Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada

Çanakkale ilinin bir ilçesi olan Gökçeada ilçesinde eski Rum köyleri, çok güzel koylar ve muhteşem bir manzara bulmakla beraber Gökçeada gezilecek yerler açısından çok fazla olanak sunmaktadır. Bu ilçeye ister konaklamalı olarak ziyaret edin isterse günü birlik bir biçimde ziyaret edin ama kesinlikle Gökçeada gezilecek yerleri görün, gerçekten de buranın atmosferine doyamayacaksınız.

gökçeada gezilecek yerler

Gökçeada gezilecek yerler arasında görebileceğiniz hem tarihi yerler hem de doğal güzelliği olan pek çok yerden rahatlıkla söz edebiliriz bu nedenle bir gün içerisinde tamamını gezemeyebilirsiniz. Ayrıca bu ilçede Tuz Gölü vardır ve burayı da görmeniz gerekenler listesine eklemelisiniz, şunu da belirtelim hem gölün manzarasını hem de burada yaşayan kuş türlerini izleme fırsatınız olacak.

Denizi, güneşi ve kumu ile ön plana daha çok çıkan Gökçeada müzeleri ilçede bulunan bir tane müzeyle bu ilçenin tarihi dokusu ile alakalı çok fazla ve değişik bilgiler öğrenebilirsiniz.

gökçeada müzeleri

Şaşırtıcı olan bu kadar çok tarihi vakanın yaşandığı bu ilçede yalnızca bir tane müze bulunmaktadır.

Bu şirin ilçede Gökçeada kent müzesi sadece ilgi gördüğü gibi bilindiği üzere daha çok tatil beldesi olarak nitelendirilmekte ve buraya gelen kişiler daha çok deniz ve kum için ziyaret etmektedir.

gökçeada kent müzesi

Ancak tarihi açıdan çok önemli bir konuma sahip olan Gökçeada ile ilgili öğrenebileceğiniz bilgiler işte bu müzededir ve müze 2017 yılında açılmıştır.

İmroz olarak da adlandırılan bu köyler ilçenin güzelliğine ve tarihine farklı bir etki yarattığını rahatlıkla ifade edebiliriz, ayrıca bu ilçede günümüzde 300 Rum köylüsü yaşamaktadır.

gökçeada rum köyleri

Bu köyler ilçenin sit alanı olarak koruma altındadır ve köyler genelde denizden uzak yüksek tepelere kurulmuştur ve her sene ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Yıldız koyu Gökçeada ilçesinin merkezinden 5 kilometre uzaklıkta olup, Suatlı Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan ve denize rahatça girilebilinen bir koydur.

gökçeada yıldız koyu

Özellikle de su altı dalışı yapmak için çok elverişli olan bu koya daha çok su altı dalışı yapmak isteyen kişiler tarafından ziyaret edilmektedir ve tuvaletleri ve duş kabinleri mevcuttur.

Huzurlu ve sakin yapısı ile bilinen bu şehirde gece hayatının temposu oldukça düşüş olup Gökçeada eğlence yerleri birkaç kafe ve otellerin barlarıyla sınırlı kalmaktadır. Kaleköy adı verilen bölgede bulunan kafe ve otellerin barlarında eğlence genelde sabaha kadar sürmektedir ve buralarda daha çok gençler takılmaktadır.

gökçeada eğlence yerleri

Gökçeada ilçesinde daha çok klasik meyhaneler ve tavernalar bulunmakta olup, burada dostlarla hoş vakit geçirmek ve güzel bir sohbet gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bazı kafelerde geceleri canlı müzik dinletileri yapılmakta, özellikle o geceler insanlar müzik dinlemek ve günün yorgunluğunu atmak için bu tarz eğlence yerlerini tercih etmektedir.

Bu ilçe tarihi boyunca pek çok kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış Gökçeada tarihi yerleri olan bir ilçedir öyle ki bulunduğu bölgede pek çok tarihi eser ve kalıntıya rastlanmaktadır.

gökçeada tarihi yerleri

Tarih eserlerin büyük bir bölümü kent müzesinde sergilenmekte olup, bu ilçeye tarihe meraklı olan kişilerin özel bir ilgisi olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu kaya mezarları Gökçeada ilçesinin güney kısımlarında bulunmaktadır ve son derece ilgi çekici olan bu tarihi kalıntıların yanına şahsi araçlarla gitmek mümkün olmamaktadır.

gökçeada kaya mezarları

Kaya mezarları şekil itibari ile dikdörtgen olup, çevresinde herhangi bir yerleşim alanı olabilecek ize rastlanamaması ile birlikte hangi döneme ait olduğu ve kimlerin yaptırdığı bilinememektedir.

Geçmişte Balkanların en fazla nüfusa sahip ve en büyük köyü olması ile bilinen Gökçeada dereköy günümüzde terk edilmiş ve kaderine terk edilmiş durumdadır.

gökçeada derekoy

Buram buram tarih kokan bu terk edilmiş köyde eski zamanlarda inşa edilmiş olan bir çamaşırhane bulunmakta ve suları şu anda dahi akmakta olup insanları hüzünlendirmektedir.

Gökçeada Uğurlu köyü ülkemizin en batısında bulunmakta olan bir köydür ve sahillerden bir tek bina bile bulunmamaktadır, son derece bakir alanları bulunmaktadır ve gezi listesinde olması gerekir.

gökçeada uğurlu köyü

Bu köy el değmemiş koyları, berrak ve tertemiz olan denizi ile ön plana çıkmakla beraber daha çok Burdur ve Muğla illerinden gelen kişilerin yaşadığı bir yerdir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon