Ordu Gezilecek Yerler

Ordu

Karadeniz sahiline en uzun kıyısı bulunan Ordu gezilecek yerler, Doğu Karadeniz Bölgesinin kapısı sayılıp yemyeşil ormanları ve meşhur yaylaları ile Ordu gezilecek yerler bakımından hemen keşfedilmesi gereken bir ilimizdir. Alternatif turizm noktalarından biri olarak plajlarıyla yaz turizmini hareketlendirip yamaç paraşütü ve avcılık, kampçılık gibi doğa sporlarıyla her mevsim ziyaret edilebilecek bir konumdadır.

ordu gezilecek yerler

Tüm özellikleriyle Karadeniz bölgesinin en yüksek turizm potansiyelini taşıyan Ordu gezilecek yerler, milattan önce 15’li yıllara dayanan tarihi geçmişinin izlerini eserlerinde korumaya devam etmektedir. Ülkemizin en fazla fındık üretimini gerçekleştiren kentimizin ismi eski Yunan mitolojisinde altın postun kaybolduğu yer yani Yason Burnu olarak geçmekte olup yeşil ve mavinin buluştuğu nadide bir yerdir.

Tarihi çok uzun zamana dayanan Ordu müzeleri, topraktan çıkarılmış ve camla çevrilerek koruma altına alınmış dizgi makinesi gibi değerli eserlerin sergilendiği Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi gibi değerli müzeler bulunmaktadır.

ordu müzeleri

Ülkemizde ilk köy gazetesini çıkarak Bilal Köyden anısına Ordu Gazeteciler Cemiyeti ve Belediyesi işbirliği ile açılan açık hava müzesini ziyaret etmek için ücret ödemeye gerek yoktur.

Kaptan Server Beye ait olan Ordu Ünye Müze Evi, evde bulunan taşlardan birinde yazılı olana göre 1759 yılında yaptırılmış olup 2009’da belediye tarafından alınarak 2010 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

ordu ünye müze evi

Ülkemizde UNESCO logosu kullanan ilk ve tek müze olma özelliğine sahip olan müzede zamanında günlük işlerde kullanılan araç gereçler, mutfak eşyaları ve el işlemeleri gibi eserler sergilenmektedir.

Taşocak Caddesi üzerinde Selimiye Mahallesinde birinci sınıf sivil mimari örneği olan Ordu Müzesi, 1886 yılına Paşa oğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmış zeminle beraber üç katlı paşa konağıdır.

ordu müzesi

Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Eski Eserler tarafından 1987 yılında sergi düzeni tamamlanarak Etnografya müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ordu ilimizin Altınordu ilçesindeki Sağra Konağının, gerekli onarım ve restorasyon çalışmalarının bitirilmesi üzerine yakın bir tarihte Arkeoloji müzesi olarak hizmet vermeye başlayacağı bilinmektedir.

ordu arkeoloji müzesi

Müzede, daha önce şehirde arkeoloji müzesi olmadığından farklı şehirlere gönderilen eserler ve Kurul Kalesinden çıkarılan 2100 yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça Kibele Heykeli sergilenecek.

Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük ve kalabalık şehirlerinden biri olan Ordu eğlence merkezleri, kalabalık olmasına rağmen halkının gece hayatına pek düşkün olmamasından dolayı eğlence bakımından zengin değildir. Kentteki eğlence mekanları genellikle deniz kenarındaki sahil şeridinde bulunmakta olup batı illerine göre sönük, doğu illerine göre daha hareketli olan gece eğlenceleri için bar ve disco sayısı azdır.

ordu eğlence merkezleri

Kent merkezlerindeki alışveriş merkezlerinde ve cafelerdeki eğlence mekanlarına takılan ordulular, sahil şeridinde yemek yiyerek Karadeniz müziğinde eğlenebilecekleri mekanlara gitmektedir. Gece kulübü tarzındaki yerlerin çok az olduğu kentte şehir merkezine göre sahil şeridinde daha fazla mekan bulmak mümkün olup bu mekanlarda canlı müzik eğlencesi ve denizin huzuru bulunabilir.

Denizin mavisi doğanın yeşili ve uzun yıllara dayayan tarihinden kalan eserleri ile tam turizm cenneti olan Ordu tarihi yerleri gözükmesi gereken yerler arasında Kurul Kayaları bulunmaktadır.

ordu tarihi yerleri

Bayadı Köyü sınırlarında sivri bir kaya üzerine kurulmuş olan Kurul Kalesi, 300 adet merdivenle gün ışığına çıkarılmış olup birinci dereceden arkeolojik ve doğal sit alanı olan antik yerleşim yeridir.

Eski Ordu havasını hissetmek için ilk gidilmesi gereken yerler arasında Ordu Taşbaşı Kilisesi, Cumhuriyet döneminde Ermeniler ve Rumların çoğunlukla yaşadığı eski evlerle çevrelenmiş Taşbaşı Mahallesi ve Kilisesi bulunur.

ordu taşbası kilisesi

Mahalledeki en değerli yapılardan birisi, dıştan görkemli durmasına rağmen içi bakımsız kalmış olup 1950li yıllarda hapishane olarak kullanıldığı halde günümüzde bazı etkinliklerin yapıldığı kilisedir.

İlin en önemli tarihi yerlerinden bir diğeri ise Perşembe ilçesine bağlı Ramazan Köyü sınırlarında bulunan Hoynat Adası ve Kalesi olup tarihi yerlerin geçmişinin çok eskilere dayandığı bilinmektedir.

ordu hoynat adası ve kalesi

Hoynat Tünelinin hemen yanında sadece surları bulunan kale zamanında depo ve sığınak olarak kullanılmış olmakla birlikte üzerinde bulunduğu ada martı ve karabatak kuşlarının bulunduğu muhteşem bir yerdir.

Birinci derece arkeolojik ve ikinci derece doğal sit alanı olan Ordu Yason Burnu ve Kilisesi, Ordu ilimizin Perşembe ilçesinin 15 km batısında Çaytepe köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır.

ordu yason burnu ve kilisesi

Antik Yunan mitolojisinde altın postun kaybolduğu Yason Burnunda 1869 yılında inşa edilmiş olan Yason Kalesinin bulunduğu konum, gün batımının en güzel şekilde izlendiği yerdir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon