Palandöken Gezilecek Yerler

700 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Erzurum ilinin en büyük ilçelerinden Palandöken, volkanik yapılı dağlık bir araziye sahip olmakla birlikte dağı başta olmak üzere çok güzel Palandöken gezilecek yerler vardır. Yaz ayları sıcak ve kurak geçen bölgede kış ayları soğuk ve genellikle kar yağışlı geçtiğinden Palandöken gezilecek yerler arasında dağ ve kayak turizmi konusunda rağbetin fazla olduğu ülkemizin en popüler alanlarından biridir.

palandöken gezilecek yerler

Palandöken gezilecek yerleri 1980 yıllarından sonra ilçede yapılan kentleşme çalışmaları neticesinde Yıldızkent ve Yenişehir bölgeleri de dahil olmak üzere ilçenin bütün alanları Erzurum ilinin ekonomisi ve tarih turizmine katkı sağlamaktadır. Dağ turizminin yapıldığı bölgelere giden bütün yolların ilçeden geçmesi kış sporları ekseninde dikkat çekici çokça imkan ve dikkat çekici florası kente gelmek isteyenleri cezp etmektedir.

Palandöken Atatürk Müzesi

Ulu Önderin Samsun çıkarması yapmadan önce kaldığı ve çok önemli kararlar aldığı Yukarı Mumcu mahallesindeki konak, müzeye çevrilerek 1948 yılında Palandöken Atatürk Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

palandöken Atatürk müzesi

1890 yılında yaptırılmış olan konak, 1915 ile 1916 yıllarında Alman Konsolosluğu olarak kullanılmış olup 1918’de vali konağı olmuş ve günümüzde Atatürk ile ilgili çeşitli eşyalar ve eserler sergilenmektedir.

Palandöken Aziziye Tabyaları

Osmanlı ile Ruslar arasındaki savaşın olduğu yıllarda Kars yolunu tutmak amacıyla üç ayrı tabyadan kurulmuş Palandöken Aziziye Tabyaları 1867 ile 1872 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır.

palandöken aziziye tabyaları

Top dağındaki Aziziye Tabyaları, 1877 ile 1878 yılları arasındaki 93 Harbine sahne olup büyük bir kahramanlık göstergesi olarak Osmanlı kadınının büyük cesaretini akıllara getirir.

Palandöken Arkeoloji Müzesi

Erzurum ilindeki arkeolojik kazılardan çıkarılan eserler 1942’ye kadar Çifte Minareli Medresede toplanırken sonraki yıllarda Murat Paşa Mahallesinde yeni yapılan Arkeoloji Müzesi salonlarında toplandı.

arkeoloji müzesi

Eserlerin sergileneceği geniş salonların olması yapılan kazıları artırmış olup müzede Urartu keramiklerinden madeni kaplara, Urartu yazıtlarından sikkelere kadar farklı eserler sergilenmektedir.

Palandöken Narman Peribacaları

Pasinler otoyolunun üzerindeki Yanıktaş köyü yakınlarındaki Palandöken Narman Peribacaları 3 milyon yıl öncesinden oluşmaya başladığı tahmin edilmekle birlikte bölgenin en fazla turist ağırlayan yerlerden biridir.

palandöken narman peribacaları

Peribacalarının bulunduğu 6300 hektarlık vadinin rengi Amerika sınırlarındaki Colorado Kanyonuna benzerliğiyle de dikkat çekmekte olup şehirde en çok merak edilen noktalardan biridir.

Palandöken Eğlence Yerleri

Doğu Anadolu Bölgesindeki Erzurumluların genel anlayışından kaynaklı belli sınırlar çerçevesinde Palandöken eğlence yerleri anlayışı var olmakla birlikte bölgede hareketli gece eğlenceleri vardır. İl merkezinde eğlence denilince alışveriş merkezlerindeki oyun alanlarında eğlenmek, çay bahçelerinde vakit geçirmek veya güzel bir restoranda yemek yerken çalan canlı müzik akıllara gelmektedir.

palandöken eğlence yerleri

Kış turizminde önde gelen bir bölge olan Palandöken dağına yerli ve yabancı çok fazla turist geldiğinden dolayı gece sabahın ilk ışıklarına kadar otellerin disco veya barlarında eğlenceler yapılmaktadır. Eğlencenin sadece mekanlarda olmadığı dağda, geceleri otellerin şömineleri etrafında soğuk havayı ısıtan sıcak içecekler eşliğinde canlı müzik dinleme gibi aktiviteler de yapılmaktadır.

Palandöken Tarihi Yerleri

Türkiye kış turizminin önemli mekanlarından Palandöken dağının yanı sıra kent merkezinde ve çevresinde bulunan tarihi yerleri ile de turistlerin dikkatlerini çekerek uğrak adreslerinden biri olmaktadır.

palandöken tarihi yerleri

3185 metre yüksekliğinde ülkemizin 12 km ile en uzun kayan pistine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, snowboard ve buz patenin yanı sıra yamaç paraşütü ve dağcılık sporlarına da oldukça uygundur.

Palandöken Yakutiye Medresesi

İlhanlılar zamanında 1310 yılında Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılmış olan Palandöken Yakutiye Medresesi, günümüzde İslami Eserler Müzesi olarak her binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

palandöken yakutiye medresesi

1991 yılında müzeye çevrilmiş olan Yakutiye Medresesinin önündeki alan, her yıl Ramazan ayında birçok sosyal ve kültürel etkinlikler için kullanılmakta olup kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Palandöken Rüstem Paşa Kervansarayı

Ünlü Mimar Sinan tarafından yapılmış olan Palandöken Rüstem Paşa Kervansarayı 1500’lü yıllarda Kanuni Sultan Süleyman paşanın sadrazamı ve aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşanın emri ile inşa edilmiştir.

palandöken rüstem paşa kervansarayı

Palandöken gezilecek yerleri arasındaki kervansaray, halk arasında Taş Han ve Bedesten olarak da bilinmekte olup 1970’de restore edilerek oltu taşı esnaflarının imalat ve satış yeri olarak kullanılmaktadır.

Palandöken Nene Hatun Milli Parkı

Kentin gezilmesi gereken yerlerinin arasında bulunan Palandöken Nene Hatun Milli Parkı 93 Harbi sırasında Aziziye Tabyasını geri almak için herkesin hücumuna önderlik eden Nene Hatunun anısına yapılmıştır.

palandöken nene hatun milli parkı

Büyük bir kahramanlığa adın yazdırarak 1955 yılında Yılın Annesi olarak ilan edilen Nene Hatunun hatırası yaşatmak ve tarihe not düşmek adına yapılan milli parkta Aziziye Şehitleri anıtı dikilmiştir.

  • 21.05.2019
  • 0
  • 114
YORUMLAR
YORUM YAZ