Datça Gezilecek Yerler

Datça gezilecek yerler araştırmasına girmeden önce konumuyla ilgili olarak, ege bölgesi ile Akdeniz Bölgesinin tam birleşme noktalarına yakın bir konumda yer alan harika doğası ve iklimi ile Datça ilçesi Muğla iline bağlı şirin ve güzel bir ilçedir. Bodrumdan sonra bölgenin en canlı turizm potansiyeline sahip olan Datça gezilecek yerler Muğla il merkezine 130 km uzaklıkta yer almakta ve günümüzde özellikle yaz mevsimlerinde fazla sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Datça gezilecek yerler

Datça ilçesi ülkemizin güneybatısına yer alan önemli plaj ve sahillerin olduğu deniz turizminin de bu ölçüde geliştiği Datça gezilecek yerleri ile önemli bir tatil ve turizm kentidir. Bu özellikleri nedeniyle insanlar yaz sezonun açılması ile birlikte adeta bölgeye akın ederek kentin tarihsel süreçte sahip olduğu tarihi kalıntılar ile doğal güzelliklerinden faydalanmaya çalışmaktadırlar.

Datça Müzeleri

Milattan öncesi Datça müzeleri bu dönemlerden günümüze çok sayıda köklü medeniyet ve imparatorluğa şahitlik etmiş olan Datça kenti Akdeniz ile Ege sahillerine hakim noktada olması nedeniyle de tarih boyunca önemsenmiştir. Medeniyetlerin önemsediği kütür ve ticaret kenti olan Datça verimli topraklarının varlığı nedeniyle de insanlığın önemli duraklarından birisi olarak tarih sahnesinde varlığını sürdürmüştür.

Datça müzeleri

Datça kentine ait kalıntı ve tarihsel verilerin mümkün olduğu kadar korunması ve medeniyet izlerinin takibi için açık ve kapalı müzeler ile çok sayıda yapı hayata geçirilmiştir.

Datça Açık Hava Heykel Müzesi

Yakın zamanda hayata geçirilen Datça açık hava heykel müzesi ile Datça kentinin tarihsel süreçte ve mitolojik geçmişine dair tüm izlerinin yansıtıldığı heykeller ile veriler bu müzede sergilenmektedir.

Datça açık hava heykel müzesi

Müze büyük ilgi görmeye başladığından bu yana binlerce ziyaretçi ağırlamış ve hale büyük ilgi görmektedir.

Datça Can Yücel Evi

1999 yılında aramızdan ayrılan ünlü şair Can Yücel’e ait olan kendi mütevazi evi ölümünün ardından müzeye çevrilerek Datça Can Yücel evi sevenlerinin hizmetine ve beğenisine açılmıştır.

Datça can yücel evi

Evin kütüphane bölümünde merhum Yücel e ait olan özel eşyalar ile diğer ürünler sergilenmekte ve her yılın 12 Ağustos tarihinde de şaire anma töreni yapılmaktadır.

Eski Datça

Milattan önce 11. Yüzyıla kadar izlerin sürülebildiği ve Can Yücel in de bir dönem yaşadığı Eski Datça açık hava müzesi niteliğinde olan ve misafirlerine görsel şölen yaşatan önemli bir sit alanıdır.

eski Datça

Eski Datça da insanlar taş evleri ve rengarenk çiçek ve ağaçları ile taş döşemeli sokakları özgürce gezebilmekte tarih öncesi çağlara kısa bir gezi düzenleme fırsatı yakalayabilmektedir.

Datça Eğlence Yerleri

Datça eğlence yerleri Akdeniz ve Ege sıcaklığı ile nemine nazaran daha ferah bir kent olmasının yanında masmavi denizleri ve harika plajları ile insanları etkilemekte ve memnun bırakmaktadır. İnsanların açık hava müzeleri Eski Datça gibi yerleri gezerek tarihi esintilerden ilham alması sağlanırken bir yandan da kentin büyülü deniz ve kumundan da gün boyunca yararlanılır.

Datça eğlence yerleri

Deniz turizmi ile kültür alışverişine fırsat sağlayan Datça ilçesi önemli eğlence merkezlerine de sahiptir ve bu merkezler arasında sahilleri koyları ve gece eğlence mekanları bulunmaktadır.

Datça Tarihi Yerleri

Medeniyetlerin geçmişte önemli izler bıraktığı Datça tarihi yerleri ile birlikte verimli toprakları ve elverişli iklimi ile de insanlara kucak açan kent olmuştur. Kent geçmişte tarih öncesi dönemlerin medeniyet merkezliğini yaparken günümüz kadar da ticaret ağının kontrol edildiği bir merkez halini almıştır.

Datça tarihi yerleri

Bütün bu verilerin bir yansıması olarak kentte inşa edilmiş olan çok sayıda liman kale ve diğer atik ve tarihi kalıntılar bulunmakta ve bunlar ziyaretçilere sergilenmektedir.

Datça Knidos Antik Kenti

Dalacak Burnuna bağlı Burgaz Kentinde kurulmuş olan Datça Kridos Antik Kenti dünyanın bilinen ilk demokrasi merkezidir ve milattan önce 4. Yüzyılda kurulduğu bilinmektedir.

Datça knidos antik kenti

1967 yılında kent çevresinde yürütülen çalışmalar sonrasında kent meydanı ve küçük tiyatro bölümü ortaya çıkarılmıştır.

Datça Kızlan Yel Değirmenleri

1900’lü yılların henüz başında inşa edildiğine inanılan taştan yapı 6 adet yel değirmeninin bulunduğu tarihi yapılar Datça ilçesi sınırlarında yer alan Kızlan köyünde bulunmaktadır.

Datça kızlan yel değirmenleri

Aşağı yönden yukarı doğrultuda altı adet ye değirmeni bulunmakta ve günümüzde restore çalışmalarına muhtaç bir durumda ziyaretçilere sergilenmektedir.

Datça Reşadiye

Datça Reşadiye ilk merkezleri arasında sayılan Reşadiye Osmanlı Sultanı IV. Mehmed Reşad adını alan kentin geçmişinin 19. Yüzyıl başlarına kadar gittiğine inanılmaktadır.

Datça reşadiye

Günümüzde korunmak amacıyla sit alanı ilan edilen bölgede yapılaşma ve restore çalışmaları oldukça sınırlı olup, geçmişin mimarisinin sergilendiği çok sayıda konağa da ev sahipliği yapılmaktadır.

  • 20.05.2019
  • 0
  • 108
YORUMLAR
YORUM YAZ