Pamukkale Gezilecek Yerler

Türkiye’nin güneybatısında yer alan Pamukkale gezilecek yerler doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir turizm merkezi olduğu için gezilecek yerler konusunda oldukça iddialı bir konumdadır. Denizli şehrinin bu güzel tatil beldesi, kaplıcaları ve karbonat minerallerinden oluşan travertenleriyle büyük beğeni kazanmaktadır.

pamukkale gezilecek yerler
Ilıman iklimi sayesinde yeşil bitki örtüsüne sahip olan bölge, Menderes Nehri vadisinin içerisinde yer alan doğal güzellikleriyle tanınan bir turizm cennetimizdir. Kentte gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk seçenek olarak karşımıza Hierapolis Antik Kenti çıkmakla birlikte gezi rotanıza dahil edebileceğiniz çok sayıda farklı alternatifleri bulmak mümkün olmaktadır.

Pamukkale Müzeleri

Tarihi dokusuyla ön plana çıkan Pamukkale, antik dönemin izlerini taşıyan bir özelliği taşıdığı için bölgede uluslar arası seviyede hizmet sunan müzelere rastlamak mümkün olmaktadır. Pamukkale Arkeoloji Müzesi bölgenin en önemli tarihi mekanlarından birisi olduğu için çok sayıda ziyaretçiyi kendine çekmektedir.

pamukkale müzeleri
Esasında tarihi bir Roma Hamamı olan bu müze, antik döneme ait pek çok esere ev sahipliği yapmaktadır.

Pamukkale Heykeller ve Lahitler Salonu

Laodikeia ile Hierapolis kazıları sonrasında elde edilmiş olan heykeller ve lahitlere ev sahipliği yapan bu açık hava müzesinde mezar taşları ve sütunlar da bulunmaktadır.

pamukkale heykeller ve lahitler salonu
Hellenistik döneme ait çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Heykeller ve Lahitler Salonu, ziyaretçilerini büyüleyici bir atmosfere taşımayı başarmaktadır.

Pamukkale Küçük Buluntular Salonu

Açık hava müzesi özelliğine sahip olan bu tarihi yapı Küçük Buluntular Salonu, Denizli şehri ve çevresinde yer alan arkeolojik kazılar sonrasında elde edilen tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

pamukkale küçük buluntular salonu
Söz konusu tarihi eserler müzede kronolojik sıraya göre sergilendiği için ziyaretçiler antik dönemin ayrıntılarını kolaylıkla özümser.

Pamukkale Tiyatro Buluntuları Salonu

Hierapolis Tiyatro binasını süsleyen pek çok antik çağ eseri Buluntular Salonunda sergilendiği için bu müzenin teşhir amaçlı kullanıldığını söylemek mümkün olmakta, yine çok sayıda farklı sahne kabartması ile Artemis ve Apollon mitolojik kabartmaları bu salonda yer almaktadır.

pamukkale tiyatro buluntuları salonu
Söz konusu yapı aynı zamanda Roma İmparatorluğu döneminin izlerini taşıdığı için antik çağ sonrası dönemler hakkında da bilgi sunmaktadır.

Pamukkale Eğlence Yerleri

Turizm bakımından tam bir cazibe merkezi konumunda bulunan Pamukkale, gece hayatının yoğun bir şekilde yaşandığı bir bölge olduğu için şehirde çok sayıda farklı eğlence yerleri de bulunmaktadır. Beyazlarla kaplı bu doğal cennet, gece hayatının son derece hareketli geçti bir bölge olduğundan dolayı çok sayıda farklı bar ve restoranlara ev sahipliği yapmaktadır.

pamukkale eğlence yerleri
Eğlencenin geç saatlere kadar devam ettiği turizm cennetinde müthiş seyir teraslarında manzaraları seyrederek neşeli bir gece geçirmek mümkün olmaktadır. Özellikle turizmin yoğun olduğu yaz döneminde eğlence mekanlarının çok daha nitelikli bir şekilde hizmet sunma kabiliyetine sahip oldukları bilinmektedir.

Pamukkale Tarihi Yerleri

Pamukkale sadece doğal güzellikleriyle değil tarihi zenginlikleriyle de ön plana çıkan bir yer olduğu için çok sayıda esere ev sahipliği yapabilmekte, bölgede antik döneme ait çok sayıda esere rastlamak mümkün olduğu gibi Roma İmparatorluğu dönemine ait eserlere de rastlamak mümkün olmaktadır.

pamukkale tarihi yerleri
St. Philippe Martyrion Kilisesi bölge için oldukça önemli olan ve turistlerin uğrak yeri konumunda olan bir tarihi mekan olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Pamukkale Laodikya Antik Kenti

Roma İmparatorluğu döneminde oldukça önemli bir yere sahip olan Laodikya, M.Ö. 261 ile 263 yılları arasında kurulmuş bir antik şehir olarak tanımlanmaktadır.

pamukkale laodikya antik kenti
Kurucusu II. Antiokhos olan antik kentin, uzunca yılları boyunca önemli bir tekstil merkezi konumunda olduğu da bilinmektedir.

Pamukkale Apollon Tapınağı

Özellikle Genç Hellenistik dönemin izlerini üzerinde taşıyan apollon tapınağı, bölgenin tarihi geçmişi açısından çok sayıda önemli bilgiyi ziyaretçilerine sunmaktadır.

pamukkale apollon tapınağı
Dini amaçlı olarak yapılmış ola Apollon Tapınağı, 8 farklı merdivenle 7 bölüme ayrılmış bir mimari eser olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pamukkale Nekropoller

Esasında şifa merkezi olarak kurulmuş olan Nekropoller, oldukça geniş bir alana konumlandığı için çok sayıda farklı tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Farklı mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken Nekropoller, güney ve kuzey olma üzere birbirinden farklı 2 bölüme ayrılmış durumdadır.

pamukkale nekropoller
Bölgede basit kaya oyuklarının yanı sıra Helenistik döneme ait çok sayıda farklı eser de bulunmakta, yine Bizans ve Roma döneminden kalma çok sayıda tarihi eser bölgede yer almaktadır.

  • 20.01.2019
  • 1
  • 181
YORUMLAR
    Kılıç 1 Mayıs 2019, 02:15

    Termal sularına ayaklarınızı sokmadan Pamukkale’den dönmenizi önermiyorum. Pamukkale’de gezilecek yerler listesine kesinlikle termal sularda ek olarak öze bir sayfada anlatılmalı diye düşünüyorum.

    Yanıtla
YORUM YAZ