Gelibolu Gezilecek Yerler

Gelibolu

Marmara bölgesinde bulunan Çanakkale ilinin bir ilçesi olan Gelibolu gezilecek yerler gibi Saros Körfezi ve Çanakkale Boğazının arasında yer almaktadır ve İstanbul kentine 290 kilometre uzaklıktadır. Bu ilçe hem doğal güzellikleri hem de tarihi güzellikleri ön plana çıkan ve Gelibolu gezilecek yerler çok sık bir şekilde ziyaret edilen bir ilçe olarak dikkat çekmektedir.

gelibolu gezilecek yerler

Gelibolu gezilecek yerleri arasında tarihin en eski yerleşim yerlerinden birisi olması nedeni ile ilçede pek çok tarihi mekan bulunmaktadır, bu mekanlardan en çok dikkat çekeni ise ilçe merkezinde bulunan Gelibolu Kalesidir. İlçeyi ziyaret eden kişilerin uğrak mekanlarından bir tanesi olan Gelibolu Kalesinin yanı sıra Gelibolu Tarihi Milli Parka yine gezip görülecek yerlerdendir.

Gelibolu ilçesi zengin bir kültür ve tarih mirasına sahip olduğu için ilçede birbirinden önemli tarihi olayları ve kişileri yansıtan Gelibolu müzeleri ile karşımıza çıkmaktadır.

gelibolu müzeleri

İlçede yer alan müzelerde daha çok tarih konulu eserler sergilenmekte ve özellikle tarih meraklıları bu müzeleri ziyaret etmektedir, ilçeyi ziyaret eden kişilerde mutlaka buraları ziyaret etmektedir.

Ülkemizin ve halkımızın kaderini değiştiren Çanakkale Savaşını konu edinen Gelibolu savaş müzesi, savaşın nasıl zorlukları aşarak kazanıldığının en canlı örneklerini ziyaretçilerine sunmaktadır.

gelibolu savaş müzesi

Gelibolu ilçesini ziyaret eden kişiler eğer Çanakkale Savaşı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlarsa bu müzeyi mutlaka gezip, görmeli ve öğrenmelidir.

Osmanlı Devleti zamanında yaşamış ve haritacılığı ile büyük bir ün yapmış olan Gelibolulu Piri Reis adına açılmış olan bu müzede hem Piri Reis tanıtılmakta hem de, ilçede bulunan tarihi eserler sergilenmektedir.

gelibolu piri reis müzesi

Gelibolu ve çevresinde Osmanlı, Bizans ve Helenistik dönemlere at bulunmuş tarihi eserleri bu müzede görmek mümkündür.

Bu milli parkta Gelibolu yarım adası tarihi milli parkı Çanakkale Savaşında ne kadar fazla bedel ödendiğini gösteren bir başka yerdir ve 33 bin hektarlık bir alana kurulmuş büyük bir parktır.

gelibolu yarımadası tarihi milli parkı

Öte yandan bu park 1973 senesinde Bakanlar Kurulu ile koruma altına alınmış olup 60 binden fazla Türk ve 250 binden fazla yabancı askerin mezarları bulunduğu bir yerdir.

Gelibolu ilçesinde gündüzleri doğal ve tarihi güzelliklerini gezerek genel kültür bilginizi arttırabilir, geceleri ise ilçede bulunan pek çok Gelibolu eğlence yerlerinden bir tanesi seçerek hoşça vakit geçirebilirsiniz. Şehirde gece yaşantısı çok hareketli ve canlı olmasa da eğlenceye doyabileceğiniz publar ve barlar mevcuttur, bu yerler daha çok deniz kenarında yer almaktadır.

gelibolu eğlence yerleri

Gürültülü mekânlardan hoşlanmayan kişiler için ise harika deniz ürünleri bulunduran balık restoranları tercih edilebilinir, bu yerlerde rakı balık keyfi yapılabilinir. Ayrıca bu ilçede iç dekorasyonları çok şık olan, zaman zaman canlı müzikte yapan kafelerde mevcut olup buralarda dostlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Bu ilçemiz hem Gelibolu tarihi yerleri ve kültürü hem de tabiatının güzellikleriyle ön plana çıkmakta ve yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmekte olan bir ilçemizdir.

gelibolu tarihi yerleri

Çok eski bir yerleşim yeri olmasından kaynaklı olarak pek çok medeniyet Gelibolu şehrinde yaşamış olduğundan şehrin yakın çevresinde birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Bu Gelibolu Anzak Koyunda büyük bir kısmı ne amaç için savaştığını bile bilmeden hayatını Çanakkale Savaşında yitiren Anzak askerlerinin mezarları bulunmaktadır ve mezarlık son derece bakımlıdır.

gelibolu anzak koyu

Öte yandan bu koyun suyu son derece güzel ve etkileyici olup, ılık suya ayaklarınızı sokarak turlamanız ve tarihin derinliklerinin ve cilvesini uzun uzun düşünebilirsiniz.

Gelibolu Bayraklı baba Türbesinde Karacabey adında bir asker yatmaktadır ve onunla ilgili olarak pek çok efsaneden söz edilmektedir, onun adına yapılan bu türbeye adak için gelen insanlar da vardır.

gelibolu bayraklı baba türbesi

Karacabey isimli asker sancaktarlık yapmaktadır ve bayrağı düşman askerlerine teslim etmemek için büyük bir mücadele örneği göstermiştir ve vasiyeti üzerine öldüğü yere gömülmüştür.

Bu Mevlevihane 1621 senesinde inşa edilmiş olup, dünyanın en büyük Gelibolu Mevlevihanesi olarak kabul edilen bir yerdir ve her zaman yoğun bir ilgi görmektedir.

gelibolu mevlevihanesi

Burada belirli aralıklarla semazen gösterileri yapılmakta ve eğer Gelibolu ilçesini ziyaret ederseniz burayı mutlaka ziyaret etmeli ve semazen gösterisini izlemeyi sizlere tavsiye ederiz.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon