Didim Gezilecek Yerler

Aydın iline bağlı olarak Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Didim gezilecek yerler noktası tarihi ve doğal güzelliklere sahip olmasından ötürü Didim gezilecek yerler hususunda çeşitli alternatifler sunmaktadır. Sahip olduğu denizleri ve kumsalları ile ön plana çıkan bölgede özellikle yaz turizmi oldukça hareketli bir şekilde yaşanmaktadır. Tarihi dönemler içerisinde farklı uygarlıkların hakimiyeti altında kalan yörede Didim gezilecek yerler araştırmalarında çok sayıda tarihi ve kültürel eser bulunmaktadır.

didim gezilecek yerler

150 metrelik uzunluğu ile dikkat çeken ve Romalılar döneminden kalan eserler arasında kendine yer edinen Millet Tiyatrosu, bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından yoğun bir şekilde rağbet görmektedir. İlçe merkezine yaklaşık olarak 17 km uzaklıkta bulunan ve içerisinde yer alan Didim gezilecek yerler listesi Rum evleri ile dikkat çeken Akköy de görülmeye değer bir diğer rota olarak karşımıza çıkmaktadır.

Didim Müzeleri

Oldukça zengin bir kültürel mirasa sahip olan Didim müzeleri bölgede farklı sanat dallarından çeşitli eserlerin sergilendiği müzeleri gezerek keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek mümkündür.

didim müzeleri

Millet Müzesi gibi merkezlere uğrayarak farklı türdeki kalıntıları inceleyip bölge geçmişini yakından inceleme fırsatı elde edilmektedir.

Didim Milet Müzesi

Millet Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan Didim Milet Müzesi, ilk olarak 1973 yılında hizmete açılmıştır. Bu dönemden sonra uzun yıllar boyunca kapalı kalan müze 2011 yılı itibariyle tekrar hizmet vermeye başlamıştır.

didim milet müzesi

Müze içerisinde gezinti yaparak çeşitli lahit ve sütunları yakından görebilmek mümkündür.

Didim Apollon Tapınağı

Unesco Dünya Mirası listesinde kendine yer edinmeyi başaran Didim Apollon Tapınağı, Antik Yunan dönemine imar edilmiş eserler içerisinde bulunmaktadır. Dünya üzerinde yer alan en büyük tapınaklardan birisi olan yapı, bölgeye gelen ziyaretçilerin en çok uğradığı turistik rotalar içerisinde bulunmaktadır.

didim apollon tapınağı

Tapınak içerisinde Medusa Heykeli başta olmak üzere büyük nitelikli sütunlar yer almaktadır.

Didim Saplı Ada

Akbük bölgesinde yer alan Didim Saplı Ada, kendine has manzarası ile bölgeye gelenleri oldukça etkilemektedir. Ada civarında ilk yaşam bulgularının MÖ 6.yy dönemine ait olduğu tespit edilmiştir.

didim saplı ada

Saplı Ada bölgesinde yer alan deniz ve kumsallar sayesinde özellikle yaz dönemi içerisinde oldukça güzel ve unutulmaz bir tatil keyfi yapabilmek mümkündür.

Didim Eğlence Yerleri

Yaz turizmi ile ön plana çıkan Didim eğlence yerleri için çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi gelmekte olup misafirlerin keyifli bir şekilde vakit geçirebilmesi adına çeşitli eğlence yerleri hizmet vermektedir. Oldukça hareketli bir yapıya sahip olan bar, disko ve gece kulüpleri tarafından hazırlanan eğlence konseptleri dahilinde güzel bir tatil yapabilmek mümkündür. Eğlence mekanları içerisinde gerçekleştirilen dans ve müzik etkinliklerinin yanı sıra görsel şovlar sayesinde katılımcıların unutulmaz anlar yaşaması amaçlanmaktadır.

didim eğlence yerleri

İlçe içerisindeki farklı noktalarda faaliyet gösteren eğlence mekanları farklı zevklere hitap edecek şekilde hizmet vermektedir. Eğlence mekanlarında gerçekleştirilen aktiviteler özellikle turist sayısının daha çok olduğu yaz mevsiminde artış göstermektedir.

Didim Tarihi Yerleri

Didim bölgesinde tarihi zaman dilimleri içerisinde çok sayıda medeniyet hüküm sürmüş ve bu uygarlıklar tarafından inşa edilen Didim tarihi yerleri koruyarak günümüze kadar gelmesini sağlayacak hamleler gerçekleştirilmiştir.

didim tarihi yerleri

İlçe sınırları içerisinde yer alan birçok noktada farklı uygarlıklara ait tapınak ve antik kent gibi eserleri görebilmek ve bu eserleri yakından inceleyerek yöre geçmişini tanıyabilmek mümkündür.

Priene Antik Kenti

İyonyalılar tarafından imar edilen Priene Antik Kenti, Mykale Dağı bölgesinde yer almaktadır. Eski dönemler içerisinde deniz kenarında bulunan liman kentlerden birisi olarak dikkat çeken antik kent, günümüz koşulları itibari ile alüvyon taşınmaları sonucunda karasal kesimde kalmıştır.

didim priene antik kenti

Antik kent içerisinde Zeus Tapınağı ve Agora gibi bölümler bulunmaktadır.

Didim Akbük

Bölgede yer alan doğal ve tarihi güzellikler içerisinde yer alan Agora Didim Akbük, oldukça temiz koyları ile ön planda bulunmaktadır. Bölgeye gelen ziyaretçilerin doğa ile iç içe ve huzurlu bir şekilde tatil yapabilmesi mümkün olmaktadır.

didim akbük

Akbük noktasında balıkçılık faaliyetleri başta olmak üzere birçok deniz sporu etkinliği gerçekleştirilmektedir.

TavşanBurnu Tabiat Parkı

Huzurlu yapısı ile dikkat çeken TavşanBurnu Tabiat Parkı bölgede öne çıkan tarihi ve doğal güzelliklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgeye gelen ziyaretçiler piknik ve karavan tatili yapabilme fırsatı elde etmektedir.

didim tavşanburnu tabiat parkı

Bölgede hizmet veren marketler sayesinde ziyaretçilerin farklı alanlarda meydana gelebilecek ihtiyaçlarını oldukça kolay bir şekilde karşılaması söz konusudur.

  • 4.04.2019
  • 0
  • 131
YORUMLAR
YORUM YAZ