Niğde Gezilecek Yerler

Niğde

On bin yıllık derin bir tarihindeki medeniyet izlerini kentine nakış gibi işlemiş Niğde gezilecek yerler arasında eskiden kalmış ören yerleri ve doğal güzellikleri ile tam bir sırlar kentidir. Bölgesine has kültürü kentinde özelleştirerek son derece zengin bir hale getirmiş olan kent, ülkemizin mutlaka görülmesi gereken önemli merkezlerinden biri olup görsel güzelliklerinin keşfedilmesini beklemektedir.

niğde gezilecek yerler

Nüfusu bakımında diğer turistik şehirlerimize göre az olan Niğde gezilecek yerler ile kentte, yeni tesislerin açılması ve tanıtımında daha yoğun yapılması ile gizli kalan güzellikler dünyaya daha rahat tanıtılacaktır. Gezilmesi ve görülmesi gereken Niğde gezilecek yerler için yapılan listesinin sadece okumakla kalmayıp, yerine gidilip keşfedilmesi ile kentin sahip olduğu muhteşem güzellikler daha iyi tanınacaktır.

Tarihi ve kültürel eserlerin çok olduğu Niğde müzeleri bölgede, eserlerin sergilendiği veya kazı alanı olarak değerlendirilen müzeleri bulunmakta olup Bahçeli beldesindeki Köşk Höyük bu müzelerden biridir.

niğde müzeleri

Milattan önce bölgeye yerleşen en eski tarım topluluklarına ev sahipliği yapmış olan höyükte, ilk dördü Neolitik dönemden en sonuncusu erken Kalkolitik döneme ait olan beş katmandan oluşmaktadır.

Karatlı kasabasında eski medeniyetlere ait Niğde Kuş Kayası ve Kaya Mezarları, giriş bölgesinde içeriye az güneş ışığı sızdıran sağır pencereler ile ölümden sonraki hayata duydukları inancı göstermektedir.

niğde kus kayası ve kaya mezarları

Vadinin iki yamacına yayılmış durumdaki kızlar mağarası olarak adlandırılan iki katlı bir mezar ve tek veya birkaç gözlü 14 mezardan oluşan 15 kaya mezar ile kaplı bölge kesinlikle görülmelidir.

1957 yılında kurulan Niğde Müzesi, kentin tarihinin teşhirini yapan önemli bir kurum olup elde edilen eserlerin ve koleksiyonların sayısı arttıkça yeni salonlara ihtiyaç hissedilerek yer değiştirmiştir.

niğde müzesi

Kentin yakın bölgesinde yapılan kazılardan çıkarılarak altı salonda sergilenen müzede Helenistik dönemden Bizans dönemine, Eski Tunç çağından Geç Hititler çağına kadar geniş bir yelpazede eserler bulunmaktadır.

Milattan önce Romalıların kullandığı tahmin edilen Niğde Tyana Ören Yeri, adını o dönemlere ithafen kaynak sularının kurulan havuzlara kemerlerle taşınmasından alan Kemerhisar kasabasında bulunmaktadır.

niğde tyana ören yeri

1980’lü yıllarda yapılan kazılarda çıkarılan eserler sergilenmesi için Niğde müzesine verilmiş olup bir km boyunca uzanan ve asıların devirmeyi başaramadığı su kemerlerinin görkemi oldukça etkileyicidir.

İç Anadolu Bölgesinde 351.468 kişi ile en az nüfusa sahip kentlerinden biri olan Niğde eğlence merkezleri, küçük bir şehir olduğundan ve Anadolu toplum yapısına sahip olduğundan gece eğlence yerleri bakımından sınırlıdır. Eğlence mekanları denilince yöre halkına gündüz hitap eden alanlar, ailecek gidilip keyifli zaman geçirilebilecek çay bahçeleri ve alışveriş merkezlerinde bulunan oyun alanlarıdır.

niğde eğlence merkezleri

Geceleri halkın takıldığı ortamlar ise belli bir saate kadar canlı müzik eşliğinde yemek yenilerek hoşça vaktin geçirilebileceği yerler olup bu mekanların sabaha kadar açık olanları nadir bulunmaktadır. Kentin daha renkli ve hareketli olduğu bazı sokakları ve caddeleri vardır ki bu caddelerin üzerinde gençlerin ve turistlerin gittiği ve sabaha kadar eğlencenin devam ettiği az sayıda mekan bulunabilir.

Her köşesinde tarihi ve yansımalarının bulunduğu Niğde tarihi yerleri şehrinde doğal güzelliklerden daha fazla kültürel yerleri görmek mümkün olup Constantinus ve Helena Kilisesi, ilin en önemli parçalarından biridir.

niğde tarihi yerleri

Kayseri yolu üzerindeki Constantinus ve Helena Kilisesi günümüze kalıntı olarak gelmiş olsa da moloz taşlar ile yapılarak bölgede çok az rastlanan farklı bir bazilika mimarisine sahip olduğundan dikkat çekicidir.

Yaz aylarında sabaha 09:30 ile 11:00 saatleri arasında gelen güneş ışığının kadın silueti oluşturan kapısı ile bilinen Niğde Alaaddin Camii, Selçuklu mimari yapısının ve taş işçiliğinin en güzel örneğidir.

niğde alaaddin camii

Niğde sancak beyinin emri ile mimar Üstat Sıddık ve kardeşi Gazi tarafından 1223 yapılan caminin kapısına yansıyan siluetin mimarın umutsuz aşkı olan sancak beyinin kızı olduğu efsane olarak anlatılır.

Ülkemizdeki neredeyse bütün illerin bir kalesi olduğu gibi dört köşesi tarih olan Niğde kalesi ilinin de ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinemeyen fakat sekizinci yüzyıl diye tahmin edilen bir kalesi vardır.

niğde kalesi

3 suru ve biri Arap diğer Bizans olmak üzere iki çeşmesi bulunan Niğde Kalesi, üzerindeki saat kulesi ile kentin sembolü haline gelmiş olup 1740 yılında Sadrazam İshak paşa tarafından onarılmıştır.

On ikinci yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen Kapadokya bölgesindeki en iyi korunmuş yapılardan Niğde Eski Gümüş Manastırı diğer adı ile Gümüşler Manastırı, şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır.

niğde eski gümüş manastırı

Gülümseyen Meryem Ana freskinin ilk görüldüğü yer olan kayalara oyulmuş manastırın tonozlu yapısından girildiğinde, yapının duvarlarında tasvirinin yapıldığı hikayelerin olduğu görülecektir.

Yorumlar (1)
  • HA
    Hakan Aydın
    1 sene ago
    Memleketimi bu kadar güzel tanıttığınız için çok teşekkür ederim öncelikle, hiç bilmediğim yerler bile varmış sayenizde onuda öğrenmiş oldum. Bir dahakine gittiğim zaman memleketime daha çok gezinebileceğim sayenizde.
Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon