Karasu Gezilecek Yerler

Karasu

Sakarya iline bağlı muhteşem doğası ve harika çevresi ile insanların dikkatini çekmekte olan Karasu gezilecek yerler Sakarya şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlçenin doğusunda Karaali ilçesi batısında Kaynarca güney kısmında Hendek ilçesi ve güney batısında ise Ferizli ilçesi bulunmaktadır. Karasu gezilecek yerler karadeniz bölgesinin tüm doğa güzelliklerini bünyesinde barındıran yeşil tonları ile beraber doğal set göllerinin varlığı ile de insanların uğrak noktasıdır.

karasu gezilecek yerler

Karasu gezilecek yerler arasında doğal güzelliklerinin buluşma noktası olarak Sakarya nehri ile Karadeniz sınırında konuşlu bulunan bu harika kenti yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi beğenerek gezmektedir. Mükemmel doğası insan ve çevre dostu yerel halkı sayesinde Karasu ilçesi turizm severlerin beğenerek keşfettikleri adeta saklı bir hazinedir.

Karasu müzeleri şuan olmadığından dolayı ilçe hakkında bilgi vererek, burası doğal ve kültürel açıdan önemli bir mirasa sahip olan önemli bir ilçe merkezi olarak yıl boyunca çok sayıda misafire ev sahipliği yapmaktadır. Kentin merkezinde müze olarak hizmet veren bir kuruluş bulunmasa da Sakarya merkezinde faaliyet gösteren çok sayıda müze bulunmaktadır.

karasu müzeleri

Ancak müze faaliyetlerinin olmaması dolayısıyla kültürel eksikliğin giderilmesi maksadıyla Karasu merkezinde faaliyetlerine devam eden ilçe halk kütüphanesi bulunmaktadır.

Oldukça şirin ve güzel bir kasaba olan Karasu ilçe halk kütüphanesi yanında kültürel yapısı doğal mirası ile de etkileyici bir kent hüviyetine sahiptir. Halkın ve kente gelen misafirlerin faydalanmaları maksadıyla faaliyet gösteren müze ve halk kütüphanesi faaliyetlerini sağlayan yapı önemli bir kültürel yapıdır.

karasu ilçe halk kütüphanesi

Geniş kitaplığında bulunan çok sayıda ve çeşitli kitap varlığının yanı sıra müze faaliyetlerini de beraberinde sürdürme fırsatı sunulmaktadır.

İpsiz Recep Caddesi üzerinde konuşlu bulunan Yeni Mahalle Camii Karasu ilçesinin geçmiş dokusunu yansıtan önemli bir mimari ve kültürel eserdir.

karasu yeni mahalle camii

Cami ve çevresi uzun geçmişi ile ve içerdiği tarihi doku niteliklerinden dolayı bölgenin açık hava müzesi olarak kabul edilebilir.

Doğal güzelliklerin buluşma fırsatı bulduğu önemli bir gezi ve Karasu eğlence yerleri olarak önemli bir potansiyele sahip olan Sakarya iline bağlı ilçedir. Kentin en çok ziyaretçi potansiyeli bulunan doğal park ve eğlence merkezleri bulunurken bunlardan en önemlilerinden bir tanesi özellikle gençlerin ilgi gösterdiği lunaparktır.

karasu eğlence yerleri

Doğal eğlence merkezleri de kent için bir diğer rahatlama ve sosyalleşme fırsatı sağlarken bu merkezlerin başında Karasu Sahil Parkı yer almaktadır. Karadeniz sahilinde yer alan bu güzel ve doğal park da insanlar bir taraftan sahilde yürüyüş ve spor yapabilirken diğer yandan da insanların piknik yapma imkanları olmaktadır.

Sakarya iline 50 km uzaklığında olan Karasu tarihi yerleri ile şehrin en güzel konuma sahip olan müstesna bir ilçesi olarak doğal güzelliğinin yani sıra tarihi kalıntılarıyla da dikkat çekmektedir. Kent su kaynaklarına ve Karadeniz ile Marmara denizlerine olan yakınlığı ile tarih boyunca çok sayıda medeniyetin uğrak noktası olmuştur.

karasu tarihi yerleri

Geçmişten günümüze geniş medeniyet ağında şehir kültürü edinmiş olan Karasu kenti geçmişten günümüze kadar uzanmış önemli yapılara sahiptir. Karasu ilçesinin dikkat çekici özelliklere sahip mimarisi ile etkileyici bir kimliğe sahip Yeni Mahalle Cami önemli bir tarihi ve kültürel yapıdır.

Fransızlardan kalma maden işletmesinin yanında sürekli akmakta olan Karasu Maden deresi ve yamacında bulunan doğa harikası mağara ve yapıların bulunduğu doğal ve tarihi bir eğlence yeridir.

karasu maden deresi

Maden deresi Karasu ve çevresinde bulunan insanların gezip görmekten memnuniyet duydukları güzel bir doğaya sahip alandır.

Longoz kelime anlamı olarak suyun altında kalmış olan orman demektir ve dünyanın ikinci büyük longozu ise Karasu ilçesi sınırlarında bulunan Acarlar Longozudur. Harika doğası ve görselzenginliği çok farklı yörelerden yerli ve yabancı ziyaretçilerin gezerek görmek istediği önemli tarihi ve turistik bir değerdir.

karasu acarlar longozu

Longoz fazlaca farklı balık türlerine ve çeşitliliğine ev sahipliği yapmakta olup kesinlikle gezilip görülmesi gereken ve insanları muhteşem doğası ile büyüleyen bir alandır.

19.Yüzyılda Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilmiş olan Karasu Aziziye Cami günümüze kadar varlığını devam ettirmiş olmasına karşın 1999 depreminde ağır hasar görerek sonrasında restore edilmiştir.

karasu aziziye cami

Cami Karasu ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda yer almakta ve döneminde son dönem Osmanlı mimari izlerini taşıması bakımından oldukça değerli bir yapıdır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon