda unsura ev sahipliği yapmaktadır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon