Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum

Doğunun incisi olarak tanımlanan Erzurum çetin kış şartlarının yanı sıra doğal güzelliğiyle de ön plana çıktığı için çok sayıda Erzurum gezilecek yerlerin bulunduğu bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehir Türk İslam kültürünün izlerini taşıdığı için bölgede daha çok Selçuklular dönemine ait tarihi eserler bulunduğu da bilinmektedir.

erzurum gezilecek yerler

Tortum Şelalesi Erzurum gezilecek yerler ile şehre gelen ziyaretçilerin önemli bir uğrak yeri olmasından dolayı çok sayıda turisti kendisine çekmekte, doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bıraktıran Tortum Şelalesi, hafta sonunda şehir hayatının kalabalıklarından kaçanlara da mükemmel alternatif seçenekler sunuyor. Otlu taşından yapılan tespihler ve süs eşyaları adeta Erzurum gezilecek yerler ün yapmış şehriyle özdeşmiş duruda olduğundan bu ürünler hediyelik eşya olarak yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Tarihi zenginlik yönünde oldukça derin bir geçmişi ve Erzurum müzeleri bulunan ilimiz çok sayıda farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış ender şehirlerimizden birisi olduğu için çok sayıda müzeye de ev sahipliği yapmaktadır. Günümüz itibariyle çok sayıda farklı müze niteliğindeki tarihi yapı şehir merkezinde bulunduğu için söz konusu müzelerin ziyaretçileri de oldukça fazladır.

erzurum müzeleri

600 metrekare büyüklüğünde oldukça geniş bir bahçe içerisinde bulunan Erzurum Arkeoloji Müzesi, kesme taşlarla örülmüş ve iki katlı olarak tasarlanmış bir binadır. 1967 yılı itibariyle faaliyetlerine başlayan bu müzede çok sayıda farklı tarihi eser bulunduğu için tam bir kültürel şölen niteliğinde bir gezi rotası konumundadır.

İlk olarak 1963 yılı itibariyle hizmete açılmış olan Erzurum Resim Heykel Müzesi, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer almakla birlikte 1976 yılında Kültür Bakanlığına devredilmiştir. Günümüzde Erzurum gezilecek yerler listesinde bulunan müze şehir merkezinde yer alıyor, Havuz Başı Meydanına yakın bir konumda bulunduğu bilinmektedir.

erzurum resim heykel müzesi

Çok sayıda farklı tarihi esere ev sahipliği yapan Resim Heykel Müzesi bu özelliğinden dolayı her geçen gün ziyaretçi sayısını arttırmayı da başarmış durumdadır.

Sadece bölge için değil Türkiye içinde büyük bir edebi değer olarak karşımıza çıkan Erzurumlu Emrah, Türk Edebiyatına katkılarıyla tanınan ünlü ozanımızdır. Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi onun adını taşıdığı için büyük bir ilgi görmekle birlikte bu tarihi yapının kütüphanesinin çok sayıda farklı esere ev sahipliği yaptığı da bilinmektedir.

erzurumlu emrah edebiyat müze kütüphanesi

Toplamda 5 bin adet kitabın yanı sıra bir o kadar kitap dışı materyal de bu müzede ziyaretçilerin hizmetine sunulmaktadır.

Çaykara sınırları içerisinde yer alan Erzurum Atatürk Müzesi, Erzurum şehrinin kendine özgü konaklarından birisi olduğu için kendine has mimari özelliğe sahiptir.

erzurum atatürk müzesi

1916 yılı itibariyle kısa bir sürede olsa Alman Konsolosluk binası olarak hizmet sunan bu tarihi yapı, günümüz itibariyle Atatürk Müzesi olarak misafirlerine hizmet sunmaktadır.

Kış turizmi denilince ilk akla gelen şehirlerimizden birisi olan Erzurum eğlence merkezleri, soğuk gecelerin ayazında sıcak eğlence yerlerinin bulunduğu bir kentimizdir. Genelde eğlence mekanlarının şehir merkezinde değil Palondöken bölgesine yakın alanlarda bulunduğu bilinmekle birlikte kış aylarında buralardaki eğlencenin sabahlara kadar devam ettiği bilinmektedir.

erzurum eğlence merkezleri

Özellikle yabancı turistlerin kış aylarında uğrak yerleri arasında bulunan Palandöken, çok sayıda bar ve cafenin bulunduğu bir turizm merkezi olarak tanımlanmaktadır. Bölgede hemen her bütçeye uygun eğlence seçenekleri bulunduğu gibi ultra lüks eğlencelerin de şehirde yer aldığı bilinmektedir.

Anadolu Selçuklu döneminin ve sonrasının tarihi izlerini taşıyan bir şehir olan Erzurum tarihi yerleri, Anadolu Türk Beylikleri dönemine dair çok sayıda farklı tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır.

erzurum tarihi yerleri

Şehrin dokusuyla birebir uyumlu bu tarihi eserler arasında yer alan Çifte Minareli Medrese Erzurum kentinin simgesi konumunda bulunan bir tarihi yapıdır.

Şehir merkezinden 10 km uzağında bulunan Erzurum Aziziye Tabyası, Osmanlı Rus Savaşı anısına dikilmiş bir tarihi eser olarak ziyaretçileri kendisine çekmektedir.

erzurum aziziye tabyası

Erzurum’un kuzeydoğusunda bulunan Aziziye Tabyası, kesme taştan yapılmış olan ve 1952 yılında inşa edilmiş olan Türk Milletinin vatan sevgisini vurgulayan bir bronz plakaya da sahiptir.

Şehrin gezilecek yerleri söz konusu olduğunda ilk alternatif seçenek olarak akla gelen Erzurum Kalesi, Saat Kulesiyle de yoğun ilgi çeken bir özelliğe sahiptir. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı tahmin edilememekle birlikte Bizans dönemine ait olduğun düşüncesi ağır basmaktadır.

erzurum kalesi

Esasında bir dış kale içerisinde korunaklı bir iç kale özelliğine sahip olsa da zaman içerisinde kalenin dışında yer alan surlar yıkılmıştır.

Anadolu Selçuklu Devleti mezar taşı sanatına dair güzel bir örnek olarak karşımıza çıkan Erzurum Üç Kümbetler Çifte Minareli Medresenin güneyinde konumlanan bir tarihi yapıdır.

erzurum üç kumbetler

Kümbette yatanlardan birisinin Emir Saltuk olduğu düşünülmekle birlikte diğer mezarların tam olarak kime ait olduğu bilinmemektedir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon