Bartın Gezilecek Yerler

Şehrimiz ülkemizin Karadeniz bölgesinde bulunan Bartın gezilecek yerler çok güzel, çok nadide bir sahil kenti olup gidip görenleri adeta güzelliği ve doğası ile ilgi çekmektedir. Bartın gezilecek yerler gerek doğal güzellikleri ile olsun gerek tarihi mekanları olsun gerekse de sahilleri ve denizi ile olsun cıvıl cıvıl yaşanacak bir kent olarak dikkat çekmektedir.

bartın gezilecek yerler

Bu kent Bartın gezilecek yerler hem yerli turistler hem de yabancı turistlerce ziyaret edilmekte ve büyük bir ilgi görmekle birlikte özellikle de son dönemde turizm açısından büyük bir atılım göstermiştir. Bilhassa Amasra ve İnkum gibi sahili olan yerleşim yerleri yerli turistlerce yaz aylarında adeta akına uğramakta ve eğlenceli dakikaların yaşandığı yerler olmaktadır.

Bartın Müzeleri

Kültürel birikimi ile birlikte tarihi zenginlikleriyle de öne çıkmış olan Bartın müzeleri birkaç tane önemli müze bulunmakta ve pek çok kişi tarafından beğenilerek ziyaret edilmektedir.

bartın müzeleri

Bartın ilinde bulunan müzelerde hem tarihi bir yolculuğa çıkacak hem de şehrin kültürel zenginlikleri hakkında fikir sahibi olabileceksiniz.

Bartın Amasra Müzesi

Bu müze Bartın Amasra müzesi 1982 senesinden itibaren ziyaretlere açık hale getirilmiş ve antik dönemde kalma eserler hem korunmakta hem sergilenmekte hem de tarihe ayna tutmaya devam etmektedir.

bartın amasra müzesi

4 adet farklı salonu bulunan bu müzede hem arkeolojik hem de etnografik eserler ziyaretçiler tarafından görülebilmektedir ve bu müze yerli turistlerce büyük bir ilgi görmektedir.

Bartın Kent Müzesi

Bu müzede Bartın ilinin 4000 senelik tarihi bulunan Bartın Kent müzesi en iyi bir şekilde gözlemleme şansısını yakalayabileceğiniz gibi kentle ilgili ayrıntılı bilgilere de ulaşacaksınız.

bartın kent müzesi

Bu müze esasen 1885 senesinden beri mevcuttur, bir dönem belediye binası olarak da kullanılan bu yer 2018 senesinde müze haline getirilmiş ve ziyaretlere açılmıştır.

Bartın Ulus Etnografya Müzesi

Bartın Ulus Etnografya Müzesi Ulus ilçesinde yaşayan vatandaşların, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ulus Hizmet Derneği el birliği ile açılmış olup ziyaretçilerini beklemektedir.

bartın ulus etnografya müzesi

Bu ilçeye ait yöresel ürünler ile beraber tarihi çanak, çömlekler ve çok eski zamanlarda kullanılmış olan aletler müzede sergilenmektedir, eğer ilçeye yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka görmelisiniz.

Bartın Eğlence Merkezleri

Kentte eğlence merkezleri Bartın’da olarak sayılabilecek olan mekanlar kafeler, barlar ve restoranların yanı sıra sahil kasabalarında bulunan mekanlardan ibaret olup, gecenin ilerleyen saatlerine kadar hayat devam etmektedir. İlin merkezinde kafelerde genelde öğrenciler ve gençler takılmakta, bununla beraber bu mekanlarda belirli aralıklarla canlı müzik etkinlikleri de yapılmaktadır.

bartın eğlence merkezleri

Bartın ilinin ilçesi olan Amasra eğlence mekanları dikkat çekmekte olan bir yerleşim yeridir zira yerli ve yabancı turistler bu ilçeye özellikle yaz aylarında yoğun bir ilgi göstermektedir. Amasra ilçesi ile beraber İnkum sahilinde de pek çok eğlence yeri vardır ve bu mekanlarda yaz aylarında dolup taşmaktadır insanlar dilediğince eğlenmektedir.

Bartın Tarihi Yerleri

Eğlence mekanları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra Bartın tarihi yerleri ile de dikkat çeken bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır.

bartın tarihi yerleri

Şehirde birbirinden değerli, birbirinden güzel ve özel tarihi mekan mevcut olup yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir, özellikle de şehirde anıtlar, kiliseler dikkat çekmektedir.

Bartın Kuşkaya Anıtı

Bu mekan Amasra ilçesinden 4 km uzaklıkta bulunup Bartın Kuşkaya Anıtı adı verilen bölgede bulunmaktadır ve eser Roma İmparatorluğu döneminden kalmıştır.

bartın kuskaya anıtı

Eser milattan sonra 41 ve 54 yıllarında inşa edilmiştir tarih meraklılarının sıklıkla ziyaret ettiği bu yerde iki adet kitabe, kaya nişleri ve oturmak için sedirler mevcuttur.

Bartın Kilise

Burası milattan sonra 9. asrın sonralarında inşa edilmiş olup Bartın kilisesi Bizans Devletine ait bir kilisedir ve narteks bölümü üç kısımdır, ayrıca küçük bir şapel planındadır. Fatih Sultan Mehmet Bartın ilini 1460 senesinde fethettikten sonra bu kiliseyi cami yaptırmıştır.

bartın kilise

Fakat 1930 senesinde ibadete kapatılmıştır öte yandan bu mekan özellikle de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Bartın Kemere Köprü

Amasra ilçesinde bulunan Bartın Kemere Köprüsü Boztepe Mahallesi ile Sormagir Mahallesini birbirine bağlayan köprünün adıdır ve alt tarafı çakıl taşları ile döşelidir. Bu köprü Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir.

bartın kemere köprü

Zamanında oluşan toprak kaymaları neticesinde köprünün kenar bölümleri hasar görmüştür ancak günümüzde restore edilerek güzel bir görünüme kavuşturulmuştur.

  • 20.04.2019
  • 0
  • 80
YORUMLAR
YORUM YAZ