Kuşadası Gezilecek Yerler

Kuşadası

Aydın iline bağlı olan Kuşadası gezilecek yerler içerisinde doğal ve tarihi güzellikleri ile yıl boyunca yerli ve yabancı çok sayıda turiste ev sahipliği yapan müstesna bir ilçe olduğunu belirtmek isteriz. Kuşadası gezilecek yerler kısmına girerken Ege denizine kıyısı olan yaz turizminin çok canlı bir şekilde yaşandığı önemli bir kent olarak çok sayıda otel ve konaklama merkezine sahip bir ilçedir. Kuşadası bölgenin önemli kentlerinden olan İzmir ve Aydın şehirlerine oldukça yakın bir konumdadır ayrıca tarihi ve doğal yapısı sayesinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

kuşadası gezilecek yerler

Kuşadası gezilecek yerler denilince aklımıza Ege denizi boyunca uzanan sahillerinin yanı sıra Bizans dönemine ait izler taşıyan Artemis Tapınağı önemli bir yapı olarak kabul edilir. Ayrıca kentin kıyı yerleşkesinde bulunan Kadınlar Denizi Plajı özellikle yaz dönemlerinde insanların çok fazla ilgi gösterdiği bir mekan olarak dikkat çekmektedir.

Doğal güzelliklerin yeşil ve mavi tonları ile hayat bulduğu harika bir kent olan Kuşadası müzeleri ile yanında kültürel canlılığı ile de dikkat çekmektedir. Kentin en önemli özelliklerinden bir tanesi tarih sahnesinde yer almış olan çok sayıda önemli medeniyete ev sahipliği yapmış olmanın bir yansıması olarak tarihi güzelliğe sahip olmasıdır.

kuşadası müzeleri

Kentin önemli bir tarihi kalıntısı Artemis Tapınağı olarak kabul edilebilir ve Bizans döneminden kalma kalıntılar günümüzde açık hava müzesi niteliği taşıyan önemli bir eserdir.

Kuşadası kent merkezine oldukça yakın bir konumda olan Efes Müzesi milattan önceki dönem ile birlikte Bizans İmparatorluğuna ışık tutacak çok sayıda esere de ev sahipliği yapmaktadır.

kuşadası efes müzesi

Müze özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin akımına uğrarken müzenin en önemli özelliği sahip olduğu eserler insanlığın geçmiş dönemine dair önemli ipuçları verecek nitelikte olmasıdır.

19.Yüzyılda yaşamış olan Kuşadası İbramaki Sanat Galerisi bölgenin yerli halkından İbrahim Zeki Efendi Memleket Hastanesi adı altında önemli bir kamu binası inşa ettirmiştir. Kuşadası belediyesi bu tarihi mimariyi 2009 senesinde yeniden düzenleyerek Kuşadası İbramaki Sanat Galerisi olarak halkın hizmetine açmıştır.

kuşadası ibramaki sanat galerisi

Bir anlamda müze görevi görmekte olan yapının içerisinde meraklılarına özel fotoğraf heykel resim ve seramik sergileri ile şiir ve müzik dinletileri bulunmaktadır. Yılda ortalama olarak 400 kadar etkinliğin gerçekleştirildiği bu ortam geleneksel yapısı ve mimarisi ile Kuşadası için değerli olan bir yere ve öneme sahiptir.

çetin maket köy

El sanatları ve ustalığın sanatla buluştuğu çetin maket köy Kuşadası için önemli bir yere sahip olan açık hava müzesi ve aynı zamanda kapalı ortam ürünlerinin sergilendiği değerli yapılar bütünüdür.

Aydın ilinin incisi olan Kuşadası eğlence merkezi kentin turizm sektörünün en canlı şekilde yaşandığı önemli bir kıyı kenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıl boyunca yerli ve yabancı çok sayıda turistin uğrak yeri olan Kuşadası denilince akla ilk olarak Ege denizinin tüm güzelliklerinin gözlenebildiği sahilleri gelmektedir. Kuşadası kültür ve tarihi mirasın iç içe olduğu bir kent olarak insanlar açısından önemli bir cazibe merkezi olarak kabul edilmektedir.

kuşadası eğlence merkezleri

Kuşadası ilçesinin sıradan bir önemden değerli bir konuma yükselmesinde hiç kuşkusuz değerli plajları müzeleri ve doğal güzellikleri büyük öneme sahiptir. Kentin plaj ve sahilleri 5 yıldızlı otelleri kaplıca ve hamamları müzeleri koyları ve diğer tüm unsurları bir arada düşünüldüğünde değeri daha iyi anlaşılır.

Kıyı kenti olan Kuşadası tarihi yerleri turizm bakımından değerli bir kent olmasının yanında özellikle Antik Roma çağlarından ve Bizans döneminden etkilenmiş olmasının sonucu açık bir şekilde yapılarda dikkat çeker.

kuşadası tarihi yerleri

Meryem Ana Kilisesi ve diğer yapılar özellikle Hristiyan dünyası açısından kutsal öneme sahip olan değerli yapılar olarak kabul edildiğinden kente gelen ziyaretçi sayısı da artmaktadır.

kuşadası öküz mehmet paşa kervansarayı

1618 yılında Kuşadası kentine dönemin Sadrazamı Öküz Mehmet Paşa kervansarayı tarafından yaptırılmış olan Kurşunlu Han ve Kervansaray Kuşadası İskelesine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Roma döneminden günümüze efsanelere sahne olduğuna inanılan Kuşadası Zeus Mağarası Dilek Yarımadası girişinde yer almaktadır ve günümüzde çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

kuşadası zeus mağarası

Mağaranın önemli bir diğer özelliği de dağdan gelen tatlı su ile denizdeki tuzlu su karışımının mağarada harika bir birliktelik yapmış olmasıdır.

kuşadası kaleici cami

1800 metrekare alana ve kesme taşlarla 17.yüzyılda dönemin sadrazamı Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kuşadası Kaleiçi Cami 550 kişilik ibadethane merkezi ve tarihi bir mirastır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%100
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon