Kırşehir Gezilecek Yerler

Kırşehir

Bozkırın Tezenesi olarak bilinen Neşet Ertaş gibi çok değerli sanatçıların memleketi olan Kırşehir gezilecek yerler içerisinde kendine özgü doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile tam bir gezilecek şehirler arasındadır. İç Anadolu Bölgesinin gözde kentlerinden biri olan Kırşehir gezilecek yerler kapsamı içerisine Kapadokya kısmında bulunduğundan yer altı şehirleri ile kaplıcaları ve türbeleriyle oldukça dikkat çekici olduğundan mutlaka gezilmeli ve keşfedilmelidir.

kırşehir gezilecek yerler

Kayseri ve Nevşehir ile birlikte Kapadokya bölgesinin kuzeyinde giriş kapısı mahiyetinde olan Kırşehir gezilecek yerleri arasında yer altı şehirleri ve doğal değerleri ile Japonların dikkatini çektiğinden dolayı kazılar yapmışlardır. Karşılıklı yardımlaşma ve doğruluk temelleri üzerinde bir esnaf örgütü olan Ahiliğin kurulduğu kent, Hacı Bektaşi Veli gibi düşünürlerin de ana vatanı olarak kültür dünyasına büyük katkılarda bulunmuştur.

Bir kentin tarihi değer bakımından zenginliğini gösteren en önemli kurum müzeler olduğundan dolayı Kırşehir müzeleri hem yer altı hem de tarihi eserler bakımından zenginliği ile dünyaya duyurmuştur.

kırşehir müzeleri

İlimizde 2009 yılında Japonlar tarafından Kültürel Mirası Koruma Projesi kapsamında ülkemize hediye ettiği Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, 280 m çapında 16 m yüksekliğindeki alandan çıkarılan eserlerin sergilendiği yerdir.

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsünün bulunduğu alanda bulunan Kırşehir Japon Bahçesi, 1993 yılında kazılardan çeşitli eserlerin çıkarılmasını mutluluğu ile açılmış bir parktır.

kırşehir japon bahçesi

Mikasanomiya Anı Bahçesi olarak da anılan bahçede yapay havuzların içinde süs balıkları, yapay şelaleler ve ağaçlar ile donatılmış geniş ormanların içinden geçen yollar bulunmaktadır.

Şehirdeki kazılardan elde edilen eserlerin görülmesi için sergilenmesinin miladı 1936 yılına kadar dayanan Kırşehir Müzesi, 1996 yılında resmi olarak hizmete girmiş olup iki kattan meydana gelmektedir.

kırşehir müzesi

Alt katında arkeolojik eserlerin, üst katta ise etnografik eserlerin sergilendiği müzede, birçok medeniyete bağrını açan Anadolu topraklarının ne kadar değerli olduğunu gösteren yaklaşık 4 bin eser vardır.

Mucur ilçesini 16 km uzaklıkta Orta Anadolu bölgesindeki tuzlu göllerden biri olan Kırşehir Seyfe Gölü çevresindeki sulak ve sazlık bataklıkta oluşan 187 farklı kuş türünün bulunduğu Kuş Cenneti harikadır.

kırşehir seyfe gölü ve kuş cenneti

Dünyanın en önemli sulak alanlarından sayılan Seyfe Gölü, göç dönemlerinde yüz binlerce kuşun konaklaması için ev sahipliği yapmakla birlikte dünyanın en büyük flamingo topluluğunu barındırmaktadır.

Nüfusunun 229975 kişi kadar az olması ve fazla gelişmemiş olması Kırşehir eğlence yerleri bakımından fazla gelişmemesine neden olmuş olmakla birlikte vakit geçirmek için parklar tercih edilir. Bölge halkının büyük kısmı geceleri aileleri ile birlikte eş dost ziyaretleri yaparak geçirmeyi tercih ederken bir bölümü de merkezde bulunan büyük alışveriş merkezlerini veya cafeleri tercih etmektedir.

kırşehir eğlence yerleri

İç Anadolu Bölgesinin genel eğlence anlayışında evlerde yapılan aile içi oyunlar vardır fakat günümüzde bu tür oyunlar bazı köylerde oynanırken genelde çok fazla rağbet görmemektedir. Gençlerin bir kısmı gecelerini, merkezde herkesin yoğun olarak gittiği büyük parklarda veya bazı otellerde bulunan barlar ile ilde bulunan tek discoda geçirmektedir.

Yerleşim tarihini ilk Hititler ile açan Kırşehir, camileri ve türbeleri ile görülmesi gereken Kırşehir tarihi yerleri bakımından zengin turistik bir mekan olup en değerli yerleri arasında Kapucu Camii yer alır.

kırşehir tarihi yerleri

Kentin merkezinde bulunan Kapucu Camii, Kapucu Mehmet Paşa tarafından kesme taştan yapılmış olup 1960 yılında onarımı yapılmış olan eserin Osmanlı dönemine ait olduğu tahmin edilmektedir.

Ahiliğin kurucusu Ahi Evran adına ithafen 1482 yılında yaptırılan Kırşehir Ahi Evran Camii ve Türbesi bu şehrin gezilmesi ve görülmesi gereken önemli manevi yerlerinin başında gelmektedir.

kırşehir ahi evran camii ve türbesi

Arapça kardeşim anlamına gelen Ahi kelimesinden türetilen 740 kuralla şekillenen Ahiliğin kurucusunun türbesi, yapının içindeki merdiven yardımıyla çıkılıp ziyaret edilebilmektedir.

Kırşehir ilimize büyük hizmetler vermiş Cacaoğlu Emir Nurettin tarafından Selçuklular döneminde 1272’da yapılmış Kırşehir Cacabey Cami Keyhüsrev zamanında gözlemevi olarak kullanılmak üzere inşa edilmiştir.

kırşehir cacabey cami

Şehrin tam ortasındaki kesme taştan kare planlı yapı, minaresinde bulunan mavi çiniler nedeniyle Cıncıklı olarak da bilinmekle birlikte Cacabey Medresesi olarak ibadethaneye çevrilmiştir.

Mucur ilçesinin 10 km doğusundaki Altınyazı köyünde bulunan Kırşehir Aflak Baba Türbesi 1300’lü yıllarda bu köyde yaşamış Aflak Baba adındaki derviş adına başlangıçta halkın yaptırdığı küçük bir türbedir.

kırşehir aflak baba türbesi

Zamanla yıkılan küçük türbenin yerine 1968 yılında Selçuklu Dönemindeki sekizgen formda kesme taşlardan yapılmış kümbetin aslına uygun şekilde restore edilerek ziyarete açılmıştır.

Yorumlar (1)
  • ME
    Melih
    1 sene ago
    Güzel bir yazı ele alınmış bilgiler çok iyiymiş. Öğrenmek istediklerimin hepsini öğrendim sayenizde
Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon