Mardin Gezilecek Yerler

Mardin

Zengin sosyolojik yapısı ile dikkat çeken Mardin gezilecek yerler kültür turlarının önemli rotalarından biri haline gelen ilin tarihi ve kültürel anlamda keşfedilmeyi bekleyen düzinelerce Mardin gezilecek yerleri bulunmaktadır. Gezilecek ve görülecek yerlerinin yanı sıra lezzetli mutfak kültürü ve eşsiz el işi ürünleri şehri olan ve gezi listelerinin hep birinci sırasında olmasını sağlamakla kalmayıp her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

mardin gezilecek yerler

Medeniyetler beşiği olarak da nitelendirilen Mardin gezilecek yerler araştırması öncesi toplu taşıma imkanlarının fazla ve rahat olmasından dolayı gidilmek istenen yerlere çok hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır. Kentin tarihi mahallelerindeki dar sokaklarında gizlenmiş gizli veya açık hazineleri keşfetmek Mardin gezilecek yerleri keşfetmeye benzemez ve yorulunca yörenin ünlü mezeleri eşliğinde kaburga dolmasını yemek isteyenleri Mardinliler beklemektedir.

Ülkemizin birçok ilinde tarihi eserlerin sergilendiği müzeler bulunmakla birlikte Mardin müzeleri ve hatta müze mahiyetinde sayılabilecek kadar değerli tarihi yapıları mutlaka hatırlamalıdır.

mardin müzeleri

1942’de kurulup Kuzey Mezopotamya ve Güneydoğu Anadolu kültürlerine dair eserlerin sergilendiği Mardin Müzesi, binasının eşsiz mimarisi ve eserlerinin zenginliğiyle ziyaret edilmeyi hak etmektedir.

Süvari kışlası olarak Artuklu ilçesinde kurulmuş olan Mardin Sabancı Kent Müzesi, Vergi binası olarak kullanıldıktan sonra Sabancı Vakfı tarafında satın alınıp restorasyon çalışmalarından sonra ziyarete açılmıştır.

mardin sabancı kent müzesi

2009 yılında hizmet vermeye başlayan iki katlı yapının üst katı müze üst katı ise galeri olarak kullanılmakta olup kentte gezilmesi gereken yerler listesinin başında yer almaktadır.

Artuklular döneminde yapımına başlanıp Timur yönetimindeki Moğollar saldırıları nedeni ile yarım kalan Mardin Kasımıye Medresesi, Akkoyunlu Sultanı Kasım İbn Cihangir tarafından inşası tamamlatılmıştır.

mardin kasımıye medresesi

Artuklu mimarisinin görkemini ve taş işçiliğini yansıtan yapının avlusunda, öldürülen Kasım Paşa’nın kız kardeşinin astığı gömlekten sıçrayan kan izlerinin su döküldüğünde fark edildiği rivayet edilmektedir.

1214 yılında Melik Mansur Nasreddin Aslan tarafından yaptırılmış olan Mardin Şehidiye Camii, arka tarafında bulunan ve aynı adla anılan medresesi ile birlikte müzelerin bulunduğu caddenin güneyindedir.

mardin şehidiye camii

1916’da Ermeni mimar Serkis Lole gözetiminde inşa edilmiş olan yapı, zaman içerisinde gerçekleştirilen onarım ve eklemelerle orijinalliğini büyük oranda kaybetse de yapının taş işlemeleri güzelliğini korumaktadır.

Medeniyetlerin beşiği olmasından dolayı her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Mardin eğlence merkezleri konuklarını memnun etmek ve yöresini tanıtmak için eğlence yerleri ile etkinlikler düzenlenmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 796 binden fazla nüfusluk tarihi ilimizde eğlence hayatı ve geceleri genelde Türkü bar ve cafelerden geçmekte olup pek lüks bir gece hayatı yoktur.

mardin eğlence merkezleri

Yöre halkı kent merkezinde ve bazı ilçelerin merkezlerinde bulunan ve Güney Doğu Anadolu bölgesine has döşemesi ve müzikleri ile eğlence sunan Türkü Barlarda zaman geçirmekte olup sayısı çok değildir. Gecenin geç saatlerine veya sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence arayışında olanlar Mardin merkezdeki bazı caddelerde yoğunlaşan gece kulüplerini ve eğlence mekanlarını tercih etmelidir.

Ülkemizin tarihi ve mimari turizmine gezilecek yerleri ile büyük katkı sağlayan Mardin tarihi yerleri tepeden gören şehir manzarasıyla Mardin Kalesi, büyüleyici bir güzelliği ile kentin sembollerinden biridir.

mardin tarihi yerleri

Farklı din ve ırktan insanların bir arada huzur ve barış ortamında yaşadığı bu eşsiz şehir, yüzlerce yıldır süre gelen kültür miraslarına ev sahipliği yaparak günümüze kadar gelmesine katkı sağlamıştır.

Geleneksel mimari ile inşa edilmiş Mardin evleri, taş işçiliğinin görkemine şahit olmak ve şehirde Orta Çağ görünümü estirmek için yapılmış olup gezilecek yerler listesinin ilk sıralarındadır.

mardin evleri

Bölgenin her yerinde sıklıkla rastlanan sarı kalker taşından yapılmış taş evlerinin en büyük özelliği sıcağı iç kısmına yansıtmaması olup evlerin görkemi duvarlarına işlenen süslemeler ile artırılmıştır.

Çeşitli yerlerine yerleştirilmiş on altı kitabe olmasına rağmen kim tarafından ne zaman yaptırıldığı ve mimarının kim olduğu kesin olarak bilinmeyen Mardin Ulu Cami, ilin en eski camii olarak tanınmaktadır.

mardin ulu camii

İki minareli olarak inşa edilmiş olmasına rağmen günümüze sadece 4 büyük mezhebe hitap eden caminin minaresinde cennetle müjdelenmiş 10 sahabenin isimleri yazılı bir tanesi sağlam olarak ulaşılmıştır.

Süryanilerin ana yurdu olarak bilinen Midyat ilçesine bağlı Güngören köyündeki Tur Abdin Yaylasında bulunan Mardin Mor Gbariel Manastırı 397 yılında Mor Şmuel ve öğrencisi Mor Şemun tarafından inşa edilmiş.

mardin mor gabriel manastırı

Süryani Kilisesi tarafından İkinci Kudüs olarak nitelendirilen Mor Gbariel Manastırı, değişik tarihlerde yapımına başlanan farklı tarzlardaki binalardan oluşan kutsal bir yapıdır.

 

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon