Bozcaada Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinde yer alan ve Çanakkale iline bağlı olan Bozcaada gezilecek yerler bakımından kendine has yapısı sayesinde dikkat çekmekte olup yöreye gelen misafirler için gezilecek yerler hususunda farklı alternatifler sunmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde pek çok ziyaretçiyi ağırlayan adada doğal ve tarihi güzelliklere ön planda yer almaktadır. Hem kültür hem de deniz turizmine ilgi duyan ziyaretçilerin Bozcaada gezilecek yerleri noktasına gerçekleştireceği tatil planlamalarında oldukça keyifli bir şekilde vakit geçirebilmesi mümkün olmaktadır.

bozcaada-gezilecek-yerler

1827 yılı içerisinde imar edilen ve bulunduğu noktadan tüm adayı seyredebilme imkanı sunan Yeni Kale, görülmeye değer rotalar içerisinde yer almaktadır. Ayazma Plajı başta olmak üzere bölgede yer alan deniz ve kumsallar sayesinde eğlenceli vakit geçirebilmek mümkündür.

Bozcaada Müzeleri

Oldukça zengin bir kültürel geçmişi bulunan Bozcaada bölgesinde yer alan müzeleri ziyaret ederek yöre kültürü ve tarihi hakkında kapsamlı bir şekilde bilgi edinebilmek mümkündür.

bozcaada-muzeleri

Farklı sanat dallarına ait çok sayıda eserin sergilendiği müzeler bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı konumunda yer almaktadır.

Bozcaada Müzesi

2006 yılından bu yana hizmet veren Bozcaada Müzesi içerisinde Rum ve Türk kültürüne ait eserleri görebilmek mümkündür. Unesco tarafından da takdir edilen bir yapıya sahip olan müzeyi ziyaret ederek yaklaşık olarak 6 bin eseri yakından inceleme fırsatı elde edilmektedir.

bozcaada-muzesi

Müze özellikle ziyaretçilerin yoğun olduğu yaz dönemi içerisinde aktif bir şekilde hizmet vermektedir.

Bozcaada Ayazma Manastırı

Ayazma Plajına yakın bir noktada yer alan Ayazma Manastırı, 1734 yılında hizmete açılmış olup Rum Ortodoks kültürünün simgeleri arasında kendine yer edinmektedir.

bozcaada-ayazma-manastiri

Manastır içerisinde her yıl temmuz ayında Aya Paraskevi denilen törenler gerçekleştirilmektedir. Manastır içerisinde yer alan tarihi çeşme ve koca çınarlar sayesinde bölge tarihi ve doğal bir yapı kazanmıştır.

Bozcaada Rum Mahallesi

Kendine has mimari yapısı ile dikkat çeken evlerin yer aldığı Rum Mahallesi, adada bulunan turistik rotalar içerisinde ön planda yer almaktadır.

bozcaada-rum-mahallesi

Estetik yapıları ile ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başaran mahalle içerisinde bulunan kafe ve konaklama tesisi gibi noktalar sayesinde farklı ihtiyaçların karşılanabilmesi söz konusudur.

Bozcaada Eğlence Yerleri

Özellikle yaz turizminin ön plana çıktığı Bozcaada bölgesinde hizmet veren eğlence yerleri müşterileri için farklı konsept seçenekleri hazırlamaktadır. Birçok turistik noktaya göre daha sakin bir gece hayatının bulunduğu bölgede hizmet veren geleneksel meyhane ve bar gibi mekanlar sayesinde keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek mümkündür. Özellikle liman kesimi ve Rum Mahallesine yakın bir noktada yer alan eğlence mekanları içerisinde ada kültürüne özgü lezzetleri tadabilmek mümkün olmaktadır.

bozcaada-eglence-yerleri

Farklı bütçelere ve zevklere hitap edecek şekilde müzikli ve yemekli konsept oluşturarak hizmet sunan tesisleri, adanın farklı noktaları içerisinde bulabilmek mümkündür. Yaz döneminde artış gösteren müşteri kitlesi ile birlikte eğlence mekanları çok daha renkli bir hal almaktadır.

Bozcaada Tarihi Yerleri

Tarihi dönemler içerisinde farklı uygarlıkların hakimiyet sürdüğü Bozcaada bölgesinde yer alan tarihi yerleri gezerek geçmiş dönemler hakkında yakından bilgi edinebilmek mümkündür. Ada kültürünü yansıtan ögelerin yanı sıra çeşitli mimari yapıları keşfederek keyifli bir tatil planlaması gerçekleştirme fırsatı sunulmaktadır.

bozcaada-tarihi-yerleri

Adanın tarihi rotaları doğal güzellikler ile iç içe bir yapıda bulunmaktadır.

Bozcaada Kalesi

Adanın simge yapılarından birisi olan Bozcaada Kalesi, tarihi zaman dilimleri içerisinde Venedikliler ve Cenevizliler gibi uygarlıklar tarafından kullanılmıştır.

bozcaada-kalesi

2.Mahmut döneminde başlatılan restoran çalışmaları ile birlikte günümüzdeki görünümüne kavuşturulan kale içerisinde Etnografya Sergisi ve Açık Hava Müzesi gibi bölümler bulunmaktadır.

Bozcaada Meryem Ana Kilisesi

Rum Ortodoks kültürüne ait dini unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkan Meryem Ana Kilisesi içerisinde çan ve saat kulesi gibi yapılar bulunmaktadır. Günümüz koşulları itibari ile aktif bir şekilde hizmet veren kilise Rum Mahallesine yakın bir noktada yer almaktadır.

bozcaada-meryem-ana-kilisesi

Kilise içerisinde her Pazar, Rumlar tarafından ayin törenleri gerçekleştirilmektedir.

Bozcaada Şarap Fabrikaları

Bozcaada bölgesinde oldukça köklü bir kültürü yansıtan Şarap Fabrikaları, bağcılık sektörünün gelişimine katkı sağlamıştır. Arzu eden ziyaretçiler için şarap tadımı hizmeti verilmekte olup aktif bir şekilde üretim yapan fabrikalar içerisinde ürün satışları gerçekleştirilmektedir.

bozcaada-sarap-fabrikalari

Fabrikaları gezen ziyaretçiler şarap mahzenleri gibi bölümleri görerek şarap üretimi hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinebilmektedir.

  • 10.12.2019
  • 0
  • 163
YORUMLAR
YORUM YAZ