Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme

İzmir şehrinin batısında yer alan bir ilçe olan Çeşme, tabii güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla da büyük beğeni kazanmış bir bölge olduğu için gezilecek yerleriyle de biliniyor. Batı ve güneyi Ege Deniziyle çevrili olan turizm beldesi, antik dönemdeki 12 İyon kolonisi arasında yer almakta, bölgede çok sayıda farklı tarihi eser bulunduğu gibi çok sayıda doğal güzellikler de ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.

çeşme gezilecek yerlerOsmanlı Padişahı olan II. Bayazıt döneminde yapılmış olan Çeşme Kalesi, 1508 yılından günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Çeşme ilçesinde gezilecek yerler arasında yer alan bir diğer feribotla ulaşımı mümkün olan Sakız Adasıdır.

Tarihi zenginlikleriyle bilinen Çeşme ilçesi Alaçatı ile Kalemburnu bölgesinden çıkartılmış olan tarihi eserlerin sergilendiği bir adet müzeye de ev sahipliği yapmaktadır. Toplamda 320 civarında arkeolojik eserin yer aldığı bu müzede 126 adet de etnografik eser yer almaktadır.

çeşme müzeleriYine müze içerisinde 311 adet tarihi sikke bulunmakla birlikte müzede toplamda bunun eser sayısı 477 adettir.

Oldukça yoğun bir emek sonrasında yılların tecrübesini ziyaretçilerine yansıtan Zeytinyağı Müzesi, tarihsel dokusuyla adından sıkça söz ettirmektedir. Köstem Zeytinyağı Müzesinde yer alan eserler esasında ziyaretçilere zeytinyağının tarihine dair ayrıntılı bilgileri sunmaktadır.

çeşme kostem zeytinyağı müzesiMüzeye giriş ücreti 10 TL olmakla birlikte bu sıra dışı müze, ziyaretçilerin hafızalarından unutulmayan lezzetler bırakan bir gezi rotası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim kazandırmak noktasında oldukça iddialı bir konumda bulunan Kirli Çıkı sanat galerisinin, 100 yıllık sakız ağacının müthiş objelere dönüştürülmesinin hikayesini anlattığı biliniyor.

çeşme kirli çiki sanat galerisiÇok sayıda eserin bir arada yer aldığı Kirli Çıkı Sanat Galerisi, ziyaretçilerin zihin ufkunda bambaşka yerlere kapı aralıyor.

Çeşme Alaçatı bölgesinde yer alan Artura sanat galerisinin mükemmel tasarımları ziyaretçilerle buluşturmakta ki başarısı sayesinde çok sayıda ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başardığı biliniyor.

çeşme artura sanat galerisiGerçek sanatçı olarak tanımlanan bilen şahsiyetlerin el emeği eserlerinin sergilendiği Artura Sanat Galerisi, bölgeyi ziyarete gelenleri kendisine hayran bırakıyor.

Turizm sektörünün hareketli  olduğu hemen her bölgede olduğu gibi Çeşme ilçesinde de oldukça hareketli bir gece hayatıyla birlikte birbirinden ünlü eğlence yerleri de bulunmaktadır. TV programlarından aşina olduğumuz pek çok ünlü Çeşme sınırları içerisinde yer alan eğlence mekanlarında sahne alıyor.

çeşme eğlence merkezleriÇeşme ilçesinden eğlence mekanları söz konusu olduğunda ilk akla gelen bölgeler, Alaçatı Port ile Ayayorgi Koyu olduğu için gece hayatının bu bölgelerde oldukça hareketli olduğu biliniyor. Geceden sabaha kadar açık olan bu eğlence yerlerinin birbirinden ilginç gösterilere ev sahipliği yaptıkları da biliniyor.

Kendine özgü tarihi bir dokuya sahip olması ve son zamanlardaki restorasyon çalışmaları sonrasında çok daha gösterişli tarihi yerlere sahip olması Çeşme ilçesinin önemli özellikleri arasındadır.

çeşme tarihi yerleriTarihi yerler söz konusu olduğunda elbette ki ilk akla turizm cennetinin simgesi olarak Çeşme Kalesi geliyor.

Çeşme ilçesi sınırları içerisinde yer alan Erythrai antik kent, Perslerle Lidyalılara ev sahipliği yapan bir tarihi yapı olduğu için çok sayıda esere ev sahipliği yapıyor. Esasında kızıl kent anlamına gelen Erythrai adı verilen bu antik kentin, tarihi İyon kolonileri arasında yer aldığı da biliniyor.

çeşme erythrai antik kentiAçık hava müzesi özelliğine sahip olan bu antik kentte çok sayıda tarihi eser ziyaretçilerin ilgisini bekliyor. Bu özelliğinden dolayı bu antik kente arkeopark diyenlerin sayısı da her geçen gün arttığı için bölge yoğun bir ilgiyle karşılaşıyor.

1832 yılı itibariyle inşa edilmiş olan tarihi yapı, Aziz Haralambos adına inşa edilmesiyle ön plana çıktığı için Rum Ortodoks Kilisesi tarafından yoğun ilgi görüyor.

çeşme ayios haralambos kilisesi2010 yılına kadar metruk bir halde bulunan bu tarihi yapı 2012 yılı itibariyle restore edilerek, muazzam bir mimari eser ortaya çıkmış durumdadır.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş olan Kervansaray, 1538 yılından günümüze kadar geçen süre içerisinde ayakta kalmayı başarmış olan bir yapı olarak büyük beğeni kazanmaktadır.

çeşme kervansarayYakın bir zamanda restore edilen Kervansaray, günümüzde 45 odası bulunan bir otel olarak misafirlerine hizmet sunmaktadır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%100
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon