Mersin Gezilecek Yerler

Mersin

Medeniyetler beşiği, mavinin ve yeşilin buluştuğu Mersin gezilecek yerler ile turizm alanı ve aynı zamanda tam anlamıyla yaşanabilecek mütevazi bir yerleşim yeri olan şehrimiz güzellikler ile doludur. Güney sahil şeridinde tatil veya tur düzenlemek isteyenlerin kesinlikle rotasında koyması gereken bir kent olup görülmesi gereken Mersin gezilecek yerlerinin fazla olmasından dolayı uzun bir zaman dilimi ayrılmalıdır.

mersin gezilecek yerler

Ülkemizin en büyük limanına en sahipliği yapan Mersin gezilecek yerler modern anlamdaki gelişimi Cumhuriyet döneminde başlamış olup gelişimindeki kaynağın geçmişinde sahip olduğu zengin tarihtir. Akdeniz bölgesinin en önemli duraklarından biri olarak belirlenmiş olan kentin her bir alanında bir doğal güzellik ve tarihi mekanlarla karşılaşmak mümkün olduğundan Mersin gezilecek yerler öncelik verilmesi gereken bir destinasyondur.

Akdeniz kıyısında turizminin en değerli lokasyonlarından Mersin müzeleri, bölgesinden kaynaklı doğal güzelliklerinin yanında arkeolojik kazılardan çıkarılanların sergilendiği müzeleri de oldukça önemlidir.

mersin müzeleri

Anadolu medeniyetlerinin ilgi odağı şehirde uzun yıllar Halkevi olarak kullanıldıktan sonra 2017 yılının müzeler gününde hizmete giren Arkeoloji Müzesinde binlerce yıllık eserler sergilenmektedir. 7500 metrekarelik Arkeoloji Müzesinde tarihi eserlerin sergilendiği sergi salonlarının dışında kütüphane, hediyelik eşya satılan alan ve çocuklar için arkeopark alanı bulunmaktadır.

1897 yılında Mersin ilinin en işlek caddelerindeki Atatürk Evi Müzesi, İlk dönemlerde Almanya Konsolosluğu olarak kullanılmış olup sonrasında Atatürk için konaklama alanı olarak tahsis edilmiştir.

mersin Atatürk evi müzesi

1925 yılında 11 günlük kente gelen Ulu Önderin ziyaretinin ardından farklı amaçlarla kullanılan yapı 1992 yılında Kültür Bakanlığının girişimleri sonucunda müze olarak kullanılmaya başlamıştır.

Mersin ili Silifke ilçesinin çevresinde yapılan kazılardan çıkarılan eserler 1973 yılına kadar Cumhuriyet İlkokulunda muhafaza edilmiş, sonrasında ise Mersin Silifke Müzesi sergi salonlarında sergilenmiştir.

mersin silifke müzesi

1978 yılında hizmete girmiş olan müzede, Tunç devrinden Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar birçok medeniyete ait olan eserler sergilenmekte olup kentin cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Milattan Önce 7000’li yıllardan beri yerleşim yeri olan Tarsus, başlı başına açık hava Mersin Tarsus müzesi olup 1557’da Kubat Paşa Medresesi olarak yapılan bina 1971’dan itibaren müze olarak kullanılmıştır.

mersin tarsus müzesi

Sergilenen eserlerin artması neticesinde yeterli gelmeyen binanın yerine 1998 yılında yeni binasına taşınmış olan Tarsus Müzesinde etnografik ve arkeolojik olmak üzere iki salon bulunmaktadır.

Tatil ve turizm kentlerinden biri olan Mersin ilimizde yerli ve yabancı turistlerin Mersin eğlence merkezleri olarak kullandığı Karaoke Bar, Koncept eğlence mekanları ve gece kulübü tarzı yerler bulunmaktadır. Sabahlara kadar eğlencenin bulunduğu mekanların yoğunluğu kış aylarında yalnızca kent halkına ait iken yaz aylarında ülkemizin farklı illerinden ve yurt dışından gelen turistlerle artarak yoğunlaşmaktadır.

mersin eğlence merkezleri

Yabancı turistlerin geldiği kentlerin eğlence ortamlarının sakin olması veya tenha olması beklenmediğinden gece hayatını renkli geçirecek çeşitlilikte mekanların bulunması turizm adına şarttır. Canlı müzik eşliğinde sabahlara kadar eğlencenin olduğu alkollü mekanların dışında sahil şeridinde ailecek yemek yenilip eğlenme imkanlarının sunulduğu daha mütevazi yerler de bulmak mümkündür.

Medeniyetlerin yüzyıllarca yaşadığı Mersin ilinin sınırları içerisinde görülmesi gereken çok sayıda Mersin tarihi yerleri bulunmakla birlikte en çok ziyaret edilenler arasında Cennet Cehennem Çökükleri vardır.

mersin tarihi yerleri

Silifke ili Narlıkuyu Mahallesi yakınlarında doğa olaylarının etkisiyle çöken iki obruktan oluşan Cennet çöküntüsü 70, Cehennem ise 128 metrelik derinliğe sahip efsanelere konun olmuş muhteşem yerlerdir.

Ramazanoğlu beyliğinden Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey tarafından 1579 da tamamen kesme taştan yaptırmış olduğu Mersin Tarsus Ulu Camii, Osmanlı ve Selçuklu mimari tarzının sentezi olarak tasarlanmıştır.

mersin tarsus ulu Camii

Hazreti Şit ve Lokman ile Abbasi Halifesi Memuna ait mezarların bulunduğu tek şerefeli olan camiye Memlük tarzı büyükçe bir kapıdan girilen yapı ağırlıklı mermerden yapılmış sütunlarla desteklenmiştir.

Tarsus ilçesinde antik dönemde ünlü Mısır tanrıçası adı verilerek inşa edilen Mersin Kleopatra kapısı 1835’de Mısırlı İbrahim Paşa tarafından yıktırılan ihtişamlı şehir surlarından günümüze kalan tek bölümdür.

mersin kleopatra kapısı

Limana bakan konumundan dolayı Deniz Kapısı olarak da isimlendirilen kapının yapımında Horasan harcı kullanılmış olup yakın zamanda yapılan restorasyonda aslına uygun olarak bakımdan geçirilmiştir.

Adını Hıristiyanlık inancının yayılması için büyük çaba harcayan Mersin Tarsus doğumlu St. Paul isimli din adamından alan bölge kilisesi, sahip olduğu değerler açısından dünya çapında bir ünü bulunmaktadır.

mersin st paul kilisesi

1990’lı yılların başından Vatikan tarafından düzenlenen sempozyum ve ayinle şöhreti artan kutsal yapı Mersin ilimizdeki gezilecek yerler listelerinin değişilmez parçalarından birisidir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon