Bolu Gezilecek Yerler

Bolu

Ülkemizin Batı Karadeniz bölgesinde bulunan Bolu gezilecek yerler ile İstanbul ve Ankara illeri arasında kalan, çok önemli bir geçiş bölgesinde yer almaktadır. Bu ilde tabiatın tüm güzelliklerinin yansımalarını görebileceğiniz gibi tarihi açıdan çok farklı medeniyetlere ve kültürlere ev sahipliği yapmış olduğu bilinmektedir. Bolu gezilecek yerler arasında Gölcük ile Abant ve Yedigöller gibi hem manzarası ile hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkan mekanların başında gelmektedir.

bolu gezilecek yerler

Öte yandan bir diğer doğa harikası olan yerlerin arasında Akkayalar ve At Yaylası gelmektedir, bu yerlerde insanlar genelde piknik yapmaya gitmektedir. İzzet Baysal Caddesi şehrin merkezinde yer almaktadır ve hayat genelde bu cadde ve çevresinde akmaktadır.

Doğal güzelliklerini ile birlikte Bolu müzeleri hem kültür birikiminden hem de tarihi zenginliklerden söz edebileceğimiz gibi, bu tarihi eserlerin sergilendiği müzelerde şehirde önemli bir konuma sahiptir.

bolu müzeleri

Özellikle Roma döneminde kalma eserlerin sergilendiği müzelerde yerli turistlerin dikkatini çekmektedir, zira insanlar bu şehre hem doğal güzellikleri görmeye hem de tarihi mekanlarını ziyaret etmek için gelmektedir.

Bolu Valilik binasının bahçesinde eski dönemlere ait bazı mezar taşları, işlenmiş bazı taşlar sergilenmekte olup tarih meraklıların ilgisine sunulmuştur.

bolu valilik binası

Burayı ziyaret etmek isteyen kişiler Valilik binasını bulmakta hiç zorlanmazlar, zira bu bina tam olarak şehrin merkezinde yer almakta olup kime sorsanız gösterecek derecede herkes tarafından bilinmektedir.

Hem Bolu ilinden hem de çevresinde bulunan tarihi eserlerin sergilenmesi ve korunmasını sağlamak maksadı ile 1975 senesinde kurulmuş olan, Bolu Müzesi üç farklı salondan oluşmaktadır.

bolu müzesi

Arkeoloji salonu, etnografya salonu ve sikke bölümünden oluşan bu müze şehir merkezine çok yakın bir mesafede yer almaktadır.

Bolu ilinin en şirin ilçelerinden olan Mudurnu ilçesinde bulunan Bolu Pertev naili boratav Kültür evi müzesi Türk Edebiyatının önemi isimlerinden, Pertev Naili Boratav adına yapılmıştır.

bolu pertev naili boratav kültür evi

Bu ilçede Kurtuluş Savaşı döneminde kaymakamlık görevi yapan Boratav kritik görevler üstlenmiş ve savaşın başarıya ulaşması ve kazanılması için elinden gelen gayreti gösteren bir kişidir.

Özellikle Abant Gölü ve çevresinde kurulu bulunan Bolu eğlence merkezleri ile dikkat çeken Bolu ilinde pek çok hem alkollü hem de alkolsüz mekan bulunmaktadır. Şehir merkezindeki kafeler sokağı denilen iki tane sokakta ona yakın farkı özelikler barındıran kafelerin yanı sıra bir tanede alışveriş merkezi yer almaktadır. Bolu otogarına yakın bir yerde kurulu bulunan bir alışveriş merkezinde birçok kafenin yanı sıra alkollü içecek tüketebileceğiniz mekanlarda mevcuttur.

bolu eğlence merkezleri

Özellikle üniversite öğrencileri bu şehre büyük bir renk kattığını ve daha çok eğlence yerlerinde gençlerin bulunduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Şehirde ailelerin de rahatlıkla eğlenebileceği pek çok kafe, restoran tarzı mekandan söz edebiliriz.

Bu il için tarihe tanıklık eden bir kent ifadesini çok rahatlıkla söyleyebileceğimiz Bolu tarihi yerleri önemli yerleşim merkezlerinden olduğunu da belirtmek gerekir.

bolu tarihi yerleri

Bu ilde Roma döneminden pek çok tarihi eserin yanı sıra yine tarihten izler taşıyan fazlaca Cami, hamam ve türbe de yer almaktadır.

Burada bulunan Bolu orta hamam 1389 senesinde Osmanlı Padişahı olan Yıldırım Bayezid Han tarafından yaptırılmış olup çifte hamam stilinde ve içerisinde zengin süslemeler mevcuttur.

bolu orta hamam

Bu hamam 1993 senesinde restore edilerek onarılmış ve son şeklini almış olup günümüzde halen daha kullanılmaktadır ve şehir merkezinde bulunduğu içinde insanlar tarafında rahat bir biçimde ziyaret edilebilmektedir.

Yukarı Taşhan 1804 senesinde Bolu’da inşa edilmiştir ve Büyük Cami Mahallesinde yer almaktadır, bu yer aynı zamanda Belediye binasın hemen üst tarafındadır.

bolu yukarı taşhan

30 odası olan Yukarı Taşhan açık avlulu ve iki katlı olmakla beraber, günümüzde halen daha iş merkezi olarak pek çok dükkâna ev sahipliği yapmaktadır.

Önemli bir İslam alimi olan Hayreddin Tokadi hem mutasavvıf hem de velidir, Bolu merkeze 13 km uzaklıkta olan Elmalık köyünde türbesi bulunmaktadır.

bolu tokadi hayreddin türbesi

1535 senesinde hayata gözlerine kapayan bu ulu zatın mezarının bulunduğu bölge birçok asırlık ağaç tarafından kaplı bir tepede olmakla beraber pek çok kişinin ziyaret ettiği uğrak bir yerdir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon