Diyarbakır Gezilecek Yerler

En kalabalık şehirler arasında on ikinci sırada yer alan Diyarbakır gezilecek yerler ve tarihi surları ve doğal güzellikleriyle büyük beğeni kazanan bir yer olduğu için Diyarbakır gezilecek yerler oldukça fazladır. Şehir merkezinde yer alan Ulu Cami kendine özgü mimari yapısıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Bölgedeki Diyarbakır gezilecek yerler listesinde en eski camiler arasında yer alan bu tarihi yapı, 639 yılı itibariyle kiliseden camiye çevrilen bir ibadethanedir.

diyarbakır gezilecek yerler
Mimar Sinan tarafından yapılmış olan Behram Paşa Cami, adını kurucusundan alan bir tarihi yapı olduğu gibi 1572 yılından günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış durumdadır. Diyarbakır gezilecek yerler devamlı tarih kokan kısımlardan oluşuyor ve İznik çinileriyle süslü olan bu tarihi yapı, kendine özgü mimari dokusu bulunan bir cami olarak ön plana çıkmaktadır.

Diyarbakır Müzeleri

Engin bir tarihi geçmişe sahip olması ve çok kültürlü bir özelliğe sahip olmasından ötürü Diyarbakır müzeleri çok sayıda farklı müzeye de ev sahipliği yapıyor, söz konusu müzeler sadece tarihi yapılar olmadığı gibi önemli edebi şahsiyetler adına açılmış müzeler de bulunmaktadır.

diyarbakır müzeleri
Şehirde yer alan Ziya Gökalp Müzesi, bu eserler arasında yer alan ve yoğun bir ziyaretçi çekebilmeyi başaran bir yapıya sahiptir.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Şehrin ilk müzesi olan bu tarihi yapı Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Ulu Cami yakınlarında yer alan Zinciriye Medresesinde açılarak ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. 1985 yılına gelindiğinde bu medreseden taşınan müze o tarihten günümüze kadar geçen süre içerisinde yeni binasında hizmet sunmaktadır.

diyarbakır arkeoloji müzesi
Eski Tunç Devrine ait eserlerin yanı sıra Urartu ve Asur gibi medeniyetlere ait çok sayıda eser bu müzede sergilenmektedir.

Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi

Kendine özgü mimariyle ön plana çıkan Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Evi, Diyarbakır şehrinin tarihi dokusunu üzerinde taşıdığı için büyük beğeni toplamaktadır. En güzel Diyarbakır evlerine örnek olarak verilebilecek bu tarihi yapı, şehir merkezinde yer aldığı için ulaşımı oldukça kolaydır.

diyarbakır cahit sıtkı taranci evi kültür müzesi
Cahit Sıtkı Tarancı çocukluk ve gençlik dönemini bu evde geçirdiği için söz konusu yapı, kültür müzesi olarak konuklarına hizmet sunmaktadır.

Diyarbakır Keçi Burcu

Dünyada Çin Seddi haricinde en uzun sur olarak tanımlanan surlarda bir parçası olan Diyarbakır Keçi Burcu UNESCO kültür mirası listesinde yer alan bir tarihi yapıdır.

diyarbakır keçi burcu
Hevsel Bahçeleri manzarasına sahip olan bu tarihi eserin, son derece etkileyici bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Diyarbakır Eğlence Merkezleri

Kendine has eğlence kültürünün bulunduğu Diyarbakır eğlence merkezleri gecelerin hareketli olarak yaşandığı şehirlerimiz arasında yer aldığı için çok sayıda alternatif seçeneği misafirlerine sunabilmektedir. Şehirdeki gece hayatının daha çok kent merkezinde yer alan gece kulübü ve barlarda şekillendiği bilinmekle birlikte türkü kafe tarzındaki eğlence yerlerinin de bulunduğu bilinmektedir.

diyarbakır eğlence merkezleri
Yöresel türküler eşliğinde eğlenebileceğiniz çok sayıda eğlence yeri geceden sabaha kadar hizmet sunduğu için şehir eğlence konusunda son derece iddialı bir konumda bulunmaktadır. Bölgede ünü ülkemize yayılmış sıra geceleri yapılmakla birlikte lüks otellerin bar ve diskolarında da çok sayıda farklı eğlence etkinliklerinin yapıldığı bilinmektedir.

Diyarbakır Tarihi Yerleri

Ziyaretçilerin mutlaka gezip görmesi gerekli olan çok sayıda tarihi esere sahip olan birbirinden güzel Diyarbakır tarihi yerleriyle ön plana çıkar, surlarıyla tanınan şehirde çok sayıda farklı han da bulunduğu için ziyaretçiler rahatlıkla kentin tarihi dokusuyla tanışın.

diyarbakır tarihi yerleri
Hasan Paşa Hanı kendine özgü mimari yapısıyla büyük beğeni kazanmakla birlikte son dönemlerde yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte çok daha etkileyici bir görünüme sahip olduğu bilinmektedir.

Diyarbakır Hevsel Bahçeleri

Tarihi Surları ile Dicle Nehri arasında yer alan Diyarbakır Hevsel Bahçeleri, 8000 yıllık tarihiyle adından sıkça söz ettiren bir bölge olarak ön plana çıkmakta.

diyarbakır hevsel bahçeleri
Ülkemizin en eski tarihi varlıkları arasına yer alan Hevsel Bahçeleri, tarih boyunca meyve ve sebze üretiminin merkezi konumunda bulunan bir bölgedir.

Diyarbakır Sülüklü Han

Kendine özgü iç yapısıyla ve mimari özelliğiyle ün kazanan tarihi Diyarbakır Sülüklü han, mutlaka gezilmesi gerekli olan bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

diyarbakır suluklu han
1527 yılı itibariyle inşa edilmiş olan Sülüklü Han toplamda 17 dükkan ve 72 odaya ev sahipliği yapan 800 deve alabilecek bir kapasiteye sahip bir kervansaray özelliğindedir.

Diyarbakır Asur Kalesi

Eğil ilçesi sınırları içerisinde yer alan bu tarihi kale Asurlular tarafından yapılmış tarihi eser olarak yoğun bir şekilde ziyaretçi çekiyor.

diyarbakır asur kalesi
Esasında bir ana kayanın oyulması suretiyle inşa edilmiş olan Asur Kalesi, dönemin izlerini üzerinde taşıyan bir tarihi yapıdır.

  • 13.03.2019
  • 0
  • 167
YORUMLAR
YORUM YAZ