Datça Gezilecek Yerler

Datça

Datça gezilecek yerler araştırmasına girmeden önce konumuyla ilgili olarak, ege bölgesi ile Akdeniz Bölgesinin tam birleşme noktalarına yakın bir konumda yer alan harika doğası ve iklimi ile Datça ilçesi Muğla iline bağlı şirin ve güzel bir ilçedir. Bodrumdan sonra bölgenin en canlı turizm potansiyeline sahip olan Datça gezilecek yerler Muğla il merkezine 130 km uzaklıkta yer almakta ve günümüzde özellikle yaz mevsimlerinde fazla sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Datça gezilecek yerler

Datça ilçesi ülkemizin güneybatısına yer alan önemli plaj ve sahillerin olduğu deniz turizminin de bu ölçüde geliştiği Datça gezilecek yerleri ile önemli bir tatil ve turizm kentidir. Bu özellikleri nedeniyle insanlar yaz sezonun açılması ile birlikte adeta bölgeye akın ederek kentin tarihsel süreçte sahip olduğu tarihi kalıntılar ile doğal güzelliklerinden faydalanmaya çalışmaktadırlar.

Milattan öncesi Datça müzeleri bu dönemlerden günümüze çok sayıda köklü medeniyet ve imparatorluğa şahitlik etmiş olan Datça kenti Akdeniz ile Ege sahillerine hakim noktada olması nedeniyle de tarih boyunca önemsenmiştir. Medeniyetlerin önemsediği kütür ve ticaret kenti olan Datça verimli topraklarının varlığı nedeniyle de insanlığın önemli duraklarından birisi olarak tarih sahnesinde varlığını sürdürmüştür.

Datça müzeleri

Datça kentine ait kalıntı ve tarihsel verilerin mümkün olduğu kadar korunması ve medeniyet izlerinin takibi için açık ve kapalı müzeler ile çok sayıda yapı hayata geçirilmiştir.

Yakın zamanda hayata geçirilen Datça açık hava heykel müzesi ile Datça kentinin tarihsel süreçte ve mitolojik geçmişine dair tüm izlerinin yansıtıldığı heykeller ile veriler bu müzede sergilenmektedir.

Datça açık hava heykel müzesi

Müze büyük ilgi görmeye başladığından bu yana binlerce ziyaretçi ağırlamış ve hale büyük ilgi görmektedir.

1999 yılında aramızdan ayrılan ünlü şair Can Yücel’e ait olan kendi mütevazi evi ölümünün ardından müzeye çevrilerek Datça Can Yücel evi sevenlerinin hizmetine ve beğenisine açılmıştır.

Datça can yücel evi

Evin kütüphane bölümünde merhum Yücel e ait olan özel eşyalar ile diğer ürünler sergilenmekte ve her yılın 12 Ağustos tarihinde de şaire anma töreni yapılmaktadır.

Milattan önce 11. Yüzyıla kadar izlerin sürülebildiği ve Can Yücel in de bir dönem yaşadığı Eski Datça açık hava müzesi niteliğinde olan ve misafirlerine görsel şölen yaşatan önemli bir sit alanıdır.

eski Datça

Eski Datça da insanlar taş evleri ve rengarenk çiçek ve ağaçları ile taş döşemeli sokakları özgürce gezebilmekte tarih öncesi çağlara kısa bir gezi düzenleme fırsatı yakalayabilmektedir.

Datça eğlence yerleri Akdeniz ve Ege sıcaklığı ile nemine nazaran daha ferah bir kent olmasının yanında masmavi denizleri ve harika plajları ile insanları etkilemekte ve memnun bırakmaktadır. İnsanların açık hava müzeleri Eski Datça gibi yerleri gezerek tarihi esintilerden ilham alması sağlanırken bir yandan da kentin büyülü deniz ve kumundan da gün boyunca yararlanılır.

Datça eğlence yerleri

Deniz turizmi ile kültür alışverişine fırsat sağlayan Datça ilçesi önemli eğlence merkezlerine de sahiptir ve bu merkezler arasında sahilleri koyları ve gece eğlence mekanları bulunmaktadır.

Medeniyetlerin geçmişte önemli izler bıraktığı Datça tarihi yerleri ile birlikte verimli toprakları ve elverişli iklimi ile de insanlara kucak açan kent olmuştur. Kent geçmişte tarih öncesi dönemlerin medeniyet merkezliğini yaparken günümüz kadar da ticaret ağının kontrol edildiği bir merkez halini almıştır.

Datça tarihi yerleri

Bütün bu verilerin bir yansıması olarak kentte inşa edilmiş olan çok sayıda liman kale ve diğer atik ve tarihi kalıntılar bulunmakta ve bunlar ziyaretçilere sergilenmektedir.

Dalacak Burnuna bağlı Burgaz Kentinde kurulmuş olan Datça Kridos Antik Kenti dünyanın bilinen ilk demokrasi merkezidir ve milattan önce 4. Yüzyılda kurulduğu bilinmektedir.

Datça knidos antik kenti

1967 yılında kent çevresinde yürütülen çalışmalar sonrasında kent meydanı ve küçük tiyatro bölümü ortaya çıkarılmıştır.

1900’lü yılların henüz başında inşa edildiğine inanılan taştan yapı 6 adet yel değirmeninin bulunduğu tarihi yapılar Datça ilçesi sınırlarında yer alan Kızlan köyünde bulunmaktadır.

Datça kızlan yel değirmenleri

Aşağı yönden yukarı doğrultuda altı adet ye değirmeni bulunmakta ve günümüzde restore çalışmalarına muhtaç bir durumda ziyaretçilere sergilenmektedir.

Datça Reşadiye ilk merkezleri arasında sayılan Reşadiye Osmanlı Sultanı IV. Mehmed Reşad adını alan kentin geçmişinin 19. Yüzyıl başlarına kadar gittiğine inanılmaktadır.

Datça reşadiye

Günümüzde korunmak amacıyla sit alanı ilan edilen bölgede yapılaşma ve restore çalışmaları oldukça sınırlı olup, geçmişin mimarisinin sergilendiği çok sayıda konağa da ev sahipliği yapılmaktadır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon