Çeşme Gezilecek Yerler

İzmir şehrinin batısında yer alan bir ilçe olan Çeşme, tabii güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla da büyük beğeni kazanmış bir bölge olduğu için gezilecek yerleriyle de biliniyor. Batı ve güneyi Ege Deniziyle çevrili olan turizm beldesi, antik dönemdeki 12 İyon kolonisi arasında yer almakta, bölgede çok sayıda farklı tarihi eser bulunduğu gibi çok sayıda doğal güzellikler de ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.

çeşme gezilecek yerler
Osmanlı Padişahı olan II. Bayazıt döneminde yapılmış olan Çeşme Kalesi, 1508 yılından günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Çeşme ilçesinde gezilecek yerler arasında yer alan bir diğer feribotla ulaşımı mümkün olan Sakız Adasıdır.

Çeşme Müzeleri

Tarihi zenginlikleriyle bilinen Çeşme ilçesi Alaçatı ile Kalemburnu bölgesinden çıkartılmış olan tarihi eserlerin sergilendiği bir adet müzeye de ev sahipliği yapmaktadır. Toplamda 320 civarında arkeolojik eserin yer aldığı bu müzede 126 adet de etnografik eser yer almaktadır.

çeşme müzeleri
Yine müze içerisinde 311 adet tarihi sikke bulunmakla birlikte müzede toplamda bunun eser sayısı 477 adettir.

Çeşme Köstem Zeytinyağı Müzesi

Oldukça yoğun bir emek sonrasında yılların tecrübesini ziyaretçilerine yansıtan Zeytinyağı Müzesi, tarihsel dokusuyla adından sıkça söz ettirmektedir. Köstem Zeytinyağı Müzesinde yer alan eserler esasında ziyaretçilere zeytinyağının tarihine dair ayrıntılı bilgileri sunmaktadır.

çeşme kostem zeytinyağı müzesi
Müzeye giriş ücreti 10 TL olmakla birlikte bu sıra dışı müze, ziyaretçilerin hafızalarından unutulmayan lezzetler bırakan bir gezi rotası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çeşme Kirli Çıkı Sanat Galerisi

Ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim kazandırmak noktasında oldukça iddialı bir konumda bulunan Kirli Çıkı sanat galerisinin, 100 yıllık sakız ağacının müthiş objelere dönüştürülmesinin hikayesini anlattığı biliniyor.

çeşme kirli çiki sanat galerisi
Çok sayıda eserin bir arada yer aldığı Kirli Çıkı Sanat Galerisi, ziyaretçilerin zihin ufkunda bambaşka yerlere kapı aralıyor.

Çeşme Artura Sanat Galerisi

Çeşme Alaçatı bölgesinde yer alan Artura sanat galerisinin mükemmel tasarımları ziyaretçilerle buluşturmakta ki başarısı sayesinde çok sayıda ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başardığı biliniyor.

çeşme artura sanat galerisi
Gerçek sanatçı olarak tanımlanan bilen şahsiyetlerin el emeği eserlerinin sergilendiği Artura Sanat Galerisi, bölgeyi ziyarete gelenleri kendisine hayran bırakıyor.

Çeşme Eğlence Merkezleri

Turizm sektörünün hareketli  olduğu hemen her bölgede olduğu gibi Çeşme ilçesinde de oldukça hareketli bir gece hayatıyla birlikte birbirinden ünlü eğlence yerleri de bulunmaktadır. TV programlarından aşina olduğumuz pek çok ünlü Çeşme sınırları içerisinde yer alan eğlence mekanlarında sahne alıyor.

çeşme eğlence merkezleri
Çeşme ilçesinden eğlence mekanları söz konusu olduğunda ilk akla gelen bölgeler, Alaçatı Port ile Ayayorgi Koyu olduğu için gece hayatının bu bölgelerde oldukça hareketli olduğu biliniyor. Geceden sabaha kadar açık olan bu eğlence yerlerinin birbirinden ilginç gösterilere ev sahipliği yaptıkları da biliniyor.

Çeşme Tarihi Yerleri

Kendine özgü tarihi bir dokuya sahip olması ve son zamanlardaki restorasyon çalışmaları sonrasında çok daha gösterişli tarihi yerlere sahip olması Çeşme ilçesinin önemli özellikleri arasındadır.

çeşme tarihi yerleri
Tarihi yerler söz konusu olduğunda elbette ki ilk akla turizm cennetinin simgesi olarak Çeşme Kalesi geliyor.

Çeşme Erythrai Antik Kenti

Çeşme ilçesi sınırları içerisinde yer alan Erythrai antik kent, Perslerle Lidyalılara ev sahipliği yapan bir tarihi yapı olduğu için çok sayıda esere ev sahipliği yapıyor. Esasında kızıl kent anlamına gelen Erythrai adı verilen bu antik kentin, tarihi İyon kolonileri arasında yer aldığı da biliniyor.

çeşme erythrai antik kenti
Açık hava müzesi özelliğine sahip olan bu antik kentte çok sayıda tarihi eser ziyaretçilerin ilgisini bekliyor. Bu özelliğinden dolayı bu antik kente arkeopark diyenlerin sayısı da her geçen gün arttığı için bölge yoğun bir ilgiyle karşılaşıyor.

Çeşme Ayios Haralambos Kilisesi

1832 yılı itibariyle inşa edilmiş olan tarihi yapı, Aziz Haralambos adına inşa edilmesiyle ön plana çıktığı için Rum Ortodoks Kilisesi tarafından yoğun ilgi görüyor.

çeşme ayios haralambos kilisesi
2010 yılına kadar metruk bir halde bulunan bu tarihi yapı 2012 yılı itibariyle restore edilerek, muazzam bir mimari eser ortaya çıkmış durumdadır.

Çeşme Kervansaray

Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş olan Kervansaray, 1538 yılından günümüze kadar geçen süre içerisinde ayakta kalmayı başarmış olan bir yapı olarak büyük beğeni kazanmaktadır.

çeşme kervansaray
Yakın bir zamanda restore edilen Kervansaray, günümüzde 45 odası bulunan bir otel olarak misafirlerine hizmet sunmaktadır.

  • 18.03.2019
  • 0
  • 93
YORUMLAR
YORUM YAZ