Bilecik Gezilecek Yerler

Ülkemizin hem İç Anadolu bölgesinde hem Marmara bölgesinde toprakları olan Bilecik gezilecek yerler ve tarihi açıdan her zaman önemli olayların yaşanmış olduğu bir yer olması ile dikkat çekmektedir. Bilecik gezilecek yerler hem tarihi pek çok olaya tanıklık etmesinden kaynaklı olarak pek çok tarihi esere ev sahipliği yaptığı gibi doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir.

bilecik gezilecek yerler

Özellikle Bilecik gezilecek yerler içerisinde Kınık Şelalesi bu ilin genelde en çok ziyaret elden yeridir ve gerçekten de görülmeye değer bir yerdir. Şehir eğlence mekanları ile değil daha çok tarihi mekanları ile ön plana çıkmaktadır, zira bu kent hem Osmanlı Devleti hem de Cumhuriyetin kuruluşunda önemli roller oynamış bir şehirdir.

Bilecik Müzeleri

Bilecik yukarıda da belirttiğimi gibi pek çok önemli tarihi ana tanıklık etmiş bir kent olmasından kaynaklı olarak birçok tarihi esere de sahiptir.

bilecik müzeleri

Bu tarihi eserler şehirde bulunan ve birbirinden farklı şehir turunuzda müzeleri de eklemelisiniz.

Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi

Bu müzenin binasının ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi bulunmamakla birlikte 1900’lü yılların başında, Memiş Ağa adlı kişi tarafından sergi evi olarak kullanılması için yapıldığı bilinmektedir.

sögüt ertuğrul gazi müzesi

Müzede ince işlemecilik örnekleri net bir şekilde gözlemlenmekte olup günümüzde Yörüklere ait olan ve onların kültürel ögelerini yansıtan eserler sergilenmesinin yanı sıra Roma dönemine ait toprak kaplar ve Osmanlı sikkeleri mevcuttur.

Bilecik Müzesi

Bu müze 1794 senesinde askeri maksatlı kullanılmak için yapılmış olup, Yunan işgali esnasında tamamen yanarak tam bir enkaza dönüşmüştür, ancak sonrasında tekrardan restore edilmiş ve cezaevi olarak kullanılmıştır.

bilecik müzesi

Roma, Bizans ve Osmanlı Devletinden kalan tarihi eserler bu müzede sergilenmektedir ve müze ziyaretçileri hiçbir ücret ödemeden müzeyi ziyaret edebilmektedirler.

Bilecik Bozüyük Şehir Müzesi

Bilecik ilinin ilçesi olan Bozüyük ilçesinde Bozüyük şehir müzesi bulunmakta ve esasen bir köşk olup 2015 senesinde müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

bilecik bozüyük şehir müzesi

Müzenin yapılması için Bozüyük Belediyesi büyük bir çaba harcamış ve neticesinde hem Bozüyük şehir merkezinden hem de köylerinden yapılan araştırmalar neticesinde müze de pek çok eser sergilenmektedir.

Bilecik Eğlence Merkezleri

Bilecik şehir merkezinde eğlence mekanlarının sayısı oldukça sınırlı olup genelde kafe veya restoran tarzı mekanların varlığından söz edebiliriz. Bilecik halkı boş vakitlerinin büyük bir bölümünü kahvelerde sohbet ederek ve oyun oynayarak geçirmektedir, kahveler bu nedenle en işlek eğlence yerleridir dersek abartı yapmış olmayız.

bilecik eğlence merkezleri

Öte yandan gene şehir merkezinde alkol tüketilebilecek birkaç mekandan söz edebiliriz, bu mekanlar yeni açılmıştır ve Bilecik gece hayatını biraz daha renklendirmiştir diyebiliriz. Özellikle üniversite öğrencileri genelde şehir merkezinde bulunan bu tarz yerleri tercih etmekte, özelikle de canlı müzik olduğu zamanlarda bu mekanlar daha büyük rağbet görmektedir.

Bilecik Tarihi Yerleri

Bilecik tarihi açıdan oldukça etkileyici bir kent olup, çok eski bir yerleşim alanıdır ve hem Osmanlı Devleti hem de geçmiş dönemdeki devletler için çok önemli bir kent ola gelmiştir.

bilecik tarihi yerler

Bu nedenle Bilecik tam anlamıyla tarih kokan bir şehir olmakla beraber doğal güzellikleri de küçümsenmeyecek bir düzeydedir.

Bilecik Ertuğrul Gazi Türbesi

Bu türbe Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunmakta olup Osmanlı Devletinin temellerini atmış olan, Ertuğrul Gazi Beyin naaşının bulunduğu bir türbedir. Özellikle son dönemde pek çok kişinin ziyaret ettiği bu türbeyi Bilecik iline yolunuz düşerse kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

bilecik ertuğrul gazi türbesi

Bu türbeyi zamanında 2. Abdülhamit onarımın yaptırmış ve babası olan Abdülmecit ise buraya ikinci bir kitabe diktirmiştir.

Bilecik Orhangazi Cami

Bu cami Bilecik ilinin bir diğer önemli tarihi eseri olup, kayalık bir tepede yer almakta ve Osmanlı Devletinin ikinci padişahı olan Orhangazi tarafından inşa ettirilmiştir.

bilecik orhangazi cami

Caminin ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmemekle beraber 1331 senesinde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Bilecik Mehmet Paşa Kervansarayı

Bu kervansaray Bilecik merkeze 16 km uzaklıkta bulunan Vezirhan adı verilen bölgede bulunup, kervansarayın tam olarak ne zaman inşa edildiği ise bilinmektedir.

bilecik mehmet paşa kervansarayı

Dönemin mimarisini yansıtmakta olan bu kervansarayda atların ve arabaların konulduğu birbirine eşit olan iki adet dikdörtgen kısım bulunup, ziyaretçilerinde etkileyici izler bırakmakta olup mutlaka burayı gezmenizi öneririz.

  • 16.04.2019
  • 0
  • 103
YORUMLAR
YORUM YAZ