Burdur Gezilecek Yerler

Burdur

Ülkemizin Akdeniz Bölgesinde bulunan Burdur gezilecek yerler ile çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, yıllarca insanların yaşam alanları olmuş bir kent olma özelliği ile dikkat çekmektedir. Bu özellikleri sayesinde Burdur gezilecek yerler arasında pek çok tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu ilde gezip görebileceğiniz birçok etkileyici, görsel zevki yüksek mekan vardır.

burdur gezilecek yerler

Ayrıca bu ilimiz göller yöresinde bulunmaktadır. Burdur gezilecek yerler arasında şehir merkezinde özellikle de Mithat Paşa Caddesinde kafa dinleyebileceğiniz kafeler mevcuttur. Bunun yanı sıra yine şehir merkezinde 19 uncu asırdan kalan bir saat kulesi vardır. Yine şehir merkezinde takılabileceğiniz pek çok eğlence mekanı bulunmaktadır. Burdur ilinde ayrıca ziyaret edebileceğiniz göller ve müzelerde vardır.

Tarihi eserleri ve mekanları ile son derece dikkat çeken Burdur müzeleri ilde hem kültür mirasını hem de tarihsel zenginliğini yansıtan müzeler mevcuttur. Bu müzeleri ziyaret ederek Burdur kentinin kültür ve tarih mirası hakkında ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz.

burdur müzeleri

Etkileyici ve farklı tasarımları ile hem gezip hem de tarih hakkında enteresan bilgiler öğrenebilirsiniz.

Burdur Doğa Tarihi Müzesi öncesinde Kavaklı Rum Kilisesi olan binanın onarılması ile müze haline getirilmiştir. Kemer ilçesinde bulunan Elmacık Köyünde yapılmış olan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan tarih öncesinde yaşamış olan canlılara ait bulgular, kalıntılar bu müzede sergilenmektedir.

burdur doğa tarihi müzesi

Öte yandan bu müzede sine vizyon gösteri de yapılabilen bir konferans salonu mevcuttur.

Burdur Müzesi uzun uğraşlar sonucunda 1963 senesinde resmi olarak açılmış ve hem Burdur halkı hem de yerli turistlerin beğenisine sunulmuştur.

burdur müzesi

Müze belirli aralıklarla bakım ve onarım çalışmaları yüzünden kapalı kalmış olsa da 2006 senesinden itibaren ziyaretçilerine kapılarını tamamen açmıştır.

Bu müze 1956 senesinde kurulmuş olup Burdur Arkeoloji müzesi, 2001 senesinde tekrardan düzenlenerek Burdur ve çevresinde yapılan kazılar sayesinde ortaya çıkan bulguları satın alma ya da müsadere yoluyla bu müzeye kazandırılmıştır.

burdur arkeoloji müzesi

Ülkemizin kültürel açıdan en zengin müzelerinden olmasının yanı sıra gezilip görülmeye değer müze ödülüne de kayık görülmüştür.

Burdur eğlence merkezleri büyük çoğunluğunu kafeler oluşturmakta ve özellikle de bu kafelerde gençler takılmaktadır. Bu il daha çok sakinliği ve huzurlu olması ile ön plana çıkmaktadır, özellikle de üniversite öğrencilerin tatil zamanlarında şehirden ayrıldıklarında kafeler bekledikleri ilgiyi fazla görememektedir. Kafelerin dışında şehir merkezinde birkaç tane gece kulübü ve bar vardır, bu tarz mekanlarda müzik dinleyerek alkollü içeceklerde tüketebilirsiniz.

burdur eğlence merkezleri

İstasyon Caddesinde bulunan kafe tarzı eğlence yerlerinde belirli aralıklarda canlı müzik dinletisi de yapılmakta ve son derece eğlenceli zamanlar geçirilmektedir. Bu tarz eğlence mekanları özellikle İstasyon Caddesi adı verilen bölgede yoğunlaştığı görülmektedir, bu yerlerde eğlendikten sonra bu cadde bir tur atmakta keyifli olacaktır.

Burdur tarihi yerleri kent için tarihe tanıklık etmiş bir kenttir dersek abartı yapmamakla birlikte gerçeğin büyük bir bölümünü ifade etmiş oluruz.

burdur tarihi yerleri

Bu ilde gezip görülecek pek çok tarihi mekandan söz edebileceğimiz gibi Türk kültür mirasını da yansıtan yerlerde mevcut olup özellikle yerli turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Bu antik kent Burdur iline bağlı olan Gölhisar ilçesinde bulunduğu gibi Burdur Kibyra Antik Kenti çok da yüksek olmayan üç tane tepeciğin üzerine kurulmuştur ve çevresi öncesinde çok sağlam yapıda olan surlarla çevrili olduğu zannedilmektedir.

burdur kibyra antik kenti

Bu antik kent Burdur’da çok uzun yıllar önce insanların yaşadığı ve demircilik ile uğraştığını kanıtlar nitelikte buluntular vardır.

Bucak ilçesine bağlı olan Burdur Susuz Kervansarayı köyde bulunan bu kervansaray Anadolu Selçuklu döneminden kalan önemli tarihi eserlerden bir tanesi olup Selçuklu mimarisinden izler taşımaktadır.

burdur susuz kervansarayı

Kervansarayda dikkat çeken pek çok figür bulunmaktadır, bu figürlerden bir tanesi ejder başı figürüdür ve geometrik şekilde olan birçok figür mevcuttur.

Bu medresede Burdur Pirkulzade kütüphanesi kitabe bulunamadığı için tam olarak hangi yılda inşa edildiği bilinememekle beraber günümüzde yalnızca kütüphanesi ayakta kalmıştır.

burdur pirkulzade medresesi ve kütüphanesi

Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan bu yer Burdur ilinin en gözde tarihi eserleri arasında yer almakta olup pek çok kişi tarafından ilgi ile ziyaret edilen bir yerdir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon