Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada

Marmara bölgesinde yer alan ve Çanakkale iline bağlı olan Bozcaada gezilecek yerler bakımından kendine has yapısı sayesinde dikkat çekmekte olup yöreye gelen misafirler için gezilecek yerler hususunda farklı alternatifler sunmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde pek çok ziyaretçiyi ağırlayan adada doğal ve tarihi güzelliklere ön planda yer almaktadır. Hem kültür hem de deniz turizmine ilgi duyan ziyaretçilerin Bozcaada gezilecek yerleri noktasına gerçekleştireceği tatil planlamalarında oldukça keyifli bir şekilde vakit geçirebilmesi mümkün olmaktadır.

bozcaada-gezilecek-yerler

1827 yılı içerisinde imar edilen ve bulunduğu noktadan tüm adayı seyredebilme imkanı sunan Yeni Kale, görülmeye değer rotalar içerisinde yer almaktadır. Ayazma Plajı başta olmak üzere bölgede yer alan deniz ve kumsallar sayesinde eğlenceli vakit geçirebilmek mümkündür.

Oldukça zengin bir kültürel geçmişi bulunan Bozcaada bölgesinde yer alan müzeleri ziyaret ederek yöre kültürü ve tarihi hakkında kapsamlı bir şekilde bilgi edinebilmek mümkündür.

bozcaada-muzeleri

Farklı sanat dallarına ait çok sayıda eserin sergilendiği müzeler bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı konumunda yer almaktadır.

2006 yılından bu yana hizmet veren Bozcaada Müzesi içerisinde Rum ve Türk kültürüne ait eserleri görebilmek mümkündür. Unesco tarafından da takdir edilen bir yapıya sahip olan müzeyi ziyaret ederek yaklaşık olarak 6 bin eseri yakından inceleme fırsatı elde edilmektedir.

bozcaada-muzesi

Müze özellikle ziyaretçilerin yoğun olduğu yaz dönemi içerisinde aktif bir şekilde hizmet vermektedir.

Ayazma Plajına yakın bir noktada yer alan Ayazma Manastırı, 1734 yılında hizmete açılmış olup Rum Ortodoks kültürünün simgeleri arasında kendine yer edinmektedir.

bozcaada-ayazma-manastiri

Manastır içerisinde her yıl temmuz ayında Aya Paraskevi denilen törenler gerçekleştirilmektedir. Manastır içerisinde yer alan tarihi çeşme ve koca çınarlar sayesinde bölge tarihi ve doğal bir yapı kazanmıştır.

Kendine has mimari yapısı ile dikkat çeken evlerin yer aldığı Rum Mahallesi, adada bulunan turistik rotalar içerisinde ön planda yer almaktadır.

bozcaada-rum-mahallesi

Estetik yapıları ile ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başaran mahalle içerisinde bulunan kafe ve konaklama tesisi gibi noktalar sayesinde farklı ihtiyaçların karşılanabilmesi söz konusudur.

Özellikle yaz turizminin ön plana çıktığı Bozcaada bölgesinde hizmet veren eğlence yerleri müşterileri için farklı konsept seçenekleri hazırlamaktadır. Birçok turistik noktaya göre daha sakin bir gece hayatının bulunduğu bölgede hizmet veren geleneksel meyhane ve bar gibi mekanlar sayesinde keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek mümkündür. Özellikle liman kesimi ve Rum Mahallesine yakın bir noktada yer alan eğlence mekanları içerisinde ada kültürüne özgü lezzetleri tadabilmek mümkün olmaktadır.

bozcaada-eglence-yerleri

Farklı bütçelere ve zevklere hitap edecek şekilde müzikli ve yemekli konsept oluşturarak hizmet sunan tesisleri, adanın farklı noktaları içerisinde bulabilmek mümkündür. Yaz döneminde artış gösteren müşteri kitlesi ile birlikte eğlence mekanları çok daha renkli bir hal almaktadır.

Tarihi dönemler içerisinde farklı uygarlıkların hakimiyet sürdüğü Bozcaada bölgesinde yer alan tarihi yerleri gezerek geçmiş dönemler hakkında yakından bilgi edinebilmek mümkündür. Ada kültürünü yansıtan ögelerin yanı sıra çeşitli mimari yapıları keşfederek keyifli bir tatil planlaması gerçekleştirme fırsatı sunulmaktadır.

bozcaada-tarihi-yerleri

Adanın tarihi rotaları doğal güzellikler ile iç içe bir yapıda bulunmaktadır.

Adanın simge yapılarından birisi olan Bozcaada Kalesi, tarihi zaman dilimleri içerisinde Venedikliler ve Cenevizliler gibi uygarlıklar tarafından kullanılmıştır.

bozcaada-kalesi

2.Mahmut döneminde başlatılan restoran çalışmaları ile birlikte günümüzdeki görünümüne kavuşturulan kale içerisinde Etnografya Sergisi ve Açık Hava Müzesi gibi bölümler bulunmaktadır.

Rum Ortodoks kültürüne ait dini unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkan Meryem Ana Kilisesi içerisinde çan ve saat kulesi gibi yapılar bulunmaktadır. Günümüz koşulları itibari ile aktif bir şekilde hizmet veren kilise Rum Mahallesine yakın bir noktada yer almaktadır.

bozcaada-meryem-ana-kilisesi

Kilise içerisinde her Pazar, Rumlar tarafından ayin törenleri gerçekleştirilmektedir.

Bozcaada bölgesinde oldukça köklü bir kültürü yansıtan Şarap Fabrikaları, bağcılık sektörünün gelişimine katkı sağlamıştır. Arzu eden ziyaretçiler için şarap tadımı hizmeti verilmekte olup aktif bir şekilde üretim yapan fabrikalar içerisinde ürün satışları gerçekleştirilmektedir.

bozcaada-sarap-fabrikalari

Fabrikaları gezen ziyaretçiler şarap mahzenleri gibi bölümleri görerek şarap üretimi hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinebilmektedir.

Bozcaada İstanbul Arası Kaç Saat?
Bozcaada ile İstanbul arasında ortalama araba ile 6 saat 4 dakika bulunmaktadır.
Yorumlar (1)
  • Serkay
    4 hafta ago
    Harika anlatım için teşekkürler emeklerinize sağlık!
Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon