Edremit Gezilecek Yerler

Edremit

Balıkesir ilinin en önemli ve güzelliğe sahip olan ilçesi Edremit gezilecek yerler yıl boyunca yerli ve yabancı çok sayıda turiste ev sahipliği yapan önemli bir tatil ve kültür kentidir. Ege Bölgesinin önemli turizm noktalarından bir tanesi olarak dikkat çeken Edremit gezilecek yerler arasında Kaz Dağlarının eteğinde kurulu olan ve harika oksijen esintisi ile temiz yaşama olanak sunan bir kenttir. Turizm ve konaklama amacıyla yılın her döneminde ziyaret edilebilen Edremit gezilecek yerleri ile ilçenin Termal Suların varlığı ile de şifa kaynağı olan önemli bir kent merkezidir.

edremit gezilecek yerler

Derman ve güre Kaplıcaları ile Ege Denizinin harika plajlarının bulunduğu kent dağ sporlarına da imkan sunan farklılar içinde uyum kentidir. Yeşil ve mavi tonlarının zirvede olduğu kent doğal yaşamın ve sağlık koşullarının korunabilmesine yakından destek sağlayacak hava ve su koşullarına sahiptir.

Edremit müzeleri kentin doğal güzellikleri ve tarih boyunca onlarca medeniyetin izlerini taşıyan çok sayıda yapı ve kalıntıya ev sahipliği yapan müze kale ve cami gibi mimarilere sahiptir.

edremit müzeleri

Özellikle geçmiş toplumların etkilerinin açıkça görülebildiği tarihi ve kültürel eser ve kalıntılar günümüzde özenli bir şekilde müzeler aracılığıyla insanlara sergilenmektedir.

Edremit ilçesine bağlı Tahtakuşlar köyünde konuşlu olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi geleneksel Türkmen yaşamının izleri ile yaşam geçmişine dair izler tüm verileriyle sergilenmektedir.

edremit tahtakuşlar etnografya müzesi

Orta Asya Türk kültürü ile Şaman inancına ait kalıntılara da rastlanabilen müze Türkmen Alevi geleneğinin canlı bir şekilde yansıtıldığı alanlardan bir tanesidir.

2015 yılında Murat ve Uğur Bostancıoğlu kardeşler tarafından açılan Edremit Sarıkız Kazdağı Etnografya müzesi, Kaz Dağı motifleri ile bölge ile geleneksel kültürde önemli karşılığı olan kişilerin bal mumu heykellerinin de yer aldığı önemli bir yapıdır.

edremit sarıkız kazdağı etnografya müzesi

Açıldığı günden buyana Edremit ziyaretçilerini devamlı ağırlamakta ve büyük ilgi duyulmaktadır.

Küçükkuyu kasabası üzerinde yer alan Edremit Adatepe Zeytinyağı Müzesi zeytinyağının üretim aşamalarının yansıtıldığı ve geçmişten günümüze kullanılmış araç ve gereçlerin sergilendiği önemli bir müzedir.

edremit adatepe zeytinyağı müzesi

Bu alanda türünün ilk örneği olan müze zeytin ve türevlerinin üretiminde dünyada saygın bir konuma sahip olan Türkiye tanıtım için önemli bir görev üstlenmek üzere 2001 yılında kurulmuştur.

Bir köşede Ege Denizi diğer bir tarafında oksijen ve ağaç zengini Edremit eğlence yerleri ile Kaz Dağlarının gölgesinde kurulu olan harika bir turizm ve kültür şehridir. Birden fazla özelliği nedeniyle de yılın değişik zamanlarında insanlar deniz turizmi ya da dağ yürüyüşleri ve kültür turları gibi nedenlerle bölgeyi ziyarete gelmektedir.

edremit eğlence yerleri

Kıyı turizminin de gelişmiş olduğu kentte insanların tatillerini geçirmeleri maksadıyla kurulmuş çok sayıda lüks ve orta halli otel ya da pansiyon gibi yapılar mevcuttur. Ayrıca gece hayatına önem veren ziyaretçilerin de faydalanması için faaliyetlerine devam etmekte olan çok sayıda gece ve oyun kulübü kentte varlığına devam etmektedir.

Bu ilçedeki Edremit tarihi yerleri denilince insanların aklına ilk olarak Ege Denizi boyunca uzanan masmavi sahilleri ile beraber geniş orman varlığıyla tam bir oksijen deposu olan Kaz Dağları gelmektedir. Edremit ilçesi önemli bir jeopolitik derinliğe sahip kent olması yanında insanların temel yaşamsal faaliyetlerine devam etmelerine fırsat sağlayan çok sayıda yapı ve imkana da sahiptir.

edremit tarihi yerleri

Bu özellikleri nedeniyle kentin çok sayıda tarihi ve kültürel yapısı bulunurken bu yapılar geçmiş medeniyetlere dair önemli ipuçları ve bilgiler vermektedir. Kaz Dağları uzunca geçmişi ile geçmişten günümüze çok sayıda insan topluluğunun yaşamını etkilemiş ve çok sayıda efsane ile mitolojinin ana konusu olmuştur.

Kaletaşı Tepesinde bulunan Edremit Antandros Antik Kenti milattan önce 10. Yüzyıla kadar gidecek geçmişe sahip olan önemli bir medeniyet durağı ve beşiğidir.

edremit antandros antik kenti

Kazı ve araştırmaların neticesinde elde edilen çok sayıda veri ve yapı müzeler aracılığıyla sergilenmekte ve insanlara tanıtımı yapılmaktadır.

Edremit Sarıkız Türbesi Halk arasında geçmişten günümüze kadar uzanan ve varlığını koruyan bir efsaneye göre Sarıkız isimli bayan köylüler tarafından iftiraya uğrayarak köyünün terk eder. Ardından köyün yakınında bulunan dervişler tekkesine sığınır ve kendisinden bir daha da haber alınmaz ve bu olay üzerine kızın babası büyük pişmanlık duymaya başlar.

edremit sarıkız türbesi

Sarıkızın efsaneye göre en son görüldüğü tepe halk tarafından türbe haline getirilmiş ve günümüzde de çok sayıda ziyaretçinin uğrak yeri haline gelmiştir.

Edremit ilçesinin önemli turizm ve tanıtım beldelerinden bir tanesi olan Zeytinli geçmişten günümüze doğal güzellikleri ile tarihi mirası yansıtan şirin bir kasabadır.

edremit zeytinli

Bazen gelen ziyaretçiler bu bölgede eğlenmenin tadını çıkarttığı gibi yeşillik havasıyla ayrı bir koku duygusu alabiliyor.

Yorumlar (2)
 • AY
  Aytekin
  1 sene ago
  Faydalı bilgiler için teşekkürler. Yazım hatası olmuş sanırım. Marmara bölgesi değil ege bölgesi olarak düzeltilmesi gerek
  • KU
   Kuzey Mert
   1 sene ago
   Bildirim için teşekkürler, düzeltme sağlanmıştır.
Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon