Erzurum Gezilecek Yerler

Doğunun incisi olarak tanımlanan Erzurum çetin kış şartlarının yanı sıra doğal güzelliğiyle de ön plana çıktığı için çok sayıda Erzurum gezilecek yerlerin bulunduğu bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehir Türk İslam kültürünün izlerini taşıdığı için bölgede daha çok Selçuklular dönemine ait tarihi eserler bulunduğu da bilinmektedir.

erzurum gezilecek yerler

Tortum Şelalesi Erzurum gezilecek yerler ile şehre gelen ziyaretçilerin önemli bir uğrak yeri olmasından dolayı çok sayıda turisti kendisine çekmekte, doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bıraktıran Tortum Şelalesi, hafta sonunda şehir hayatının kalabalıklarından kaçanlara da mükemmel alternatif seçenekler sunuyor. Otlu taşından yapılan tespihler ve süs eşyaları adeta Erzurum gezilecek yerler ün yapmış şehriyle özdeşmiş duruda olduğundan bu ürünler hediyelik eşya olarak yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Erzurum Müzeleri

Tarihi zenginlik yönünde oldukça derin bir geçmişi ve Erzurum müzeleri bulunan ilimiz çok sayıda farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış ender şehirlerimizden birisi olduğu için çok sayıda müzeye de ev sahipliği yapmaktadır. Günümüz itibariyle çok sayıda farklı müze niteliğindeki tarihi yapı şehir merkezinde bulunduğu için söz konusu müzelerin ziyaretçileri de oldukça fazladır.

erzurum müzeleri

600 metrekare büyüklüğünde oldukça geniş bir bahçe içerisinde bulunan Erzurum Arkeoloji Müzesi, kesme taşlarla örülmüş ve iki katlı olarak tasarlanmış bir binadır. 1967 yılı itibariyle faaliyetlerine başlayan bu müzede çok sayıda farklı tarihi eser bulunduğu için tam bir kültürel şölen niteliğinde bir gezi rotası konumundadır.

Erzurum Resim Heykel Müzesi

İlk olarak 1963 yılı itibariyle hizmete açılmış olan Erzurum Resim Heykel Müzesi, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer almakla birlikte 1976 yılında Kültür Bakanlığına devredilmiştir. Günümüzde Erzurum gezilecek yerler listesinde bulunan müze şehir merkezinde yer alıyor, Havuz Başı Meydanına yakın bir konumda bulunduğu bilinmektedir.

erzurum resim heykel müzesi

Çok sayıda farklı tarihi esere ev sahipliği yapan Resim Heykel Müzesi bu özelliğinden dolayı her geçen gün ziyaretçi sayısını arttırmayı da başarmış durumdadır.

Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi

Sadece bölge için değil Türkiye içinde büyük bir edebi değer olarak karşımıza çıkan Erzurumlu Emrah, Türk Edebiyatına katkılarıyla tanınan ünlü ozanımızdır. Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi onun adını taşıdığı için büyük bir ilgi görmekle birlikte bu tarihi yapının kütüphanesinin çok sayıda farklı esere ev sahipliği yaptığı da bilinmektedir.

erzurumlu emrah edebiyat müze kütüphanesi

Toplamda 5 bin adet kitabın yanı sıra bir o kadar kitap dışı materyal de bu müzede ziyaretçilerin hizmetine sunulmaktadır.

Erzurum Atatürk Müzesi

Çaykara sınırları içerisinde yer alan Erzurum Atatürk Müzesi, Erzurum şehrinin kendine özgü konaklarından birisi olduğu için kendine has mimari özelliğe sahiptir.

erzurum atatürk müzesi

1916 yılı itibariyle kısa bir sürede olsa Alman Konsolosluk binası olarak hizmet sunan bu tarihi yapı, günümüz itibariyle Atatürk Müzesi olarak misafirlerine hizmet sunmaktadır.

Erzurum Eğlence Merkezleri

Kış turizmi denilince ilk akla gelen şehirlerimizden birisi olan Erzurum eğlence merkezleri, soğuk gecelerin ayazında sıcak eğlence yerlerinin bulunduğu bir kentimizdir. Genelde eğlence mekanlarının şehir merkezinde değil Palondöken bölgesine yakın alanlarda bulunduğu bilinmekle birlikte kış aylarında buralardaki eğlencenin sabahlara kadar devam ettiği bilinmektedir.

erzurum eğlence merkezleri

Özellikle yabancı turistlerin kış aylarında uğrak yerleri arasında bulunan Palandöken, çok sayıda bar ve cafenin bulunduğu bir turizm merkezi olarak tanımlanmaktadır. Bölgede hemen her bütçeye uygun eğlence seçenekleri bulunduğu gibi ultra lüks eğlencelerin de şehirde yer aldığı bilinmektedir.

Erzurum Tarihi Yerleri

Anadolu Selçuklu döneminin ve sonrasının tarihi izlerini taşıyan bir şehir olan Erzurum tarihi yerleri, Anadolu Türk Beylikleri dönemine dair çok sayıda farklı tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır.

erzurum tarihi yerleri

Şehrin dokusuyla birebir uyumlu bu tarihi eserler arasında yer alan Çifte Minareli Medrese Erzurum kentinin simgesi konumunda bulunan bir tarihi yapıdır.

Erzurum Aziziye Tabyası

Şehir merkezinden 10 km uzağında bulunan Erzurum Aziziye Tabyası, Osmanlı Rus Savaşı anısına dikilmiş bir tarihi eser olarak ziyaretçileri kendisine çekmektedir.

erzurum aziziye tabyası

Erzurum’un kuzeydoğusunda bulunan Aziziye Tabyası, kesme taştan yapılmış olan ve 1952 yılında inşa edilmiş olan Türk Milletinin vatan sevgisini vurgulayan bir bronz plakaya da sahiptir.

Erzurum Kalesi

Şehrin gezilecek yerleri söz konusu olduğunda ilk alternatif seçenek olarak akla gelen Erzurum Kalesi, Saat Kulesiyle de yoğun ilgi çeken bir özelliğe sahiptir. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı tahmin edilememekle birlikte Bizans dönemine ait olduğun düşüncesi ağır basmaktadır.

erzurum kalesi

Esasında bir dış kale içerisinde korunaklı bir iç kale özelliğine sahip olsa da zaman içerisinde kalenin dışında yer alan surlar yıkılmıştır.

Erzurum Üç Kümbetler

Anadolu Selçuklu Devleti mezar taşı sanatına dair güzel bir örnek olarak karşımıza çıkan Erzurum Üç Kümbetler Çifte Minareli Medresenin güneyinde konumlanan bir tarihi yapıdır.

erzurum üç kumbetler

Kümbette yatanlardan birisinin Emir Saltuk olduğu düşünülmekle birlikte diğer mezarların tam olarak kime ait olduğu bilinmemektedir.

  • 1.04.2019
  • 0
  • 75
YORUMLAR
YORUM YAZ