Kapadokya Gezilecek Yerler

Gözlere hitap eden ve binlerce yıllık bir kültüre sahip olan Kapadokya gezilecek yerler etrafında yer alan yanardağların çeşitli hava olayları ve aktiviteleri sonucunda oluşturduğu doğal yapı ile gezilecek yerler konusunda ülkemizde ilk sıralarda yer almaktadır. Atların Ülkesi anlamına gelen Kapadokya gezilecek yerler çok zengin bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Ortaya çıkan bu yapı oldukça büyüleyici ve dünyada eşi benzeri bulunmaz bir doğal oluşum olarak UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

kapadokya gezilecek yerler
Ülkemizce gezilecek yerler listesi oluşturulduğunda Kapadokya gezilecek yerleri bu listede ilk sıralarda mutlaka yer alacaktır. Burada yapılan balon gezisi ile hem kayalardan oluşmuş peribacalarını hem de vadileri görebilirsiniz. Burayı ziyaret edenler özellikle sabahın erken saatlerinde güneşin doğuşunu izlemek üzere hazır bulunmaktadır. Bu güzellikleri yılın dört mevsiminde ayrı ayrı görmeniz uygun olacaktır.

Kapadokya Müzeleri

Nevşehir il sınırları içerisinde pek çok tarihi güzellik açık ve kapalı müzelerde sergilenmekte, müzeler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler arasında Kapadokya Etnografya Müzesi, Göreme müzesi, Ortahisar Etnografya Müzesi, Zelve müze, Ürgüp Müzesi, Güray Müze olarak sıralanabilmektedir.

kapadokya müzeleri
Bu müzelerin bir kısmı kapalı müze olarak ziyarete açılmış olmazı ile birlikte büyük bir kısmı ören yeri olarak ziyaretçileri kabul etmektedir. Bunlardan Kapadokya Etnografya Müzesi Nevşehir Etnografya Müzesi olarak adlandırılmakta olup Kapadokya bölgesinde yapılan kazılarda çıkarılan yüzlerce tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Göreme müzesi Nevşehir, Ortahisar ve Göreme arasında ören yeri olarak açılmıştır. Göremeye daha yakın olduğu için bu adı almıştır.

Kapadokya Göreme Açık Hava Müzesi

Bu müzede binlerce yıl manastır hayatı yaşayan insanların oluşturduğu ve kayaların içinin oyulması ile oluşan yapılan sergilenmektedir. Göreme sınırlarına 2 kilometre uzaklıkta yer alan Göreme Açık Hava Müzesinde yer alan eserler MS. 4.yüzyıla kadar gitmektedir.

goreme acik hava muzesi
Bu müzede kilise, manastır ve şapel bulunmaktadır. Yapılar ve duvarlara boya ile yapılmış olan resimler o dönemin kültürünü ve yaşantısını yansıtmaktadır.

Kapadokya Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın en göz alıcı açık hava müzesi olarak değerlendirilebilir. Müze Nevşehir’in Avanos ilçesine 5-6 kilometre uzaklıktadır. Burası Kapadokya’nın en uzun süre kullanılmış yeri olarak bilinmektedir.

zelve acik hava muzesi
50-60 yıl öncesine kadar bölgede yaşayan halk kaya oyukları içerindeki evlerinde yaşarken şimdilerde yeni kurulan Zelve Köyüne taşınmışlardır. Zelve’de üç ayrı vadi bulunmaktadır. Bu vadiler arasında geçiş için dar yollar ve tüneller kullanılmaktadır.

Kapadokya Ürgüp Müzesi

Ürgüp Müzesi’nin kurulması için ilk çalışmalar Tahsinağa Kütüphanesinin bulunduğu binada müzelik eserlerin biriktirilmesiyle başlamıştır. Daha sonra günümüzdeki binanın yapımı 1971 yılında tamamlanmış ve ziyaretçileri kabule başlamışlardır.

urgup muzesi
Müze iki kattan oluşmakta, giriş katta müzenin teşhir salonları bulunmakta ve burada prehistorik dönemlerden başlayarak Osmanlı’ya kadar geçen zaman diliminde oluşturulmuş olan eserler sergilenmektedir.

Kapadokya Vadileri

Kapadokya bölgesinde pek çok vadiye rastlamak mümkün, vadilerin bazılarını yürüyerek gezebileceğiniz gibi bazılarını da balon gezerek görebilirsiniz. Bu vadilerden en çok gezilenleri Güllüdere Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Ihlara Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Aşk Vadisi, Soğanlı Vadisi olarak sıralanabilmektedir. Bu vadiler volkanik kayaçların rüzgar ve yağmur gibi hava olaylarının etkisiyle oluşmuştur. Bu vadilerden Güllüdere Vadisi Göreme’de, Kızılçukur Vadisi Nevşehir’de, Ihlara Vadisi Aksaray’da, Güvercinlik Vadisi Göreme’de, Aşk Vadisi Göreme Avanos arasında bulunmaktadır.

kapadokya vadileri
Bu vadiler dünyanın sayılı güzellikleri arasında yer almaktadır. Çok farklı yer oluşumları olmaları sebebiyle bu vadiler en çok ziyaretçi alan turistik mekanlardır. Bu vadiler tabi güzellikler olarak yürüyüş yapılarak gezilebilmektedir. Kapadokya’da bulunan vadiler özellikle balonla gezildiğinde çok güzel görüntülere rastlanmaktadır.

Kapadokya Ihlara Vadisi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırlarında bulunan vadiyi yürüyerek gezebilirsiniz. Vadi Hasandağı’nın püskürtmüş olduğu lavların Melendiz Çayı tarafından aşındırılmasıyla oluşmuştur. Vadinin tabanına 397 adet basamağı bulunan merdivenle inilmektedir.

ihlara vadisi
Aşağıya inildikçe yeşillikler ve güzellikler artmaktadır. Tabana inildiğinde isteyenler burada bulunan kiliseleri ziyaret ettikten sonra merdivenleri kullanarak geri çıkabiliyor. Merdivenleri çıkmak istemeyenler ise Belisırma Köyüne ilerleyerek oradan ulaşım araçları ile yukarı çıkabiliyor.

Kapadokya Güllüdere Vadisi

Vadinin adının Güllüdere olmasının sebebi güneşin yansıması ile beyaz kayaların kızıla dönüşmesidir.

gulludere vadisi

Kapadokya Güvercinlik Vadisi

Güvercinlerin çok olması sebebiyle vadiye Güvercinlik Vadisi adını almış, geçmişten beri bu bölgede üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Üzüm yetiştiricileri güvercinlerin gübrelerinden çok fazla faydalandıkları için güvercinleri de yetiştirmeye devam etmişlerdir.

guvercinlik vadisi
Güvercin gübresi aynı zamanda bu bölgede bulunan kilise duvarlarına yapılmış olan resimlerin kalıcı olmasını sağlamak üzere de kullanılmıştır. Vadi Uçhisar ile Göreme arasında yer almaktadır.

Kapadokya Tarihi Yerleri

Kapadokya bölgesi yer altı ve yer üstünde tarihi yerleri dünya üzerinde görülmesi gereken nadir yerlerden biridir, yer altı bulunan tarihi eserler kadar yer altında da yaşanmış mekanlar bulunmaktadır.

kapadokya tarihi yerleri
Bu bölgede ören yerlerinin çokluğu tabiatla baş başa bir tatil yapmak isteyenler için oldukça uygun olacaktır. Bunun yanında pek çok tarihi eser de Kapadokya’yı gezmeye gelenleri beklemektedir. Tarihi Abdioğlu Camii en çok ziyaretçi alan tarihi mekanlardan biridir.

Kapadokya Ortahisar Abdioglu Camii

Nevşehir, Ürgüp Ortahisar’da yer alan caminin kuzey tarafına bir avlu ve bir şadırvan yapılmıştır. Caminin giriş kapısında Osmanlıca 2 adet kitabe bulunmaktadır.

ortahisar abdioglu camii
Kitabeye göre bu cami Hicri 1258 yılında yapılmıştır. Caminin son cemaat yeri denilen bölümde bir adet mezar bulunmaktadır. Bu mezarın Abdioğlu’na ait olduğu ve camii de onun yaptığı düşünülmektedir.

Kapadokya Vaftizci Yahya Kilisesi

Kilise Nevşehir Çavuşin bölgesinde bulunmakta, Vaftizci Yahya Kilisesi hem çok eski bir tarihe sahip olması hem de oldukça geniş bir alanının olması sebebiyle çok fazla ziyaret edilmektedir. Kilise çok eski olduğu için çoğu kısmı yıpranmıştır.

vaftizci yahya kilisesi
Bu rağmen kilisenin duvarlarına yapılan freskler oldukça etkileyicidir. 5. Yüzyıla ait olan kilise kare planlı ve apsisli bir yapıya sahiptir. Manastır olarak inşa edilmiş sonradan kiliseye çevrilmiştir.

Kapadokya Kilise Camii

Bir tarafı cami bir tarafı kilise görüntüsünde olan yapı inanç turizminin en önemli uğrak noktalarından biridir. M.S 5. Yüzyılda Bizanslılar tarafından kilise olarak yapılmıştır. Bölgenin Karamanoğulları’nın hakimiyetine girmesiyle camiye çevrilmiştir.

kilise camii
Sonraki dönemlerde bölgede bulunan Hıristiyanların parasızlık yüzünden kilise inşa edememesi sebebiyle caminin bir kısmı kilise olarak halkın kullanımına açılmıştır. 200 yıldır bu şekilde kullanılan cami-kilise hoşgörünün en güzel örneklerinden biridir.

 • 19.01.2019
 • 2
 • 254
YORUMLAR
  Zeki Tok 29 Nisan 2019, 13:07

  ATV motorlarına binmeden dönmeyin Kapadokya’dan tamamen doğa harikası bir şehrimiz olan Kapadokya’ya gidince mutlaka peri bacalarını ziyaret etmenizi öneririm. Geceleri gezerseniz eğer o doğa harikasını göreceksiniz sizlerde. Her yıl kesinlikle ziyaret ederim gidip.

  Yanıtla
  Sefa Akça 21 Mayıs 2019, 04:40

  Kapadokyanın doğası harika olduğu gibi atv ve at pistlerini es geçmesin gidenler. Gerçek eğlenceyi öyle anlarsınız şiddetle öneririm.

  Yanıtla
YORUM YAZ