Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır

En kalabalık şehirler arasında on ikinci sırada yer alan Diyarbakır gezilecek yerler ve tarihi surları ve doğal güzellikleriyle büyük beğeni kazanan bir yer olduğu için Diyarbakır gezilecek yerler oldukça fazladır. Şehir merkezinde yer alan Ulu Cami kendine özgü mimari yapısıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Bölgedeki Diyarbakır gezilecek yerler listesinde en eski camiler arasında yer alan bu tarihi yapı, 639 yılı itibariyle kiliseden camiye çevrilen bir ibadethanedir.

diyarbakır gezilecek yerlerMimar Sinan tarafından yapılmış olan Behram Paşa Cami, adını kurucusundan alan bir tarihi yapı olduğu gibi 1572 yılından günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış durumdadır. Diyarbakır gezilecek yerler devamlı tarih kokan kısımlardan oluşuyor ve İznik çinileriyle süslü olan bu tarihi yapı, kendine özgü mimari dokusu bulunan bir cami olarak ön plana çıkmaktadır.

Engin bir tarihi geçmişe sahip olması ve çok kültürlü bir özelliğe sahip olmasından ötürü Diyarbakır müzeleri çok sayıda farklı müzeye de ev sahipliği yapıyor, söz konusu müzeler sadece tarihi yapılar olmadığı gibi önemli edebi şahsiyetler adına açılmış müzeler de bulunmaktadır.

diyarbakır müzeleriŞehirde yer alan Ziya Gökalp Müzesi, bu eserler arasında yer alan ve yoğun bir ziyaretçi çekebilmeyi başaran bir yapıya sahiptir.

Şehrin ilk müzesi olan bu tarihi yapı Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Ulu Cami yakınlarında yer alan Zinciriye Medresesinde açılarak ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. 1985 yılına gelindiğinde bu medreseden taşınan müze o tarihten günümüze kadar geçen süre içerisinde yeni binasında hizmet sunmaktadır.

diyarbakır arkeoloji müzesiEski Tunç Devrine ait eserlerin yanı sıra Urartu ve Asur gibi medeniyetlere ait çok sayıda eser bu müzede sergilenmektedir.

Kendine özgü mimariyle ön plana çıkan Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Evi, Diyarbakır şehrinin tarihi dokusunu üzerinde taşıdığı için büyük beğeni toplamaktadır. En güzel Diyarbakır evlerine örnek olarak verilebilecek bu tarihi yapı, şehir merkezinde yer aldığı için ulaşımı oldukça kolaydır.

diyarbakır cahit sıtkı taranci evi kültür müzesiCahit Sıtkı Tarancı çocukluk ve gençlik dönemini bu evde geçirdiği için söz konusu yapı, kültür müzesi olarak konuklarına hizmet sunmaktadır.

Dünyada Çin Seddi haricinde en uzun sur olarak tanımlanan surlarda bir parçası olan Diyarbakır Keçi Burcu UNESCO kültür mirası listesinde yer alan bir tarihi yapıdır.

diyarbakır keçi burcuHevsel Bahçeleri manzarasına sahip olan bu tarihi eserin, son derece etkileyici bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Kendine has eğlence kültürünün bulunduğu Diyarbakır eğlence merkezleri gecelerin hareketli olarak yaşandığı şehirlerimiz arasında yer aldığı için çok sayıda alternatif seçeneği misafirlerine sunabilmektedir. Şehirdeki gece hayatının daha çok kent merkezinde yer alan gece kulübü ve barlarda şekillendiği bilinmekle birlikte türkü kafe tarzındaki eğlence yerlerinin de bulunduğu bilinmektedir.

diyarbakır eğlence merkezleriYöresel türküler eşliğinde eğlenebileceğiniz çok sayıda eğlence yeri geceden sabaha kadar hizmet sunduğu için şehir eğlence konusunda son derece iddialı bir konumda bulunmaktadır. Bölgede ünü ülkemize yayılmış sıra geceleri yapılmakla birlikte lüks otellerin bar ve diskolarında da çok sayıda farklı eğlence etkinliklerinin yapıldığı bilinmektedir.

Ziyaretçilerin mutlaka gezip görmesi gerekli olan çok sayıda tarihi esere sahip olan birbirinden güzel Diyarbakır tarihi yerleriyle ön plana çıkar, surlarıyla tanınan şehirde çok sayıda farklı han da bulunduğu için ziyaretçiler rahatlıkla kentin tarihi dokusuyla tanışın.

diyarbakır tarihi yerleriHasan Paşa Hanı kendine özgü mimari yapısıyla büyük beğeni kazanmakla birlikte son dönemlerde yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte çok daha etkileyici bir görünüme sahip olduğu bilinmektedir.

Tarihi Surları ile Dicle Nehri arasında yer alan Diyarbakır Hevsel Bahçeleri, 8000 yıllık tarihiyle adından sıkça söz ettiren bir bölge olarak ön plana çıkmakta.

diyarbakır hevsel bahçeleriÜlkemizin en eski tarihi varlıkları arasına yer alan Hevsel Bahçeleri, tarih boyunca meyve ve sebze üretiminin merkezi konumunda bulunan bir bölgedir.

Kendine özgü iç yapısıyla ve mimari özelliğiyle ün kazanan tarihi Diyarbakır Sülüklü han, mutlaka gezilmesi gerekli olan bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

diyarbakır suluklu han1527 yılı itibariyle inşa edilmiş olan Sülüklü Han toplamda 17 dükkan ve 72 odaya ev sahipliği yapan 800 deve alabilecek bir kapasiteye sahip bir kervansaray özelliğindedir.

Eğil ilçesi sınırları içerisinde yer alan bu tarihi kale Asurlular tarafından yapılmış tarihi eser olarak yoğun bir şekilde ziyaretçi çekiyor.

diyarbakır asur kalesiEsasında bir ana kayanın oyulması suretiyle inşa edilmiş olan Asur Kalesi, dönemin izlerini üzerinde taşıyan bir tarihi yapıdır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon