Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık

En gözde tatil rotalarından birisi olmasından dolayı Ayvalık gezilecek yerler ilçenin hususunda son derece iddialı bir konumda olduğu bilinmektedir. Özellikle tarihi sokakları ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bu tatil beldesinin birbirinden etkileyici plajlara da ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Ayvalık gezilecek yerler listesinde ilçe bakımından çok sayıda farklı tarihi eserin bulunuyor olması ve turizm sektörünün uluslar arası kalite standartlarında bir hizmeti sunuyor olmasından dolayı bölge her geçen gün ziyaretçi sayısını katlamaktadır.

Ayvalık gezilecek yerlerAyvalık gezilecek yerler arasında Saatli Cami ve Şeytan Sofrası önemli uğrak yerleri arasında yer aldığı için günün her saatinde bölgede turistlerin bulunduğu bilinmektedir. Saatli Cami ne zaman inşa edildiği bilinmemekle beraber, ilk olarak Agai İanni Kilisesi olarak 1850 yıllarında kurulduğu düşünülmektedir. Mubadele döneminden sonra ise bu tarihi yapının camiye dönüştürülerek halkın kullanımına sunulduğu bilinmektedir. Şeytan Sorası ise Ayvalık gezilecek yerleri ile ilçe merkezine 8 km mesafede olan yüksek bir tepelik alana konumlanmış muazzam bir doğal güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Önemli bir turizm merkezi olarak karşımıza çıkan Ayvalık, kültürel birikimiyle de ön plana çıkan bir ilçe olduğu için nitelikli müzelere de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle turistlerin ilgisini çeken müzeler sayesinde bölgenin kültürel ve tarihi özelliklerine dair bilgi edinmek de mümkün olmaktadır.

Ayvalık müzeleriŞehirde bulunan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı Aşıklar Tepesi üzerinde yer alan muazzam bir seyir noktasına konumlandığı için büyük beğeni toplamaktadır. Müzede hem dini kitaplar hem de eski dönemlerin hukuki değerleri ve yorumlarına dair çok sayıda eser bulunduğu için, müzenin ünü dünyaya yayılmıştır.

İlçe merkezi bölgede yer alan Taksiyarhis Anıt Müzesi bir tarihi mekan olarak dikkatleri üzerine çekmekle beraber, müzedeki işlemeli sarımsak taşları ziyaretçileri büyülemeye yetmektedir. Müzede çok sayıda birbirinden farklı ikonlar bulunmakla birlikte özellikle Hz. Adem ile Havva ikonları büyük ilgi görmektedir.

Ayvalık taksiyarhis anıt müzesiYine müzede yer alan Hz. İsa ikonlarından çarmıha geriliş ve ölümden sonra diriliş gibi ikonlar da yer aldığı için müzeyi ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Ayvalık için ayrı bir öneme sahip müzeler arasında yer aldığından dolayı Rahmi M. Koç Müzesi bölgenin simge yapıları arasında yer almaktadır. Taksiyarhis Kilisesi olarak 1873 yılında inşa adilmiş olan bu müze, Alibey Adası sınırları içerisinde yer alan doğal güzelliklerle tarihi güzellikleri buluşturan bir tarihi yapıdır.

Ayvalık Rahmi m.koç müzesi2011 yılından bu yana Rahmi M. Koç Müzesi olarak kullanılan bu tarihi yapı, 2014 yılındaki restorasyon çalışmalarından sonra son derece etkileyici bir görünüme de kavuşmuş durumdadır.

Turizm faaliyetleri açısından adından sıkça söz ettirmeyi başaran Ayvalık eğlence yerleri hususunda da birbirinden farklı ve güzel seçenekleriyle konuklarının karşısına çıkmaktadır. Kendine özgü bir gece hayatıyla misafirlerinin karşısına çıkan bu turizm cenneti, çok sayı eğlence mekanına da ev sahipliği yaptığı için hemen herkese hitap etmeyi başarmaktadır.

Ayvalık eğlence merkezleriBölgede yer alan Tavernada Yunan müzikleriyle beraber eğlenebildiğiniz gibi rakı ve balık eşliğinde keyifli bir gece de yaşayabilirsiniz. Cunda Adası sınırlarında yer alan bu eğlence mekanının sirtaki yapan müdavimleri sizi açık havada özel dansların büyüsüne çağırmaktadır.

Doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanmayı başaran Ayvalık aynı zamanda çok sayıda tarihi eser ve mekana da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Cunda Adası sınırları içerisinde çok sayıda tarihi eser bulunduğu gibi bu yapılar arasında Agios Yannis Kilisesi apayrı bir yere sahiptir.

Ayvalık tarihi yerleriYine bölgede yer alan Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi 1858 yılı itibariyle inşa edilmiş olan ve 1922 yılına kadar kilise olarak faaliyetlerine devam eden bir tarihi yapıdır.

İlçe merkezinde yer alan ve turizm merkezinin en ünlü yapıları arasında yer alan bir tarihi eser Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık için önemli bir yeri vardır.

Ayvalık taksiyarhis kilisesi1844 yılı itibariyle inşa edilmiş olan bu tarihi yapının şehrin dokusuyla uyumlu bir özelliğe sahip olmasından dolayı son derece etkileyici bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Kentin tarihi dokusunu üzerinde taşıyan ve şehrin ruhunu hissedebileceğiniz eserler arasında yer aldığı için ziyaretçiler bakımından yoğun ilgi görmektedir. Arnavut kaldırımlı sokaklarda yer alan bu evlerin çoğunun Rumlardan kaldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Ayvalık evleriSon dönemlerde yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında ise bu evlerin çok daha etkileyici bir görünüme kavuştuğunu da söylemek mümkün olmaktadır.

Ayvalık gezilecek tarihi yerler söz konusu olduğunda es geçilmemesi yerler arasında Yeniçarohori Köyü yer almaktadır. Şimdiki ismi Küçük Köy olan bu tarihi bölge tasarım butikleri ve resim galerilerine de ev sahipliği yapmakta.

Ayvalık yeniçarohori köyü400 civarında tarihi Rum evlerinin bulunduğu bu köy, tarihi dokusu bozulmamış ve doğal güzelliğiyle ön plana çıkan bir bölgedir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon