Karaburun Gezilecek Yerler

Karaburun

İzmir şehrinin doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir ilçesi olan Karaburun gezilecek yerler açısından sakin yaşantısı ve nergis kokak sokaklarıyla ziyaretçilerini kendisin hayran bıraktığı için son zamanların en gözde turizm beldeleri arasında yer almaktadır. Tam anlamıyla bir yarımada olmasından dolayı denizin tüm özelliklerini bünyesinde barından Karaburun enfes doğal güzelliklere ev sahipliği yaptığı için Karaburun gezilecek yerler konusunda da son derece iddialı bir yerdir.

karaburun gezilecek yerler

Mitolojik hikayeleriyle ün kazanmış olan turizm cennetinin ilçe merkezinin kendine has özellikleri içeriğinde barındırmakla birlikte, farklı konsept kafe ve restoranlarıyla da ilgi çekmektedir. Kent merkezinde daha çok resmi daireler bulunduğu gibi, iskele tarafına doğru gidildiğinde amatör balıkçıların mezat alanlarıyla karşılaşmanız mümkün olmaktadır.

Kendine has tarihi özellikleriyle ön plana çıkan bir belde olan Karaburun müzeleriyle birlikte, etnografik açıdan sıra dışı bir geçmişe sahip olduğu için 2 farklı müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Kalkolitik Çağ dönemine kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahip olması bölgenin çok sayıda farklı antik esere de ev sahipliği yapmasını mümkün kılmaktadır.

karaburun müzeleri

Bundan dolayı bölgede Tunç Devrine ait buluntularla karşılaşmakla birlikte, çok sayıda mitolojik öyküde bölgeden söz edildiği de bilinmektedir.

İlçe merkezine yaklaşık olarak 20 km mesafede yer alan etnografya konusunda son derece iddialı bir konumda bulunan Karaburun Müesser Aktaş Etnografya Müzesi, eski bir okuldan dönüştürülmüş ve farklı tasarım özellikleriyle ön plana çıkmış tarihi bir yapıdır.

karaburun müesser aktaş etnografya müzesi

Burası tam bir yaşam alanı olarak tasarlandığı için yöresel ürünlerin satışının yapıldığı stantlara karşılaşmakla beraber, yöresel bir kahvaltı yapabileceğiniz güzel bir mekan da karşınıza çıkmaktadır.

Karaburun ilçe merkezine yaklaşık olarak 12 mesafede yer alan Sarpıncık Deniz Feneri, 1938 yılından beri faaliyet gösteren ve kendine özgü mimarisiyle ön plana çıkan bir yapıdır.

karaburun sarpıncık deniz feneri

Güneş enerjisiyle çalışmasının yanı sıra 97 metre yüksekliğiyle hayranlık uyandıran bu tarihi yapı sayesinde Ege Denizinin maviliğini deneyimlemek mümkün olmaktadır.

Tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerinin büyük beğenisini kazanan Karaburun Sazak Köyü eşsiz bir manzarayı konuklarına sunabildiği gibi, Osmanlı mimarisinin izlerine bölgede rastlamak mümkün olmaktadır.

karaburun sazak köyü

Köy merkezinde yer alan çeşmenin Osmanlı döneminden kalma olduğu bilinmekle birlikte köyde eski dönemlerde Rumlarla Türklerin bir arada yaşadıkları da bilinmektedir.

Sakin hayat tarzının hüküm sürdüğü bir bölge olan Karaburun eğlence yerleri aslında, yöresel eğlence anlayışının hakim olduğu bir özelliğe sahip olduğu için huzur veren ve sakinlik katan eğlence yerine sahip bir beldedir. Şehir merkezinde daha çok kafe ve restoran tarzında yerler bulunsa da beldenin etrafında bulunan otellerin içerinde gençlere hitap eden eğlence mekanlarının da bulunduğu bilinmektedir.

karaburun eğlence yerleri

Son zamanlarda turizm potansiyelini geliştirmesinin doğal sonucu olarak bölgede etkili bir gece hayatının da başladığı bilinmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak ise, bölgede farklı ambiyansların oluşturulduğu gece kulüplerinin sayısının her geçen gün artış gösterdiği bilinmektedir.

Temiz plajları ve koylarıyla büyük beğeni kazanan turizm beldesinde gezi rotasına dahil edilebilecek çok sayıda farklı Karaburun tarihi yerleri de bulunmaktadır.

karaburun tarihi yerleri

Esasında tarihi yerler söz konusu olduğunda Ayıbalığı Koyu gibi nadide koylar da akıllara geldiği için hem tarihin dokusunu hissedebileceğiniz hem de sakin denizin keyfini sürebileceğiniz mekanlara bölgede kolaylıkla rastlanabilmektedir.

Mordoğan bölgesinde bulunan Karaburun Ayşe Kadın Cami, erken Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan tarih boyunca ayakta kalmış bir tarihi yapıdır.

karaburun ayşe kadın cami

Özellikle taş örgü duvarlarıyla büyük beğeni kazanan tarihi caminin, tek kubbeden oluşan kendine has mimari özellikleriyle de ön plana çıktığı bilinmektedir.

Kentin iskelesinden bakıldığında dahi görülebilen Karaburun BüyükAda, üzerinde keçilerin yaşadığı kendine özgü doğal güzellikleriyle ün kazanmıştır. Adada yaşayan keçilerin günlük su ihtiyacının ise bölgedeki balıkçılar tarafından karşılandığı bilinmekle birlikte, buradaki keçilerin adaya tamamıyla doğal bir görünüm kazandırdıklarını söylemek de mümkün olmaktadır.

karaburun buyukada

Ayrıca adada çok sayıda kırlangıç yaşadığı için, kırlangıçlarıyla meşhur bir yer olarak da tanımlanmaktadır.

Küçük balıkçı teknelerinin bulunduğu bu şirin iskele, otel ve restoranların bulunduğu bir yer olduğu için, bölgeyi ziyarete gelenlerin uğrak yerleri arasında bulunmaktadır.

karaburun iskelesi

Dip yapısının dalış yapmaya son derece elverişli olması sayesinde çok sayıda dalış kursu iskele etrafında bulunmaktadır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon