Artvin Gezilecek Yerler

Artvin

Karadeniz Bölgesinin en doğusunda yer alan Artvin gezilecek yerler ülkemizin önemli kültür ve turizm kentleri arasında yer almakta olup, doğal güzelliği ile insanları kendisine çeken bir yapısı vardır. Kentin önemli bir kısmında insanların Türkçe yerine Lazca dilini konuştukları kentin orta kısmından geçen Çoruh Nehri şehri ikiye bölerken sıradağları ve dik yamaçları da dikkat çekicidir. Artvin gezilecek yerler öncesi burası yaklaşık 170 bin nüfusa sahip olan ve yaklaşık 4 bin metre rakıma sahip sıradağların şehrin bağrında mızrak gibi dikildiği ve yeşil tonların hakim olduğu önemli bir kenttir.

artvin gezilecek yerler

Artvin gezilecek yerleri arasında uzun dağlar arasında taşkın göl ve akarsuları yaylaları ve balta girmemiş ormanları nedeniyle ülkemizin doğa ve kültür zenginliğe sahip önemli bir kentidir. Endemik bitki türlerinde önemli bir konuma sahip olan Artvin gezilecek yerlerin birkaç haftaya sığabileceği farklı güzellikleri ve kültürleri bir arada yaşatan önemli bir duraktır.

Kentin başlı başına kendisi bir açık hava müzesi olarak kabul edilmektedir ve Artvin müzeleri fazla olmadığından dolayı, Trabzon Rize ile Bayburt kentleri arasında yer alan önemli bir kültürel figürdür. Kent geçmişten günümüze çok sayıda medeniyete beşiklik etmiş ve bu etkilerin bir yansıması olarak da günümüze aktarılan çok sayıda yapı ve esere ev sahipliği yapmaktadır.

artvin müzeleri

Kentin Pontus Rumları ile Osmanlı İmparatorluğu dönemi yakın eserleri yanı sıra tarihin ilk medeniyetlerinin de beşik noktası olması önemli bir nüanstır. Bu sayede günümüze bozulmadan aktarılan çok sayıda eser müzeler ve diğer yapılar aracılığıyla korunarak günümüze ulaşması sağlanmaktadır.

Geleneksel yaşam geçmişi ile etnografik verilerin aynı anda sergilendiği Artvin Yaşam Tarzı müzesidir.

artvin yaşam tarzı müzesi

Artvin kentine bağlı Dik yamaç köyünde misafirleri ile buluşma fırsatı bulmaktadır.

Murgul ilçesine bağlı Damar beldesinde hizmete açılan Artvin Damar Etnografya Müzesi kentin ilk etnografya müzesi olarak biliniyor.

artvin damar etnografya müzesi

Geçmişten günümüze madencilik eserleri ile diğer manevi değere sahip ürünlerin sergilendiği yerdir.

Hopa ilçesinde faaliyet gösteren Artvin Hopa Müzesi ve Kültür Evi tarih açısından büyük öneme sahip eserler barındırmaktadır.

artvin hopa müzesi ve kültür evi

Yaklaşık olarak 2 bin adet geçmiş döneme ait tarihi ve kültürel esere ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra doğal güzelliklerin en net şekilde sergilendiği Artvin eğlence yerleri yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Kentin Karadeniz kıyısında yer alan kıyı kenti olan Hopa şehri deniz turizmi ve yayla turizmini canlı bir şekilde yapıldığı önemli bir kent merkezidir.

artvin eğlence yerleri

Ayrıca Hopa merkezli olarak faaliyet göstermekte olan çok sayıda bar gece kulübü ile disko sayesinde gece hayatına önem veren ziyaretçilerin eğlenmesi amaçlanmaktadır.

Tarih öncesinde ilk yerleşim gelişmeleri Artvin tarihi yerleri görmek merkezi bölgede yaklaşık 5 bin yıl önce Sakalar tarafından gerçekleştirilmiş ve devam eden dönemde de diğer medeniyetlerin kentte etkisi görülmüştür. Pars Kimmer ve Urartular gibi farklı medeniyetler ticaret ve tarım imkanlarının bolluğu nedeniyle çok defa kenti ele geçirme mücadelesine girişmişlerdir.

artvin tarihi yerleri

İlk Osmanlı Devleti egemenliğine Kanuni Sultan Süleyman döneminde girmiş olan kent yaklaşık 500 yıldır Türk kenti olarak varlığına devam etmektedir. Artvin farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmanın bir sonucu olarak günümüze varlığını sürdüren çok sayıda kale ve cami gibi yapılara sahiptir.

Livane Kalesi olarak da bilinen Artvin Kalesi 10.yüzyılda inşa edildiğine inanılmaktadır ve Osmanlı hakimiyetinin ardından 16.yüzyılda tekrar revize edilerek kullanılmaya devam edilmiştir.

artvin kalesi

Çoruh Nehri üzerinde kurulmuş olan Çoruh Köprüsü karşısında konuşlandırılmış olan kale yaklaşık bin yıllık bir geçmişe ve birikime sahiptir.

5.Yüzyılda İberya kralı Vahtang isimli hükümdar tarafından inşa ettirilmiş Artvin Ardanuç Ferhatlı kalesi Ardanuç ilçesi sınırlarında ve Ardanuç nehri kıyısında bulunmaktadır. Ardanuç ilçe merkezine 5 kilometre uzaklığa sahip olan kale efsanelerde anlatılan Ferhat ile Şirin isimli aşıkların buluşma noktası olduğuna inanılmaktadır.

artvin ardanuç ferhatlı kalesi

Kalmaklı adı ile de anılan Ferhatlı kalesi 16 yüzyıllık geçmişi ile Artvin kentinin önemli tanıtım yüzleri arasında yer almakta ve çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Artvin kentinin en eski camiler arasında yer alan Çarşı Merkez Cami kent merkezin yer alan önemli ibadethanelerden bir tanesi olarak sayılmaktadır.

artvin carşı merkez cami

Artvin Çarşı Merkez Cami 1860 yılında Artvin halkının dayanışması ile inşa edilmiş ve 1954 yılında tekrar restore edilerek günümüze kadar varlığını sürdürmeye devam etmiştir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon