Didim Gezilecek Yerler

Didim

Aydın iline bağlı olarak Ege Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Didim gezilecek yerler noktası tarihi ve doğal güzelliklere sahip olmasından ötürü Didim gezilecek yerler hususunda çeşitli alternatifler sunmaktadır. Sahip olduğu denizleri ve kumsalları ile ön plana çıkan bölgede özellikle yaz turizmi oldukça hareketli bir şekilde yaşanmaktadır. Tarihi dönemler içerisinde farklı uygarlıkların hakimiyeti altında kalan yörede Didim gezilecek yerler araştırmalarında çok sayıda tarihi ve kültürel eser bulunmaktadır.

didim gezilecek yerler

150 metrelik uzunluğu ile dikkat çeken ve Romalılar döneminden kalan eserler arasında kendine yer edinen Millet Tiyatrosu, bölgeye gelen ziyaretçiler tarafından yoğun bir şekilde rağbet görmektedir. İlçe merkezine yaklaşık olarak 17 km uzaklıkta bulunan ve içerisinde yer alan Didim gezilecek yerler listesi Rum evleri ile dikkat çeken Akköy de görülmeye değer bir diğer rota olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oldukça zengin bir kültürel mirasa sahip olan Didim müzeleri bölgede farklı sanat dallarından çeşitli eserlerin sergilendiği müzeleri gezerek keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek mümkündür.

didim müzeleri

Millet Müzesi gibi merkezlere uğrayarak farklı türdeki kalıntıları inceleyip bölge geçmişini yakından inceleme fırsatı elde edilmektedir.

Millet Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan Didim Milet Müzesi, ilk olarak 1973 yılında hizmete açılmıştır. Bu dönemden sonra uzun yıllar boyunca kapalı kalan müze 2011 yılı itibariyle tekrar hizmet vermeye başlamıştır.

didim milet müzesi

Müze içerisinde gezinti yaparak çeşitli lahit ve sütunları yakından görebilmek mümkündür.

Unesco Dünya Mirası listesinde kendine yer edinmeyi başaran Didim Apollon Tapınağı, Antik Yunan dönemine imar edilmiş eserler içerisinde bulunmaktadır. Dünya üzerinde yer alan en büyük tapınaklardan birisi olan yapı, bölgeye gelen ziyaretçilerin en çok uğradığı turistik rotalar içerisinde bulunmaktadır.

didim apollon tapınağı

Tapınak içerisinde Medusa Heykeli başta olmak üzere büyük nitelikli sütunlar yer almaktadır.

Akbük bölgesinde yer alan Didim Saplı Ada, kendine has manzarası ile bölgeye gelenleri oldukça etkilemektedir. Ada civarında ilk yaşam bulgularının MÖ 6.yy dönemine ait olduğu tespit edilmiştir.

didim saplı ada

Saplı Ada bölgesinde yer alan deniz ve kumsallar sayesinde özellikle yaz dönemi içerisinde oldukça güzel ve unutulmaz bir tatil keyfi yapabilmek mümkündür.

Yaz turizmi ile ön plana çıkan Didim eğlence yerleri için çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi gelmekte olup misafirlerin keyifli bir şekilde vakit geçirebilmesi adına çeşitli eğlence yerleri hizmet vermektedir. Oldukça hareketli bir yapıya sahip olan bar, disko ve gece kulüpleri tarafından hazırlanan eğlence konseptleri dahilinde güzel bir tatil yapabilmek mümkündür. Eğlence mekanları içerisinde gerçekleştirilen dans ve müzik etkinliklerinin yanı sıra görsel şovlar sayesinde katılımcıların unutulmaz anlar yaşaması amaçlanmaktadır.

didim eğlence yerleri

İlçe içerisindeki farklı noktalarda faaliyet gösteren eğlence mekanları farklı zevklere hitap edecek şekilde hizmet vermektedir. Eğlence mekanlarında gerçekleştirilen aktiviteler özellikle turist sayısının daha çok olduğu yaz mevsiminde artış göstermektedir.

Didim bölgesinde tarihi zaman dilimleri içerisinde çok sayıda medeniyet hüküm sürmüş ve bu uygarlıklar tarafından inşa edilen Didim tarihi yerleri koruyarak günümüze kadar gelmesini sağlayacak hamleler gerçekleştirilmiştir.

didim tarihi yerleri

İlçe sınırları içerisinde yer alan birçok noktada farklı uygarlıklara ait tapınak ve antik kent gibi eserleri görebilmek ve bu eserleri yakından inceleyerek yöre geçmişini tanıyabilmek mümkündür.

İyonyalılar tarafından imar edilen Priene Antik Kenti, Mykale Dağı bölgesinde yer almaktadır. Eski dönemler içerisinde deniz kenarında bulunan liman kentlerden birisi olarak dikkat çeken antik kent, günümüz koşulları itibari ile alüvyon taşınmaları sonucunda karasal kesimde kalmıştır.

didim priene antik kenti

Antik kent içerisinde Zeus Tapınağı ve Agora gibi bölümler bulunmaktadır.

Bölgede yer alan doğal ve tarihi güzellikler içerisinde yer alan Agora Didim Akbük, oldukça temiz koyları ile ön planda bulunmaktadır. Bölgeye gelen ziyaretçilerin doğa ile iç içe ve huzurlu bir şekilde tatil yapabilmesi mümkün olmaktadır.

didim akbük

Akbük noktasında balıkçılık faaliyetleri başta olmak üzere birçok deniz sporu etkinliği gerçekleştirilmektedir.

Huzurlu yapısı ile dikkat çeken TavşanBurnu Tabiat Parkı bölgede öne çıkan tarihi ve doğal güzelliklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgeye gelen ziyaretçiler piknik ve karavan tatili yapabilme fırsatı elde etmektedir.

didim tavşanburnu tabiat parkı

Bölgede hizmet veren marketler sayesinde ziyaretçilerin farklı alanlarda meydana gelebilecek ihtiyaçlarını oldukça kolay bir şekilde karşılaması söz konusudur.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon