Avanos Gezilecek Yerler

Nevşehir iline bağlı olan Avanos bölgesi doğal ve tarihi güzellikleri ile ön planda yer almakta olup, bölgeye gelen ziyaretçiler için Avanos gezilecek yerler hususunda farklı alternatifler sunmaktadır. Tarihi dönemler içerisinde Hititler ve Bizanslılar gibi farklı uygarlıkların hakimiyeti altında kalan bölgede farklı sanat dallarına ait birçok eseri görebilmek Avanos gezilecek yerler içerisinde mümkündür. Zengin bir kültürel mirası bulunan yöre kendine has yapısı ile ziyaretçilerini etkilemeyi başarmaktadır.

avanos gezilecek yerler

Selçuklular döneminde imar edilen Sarıhan Kervansarayı ve Alaaddin Cami gibi eserlerde Türk ve İslam dünyasına ait ögeleri bir arada görebilirsiniz. Bölgeye gerçekleştirilecek Avanos gezilecek yerler için tatil planlamaları ile birlikte farklı kültürlerin bir arada bulunan eserlerini yakından keşfedebilmek ve yöreye ait medeniyet tarihini öğrenebilmek mümkün olmaktadır.

Avanos Müzeleri

Tarihi dönemler içerisinde çok sayıda uygarlığın yaşam sürdüğü ve kendine has arazi yapısı ile dikkat çeken bölgede eserlerin sergilendiği Avanos müzeleri görebilmek mümkündür.

avanos müzeleri

Bölgede yapılan çalışmalar doğrultusunda elde edilen bulgular ve yöre kültürünü yansıtan sanat eserleri ilgili dallarına uygun olacak şekilde müzeler içerisinde ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Avanos Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Vadisi mevkiinde yer alan ve içerisinde 8.yy döneminden kalan birçok kilise bulunan Avanos Zelve açık hava müzesi bölgede rağbet gören turistik rotalar içerisinde kendine yer edinmektedir.

avanos zelve açık hava müzesi

Etrafında çok sayıda peribacası da bulunan açık hava müzesini haftanın belirli zaman dilimleri içerisinde ziyaret edebilmek mümkün olmaktadır.

Avanos Çanakçı Heykeli

Bölgede yer alan ve kendine has mimari yapısı ile dikkat çeken Avanos Çanakçı Heykeli bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

avanos çanakcı heykeli

Çanak yapan bir ustanın heykel haline dönüştürülmesi ile elde edilen eserin yapımında yine çanak malzemesi kullanılmış ve bölge kültürünün hem doğal hem de tarihi yapısının ziyaretçilere tanıtılması amaçlanmıştır.

Avanos Eski Taş Evler

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Avanos Eski Taş Evler bölgenin jeolojik yapısına uygun bir niteliğe sahip olan tebeşir ve kisir gibi taş malzemeler kullanılmak sureti ile inşa edilmiştir.

avanos eski taş evler

Zaman içerisinde Avanos bölgesinin daha tanınır bir hale gelmesi ve artan müşteri ilgisi ile birlikte yörede bulunan taş evler pansiyon ve restoran olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Avanos Eğlence Yerleri

Yılın her dönemi içerisinde yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilen burada hizmet veren çok sayıda Avanos eğlence yerleri bulunmaktadır. Müşteri talep ve isteklerine uygun olacak şekilde farklı konseptler ile hizmet veren eğlence mekanlarında çeşitli görsel şovlar gerçekleştirilmektedir. Yöre kültürüne has müzik etkinliklerinin de gerçekleştirildiği eğlence mekanları içerisinde yöresel yemekler eşliğinde oldukça keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek mümkündür.

avanos eğlence yerleri

İlçe sınırları içerisindeki farklı noktalarda hizmet veren eğlence mekanları içerisinden farklı bütçelere ve zevklere hitap edecek işletmeleri tercih edebilmek mümkündür. Bölgedeki mevsim şartlarının daha elverişli olduğu bahar ve yaz mevsimlerinde gerçekleştirilen etkinliklerin sayısı artmaktadır.

Avanos Tarihi Yerleri

Tunç Çağından itibaren tarihi dönemler içerisinde çok sayıda eserlerin inşa edildiği Avanos noktasında yer alan tarihi yerleri keşfederek oldukça güzel bir şekilde tatil yapabilmek mümkündür.

avanos tarihi yerleri

Kültür ve tarih turizmine ilgi duyan ziyaretçiler için Alaaddin Cami ve Eski Tekel Binası gibi çok sayıda turistik rota bulunmaktadır.

Avanos Taş Köprü

1898 yılı içerisinde yapımına başlanan Avanos Taş Köprü bölgede yer alan Osmanlı eserleri içerisinde bulunmakta olup günümüze kadar gelebilmeyi başarmıştır. Kuzey ve güney kesimleri arasında bağlantı kurulmasını sağlayan köprünün uzunluğu 159 metre seviyesindedir.

avanos taş köprü

Günümüz itibari ile köprü araç trafiğine kapatılmış olup sadece turistik amaçla hizmet vermektedir.

Avanos Alaaddin Cami

Selçuklular tarafından 13.yy içerisinde yapımına başlanan Avanos Alaaddin Cami, Sultan Alaaddin Keykubat döneminde imar edilmesi sebebi ile bu ismi almıştır.

avanos alaaddin cami

Cami, bölge yer alan Türk İslam eserleri içerisinde önemli bir konumda bulunmakta olup sahip olduğu mimari yapısı sebebi ile bölgeye gelen yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekmektedir.

Avanos Hacı Nuri Bey Konağı

Avanos bölgesinde yer alan en eski konaklardan birisi olan Hacı Nuri Bey Konağı, mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik noktalar içerisinde yer almaktadır. Sahip olduğu mimari yapısı ile birlikte dikkat çekici bir dekorasyonun bulunduğu konakta çok sayıda dizi ve film çekimi sağlanmıştır.

avanos hacı nuri bey konağı

Yapılan tanıtımlar sayesinde konak oldukça meşhur bir noktaya ulaşmıştır.

  • 28.05.2019
  • 0
  • 234
YORUMLAR
YORUM YAZ