Mudanya Gezilecek Yerler

Mudanya

Yeşil Bursa ilinin Marmara Denizi kıyısındaki yeşille mavinin buluştuğu noktada yer alan Mudanya gezilecek arasında doğanın güzelliklerinin keyfini sürmek için ideal Mudanya gezilecek yerleri bulunan sakin bir şehirdir. Zeytinin anavatanı olan şehir, doğanın en çarpıcı renklerini birbiri ile uyumlu olarak görebilmek için hafta sonu kaçamaklarının yapılabileceği gözde ve şirin kentlerimizin başında yer alır.

mudanya gezilecek yerler

İstanbul metropolü’nün kargaşasından feribotla sadece 1 saat 15 dakikalık uzaklıkta bulunan Mudanya gezilecek yerler Bursa merkezinden 28 km uzaklıkta yer alması kenti daha bir cazip hale getirmektedir. Rumlardan kalma evleriyle komşuluk ilişkilerinin devam ettiği mahalleleri ve uçsuz bucaksız denizinin mavisiyle mola vererek kapının arkasındaki büyüyü yakalamak için en uygun rotalardan biridir.

Osmanlı Dönemindeki önemli kentlerden biri olan Bursa ilinin en gözde kentlerinden Mudanya ilçesinde Şükrü Çavuş Mahallesinde yer alan Tahir Paşa Konağı, Mudanya müzeleri arasında önemli bir konumdadır.

mudanya müzeleri

1724de inşa edilip 1985 yılında kamulaştırılarak Agah Bursalı desteğiyle restore ettirilen müze, tavanlarında ve iç duvarlarındaki çiçek kabartmalı gravürleri Lale Devrinin izlerini taşımaktadır.

Kumyaka Mahallesinde bulunan Mudanya Baş Melekler Kilisesi, 780 yılında inşa edilerek dünyanın en eski üçüncü kilisesi olarak bilinmekle birlikte Mudanya ilinin en önemli yapılarının başlarında yer almaktadır.

mudanya bas melekler kilisesi

Bizans İmparatoru IV Konstantinos Porphyrogenetos döneminde yapılan kilise, geçmişte akıl hastalarının tedavi edildiği yer olmuş 1819 yılında tadilat görmüş ve şimdilerde de restorasyon yapılmaktadır.

Kurtuluş savaşını neticelendiren Mudanya Mütarekesinin imzalandığı tarihi Mudanya Mütareke Evi Müzesi, Rus asıllı tüccardan iş adamı Şeker Kralı olarak bilinen Hayri İpar tarafından satın alınarak onarılmıştır.

mudanya mütareke evi müzesi

Mütareke dönemine ait fotoğrafların ve belgelerin korunduğu tarihi yapı, Mudanya Belediyesine bağlı bir müze haline 1937 yılında dönüştürülmüş ve 1959da Eski Eserler Genel Müdürlüğüne devredilmiştir.

Turistik beldenin en dikkat çeken ve en fazla misafir ağırlayan yerlerinden biri olan Mudanya Rum Mahallesi, İtalyan mühendis Piçiretu tarafından tasarlanmış olup şahane bir manzaraya sahiptir.

mudanya rum mahallesi

Renkli sokaklara ve tarihin tozlu sayfalarını aralamaya yardımcı caddelerine sahip Rum Mahallesinin bütün sokakları deniz açıldığından gezi boyunca harika fotoğraf kareleri yakalamamanız imkansızdır.

Deniz kıyısında çok güzel bir ilçe olan Mudanya kentinde tarihi ve turistik çok fazla mekan bulunduğundan yöre halkı gelen misafirlerini ağırlamak için bolca Mudanya eğlence yerleri açmışlardır. Çok güzel sahil kıyısına sahip olan Mudanya şehrinde yerli halk, eğlence yerleri olarak deniz kenarındaki kafeleri ve yeşilliklerin içinde canlı müzik yapan restoranları tercih etmektedir.

mudanya eğlence yerleri

Gece eğlenceleri ise gecenin geç saatlerine kadar hatta sabahın ilk ışıklarına kadar her türlü canlı müziğin bulunduğu gece kulüpleri ve disco tarzı mekanlarda yapılmakta olup şehirde oldukça fazladır. Her gece farklı bir organizasyonların düzenlendiği eğlence mekanlarının bazılarında canlı müzik yapılırken bazılarında pop veya elektronik müzikler çalınarak enerji dolu hareketli saatler geçirilir.

Osmanlı İmparatorluğunun ve Rumların tarihi izlerinin yansıdığı yerleri bakımından zengin olan Mudanya tarihi yerleri Aydınpınar Köyünde yer alan Apostoloi Kilisesi, bölgenin tarihine ışık tutmaktadır.

mudanya tarihi yerleri

Bursa Metropoliti döneminde Kesme taş ve tuğladan yapılmış olan kutsal yapı, 1922 yılında camiye çevrilmiş olup 1980 yılına kadar cami olarak kullanıldıktan sonra ziyarete açılmıştır.

Mudanya ilçesi Tirilye beldesinde yer alan ve tarihte duvarlarında resim bulunan tek kilise olmasından dolayı Resimli Kilise olarak da adlandırılan Mudanya Kemerli Kilise, kentin görülmesi gereken yapılarındandır.

mudanya kemerli kilise

İlginç mimari yapısı ve tarihin derinliklerinde gelen ruhu ile her mevsim ziyaret edilmesi gereken yapı, yazlıkların bulunduğu Tirilye Beldesinde olmasından dolayı yalnızca yazları ziyaret edilmektedir.

Hasanbey Mahallesindeki 400 yıllık tarihi Mudanya Hasanpaşa Hamamı ilçede tarihin sayfalarından günümüze kadar ayakta kalmış nadir eselerinden biri olup restore edilerek müze olması planlanmaktadır.

mudanya hasanpaşa hamamı

Hamamın yanında 1652 yılında inşa edilen Hasanpaşa Camii bulunmaktadır ki bu caminin son cemaat yerindeki ağaç oymaları ve süslemeleri Osmanlı Devletinin ihtişamlı mimarisini gözler önüne sermektedir.

Rumlardan kalma cumbalı evlerinin güzelliğine güzellik katan zeytin bahçeleri ve çam ormanlarıyla dikkatleri çeken Mudanya Trilye huzur kokan atmosferi ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerindendir.

mudanya trilye

Resmi adı Zeytinbağı olan Trilye, misafirperverlikleri ile bahçelerine çay içmeye davet eden sıcakkanlı insanlarının da etkisiyle hafta sonları çok kalabalık olduğundan sakin gezmek isteyenler hafta içi gelmelidir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon