Rize Gezilecek Yerler

Rize

Karadeniz Bölgesinin en güzel illerinden biri olan Rize gezilecek yerler, dimdik ayakta duran tarihi yerleri ve yeşille mavinin buluştuğu doğal güzellikleri ile Rize gezilecek yerler bakımından zengin illerimiz arasındadır. Yeşilin rahatlatıcı atmosferini, denizin insanın duygularını kabartan havasını ve geçmişin izlerinin anlattıklarını hissetmek isteyenler hayatında en az bir kere mutlaka kente yolunu düşürmelidir.

Rize gezilecek yerler

Ülkemizin en önemli ve gelişmiş turistik merkezlerinden Rize gezilecek yerler özellikle ilkbahar ve yaz aylarında karşı konulamaz güzelliklere ev sahipliği yaptığından her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar. Dört bir yanındaki çay bahçelerinden derlenen enfes kokulu çayların yudumlandığı, yemyeşil yaylaları ile olağanüstü manzaralar sunan kente kısa süreli değil uzun günlü bir tatil planlanmalıdır.

Ülkemizde son zamanlarda müze kart gibi güzel bir imkanın yürürlüğe girmesi ile insanlar kentlerindeki Rize müzeleri gezmeye başlamış oldular ki Rize iline gidenlerin de göreceği birkaç müze bulunmaktadır.

rize müzeleri

Şehir merkezindeki Piriçelebi Mahallesinde 1880lü yılların sivil mimari örneği olarak inşa edilmiş Sarı Ev, günümüzde 1799 tane arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği Rize Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Mehmet Mataracı Konağı olarak da bilinen Rize Atatürk Evi Müzesi, 1921 yılında Müftü Mahallesinde iç sofalı üç katlı bir bina olarak inşa edilmiş olup uzun süre konak olarak kullanılıp müzeye çevrilmiştir.

Rize Atatürk evi müzesi

Ulu Önderin yüzüncü yıldönümünde müzeye dönüştürülmesi için aile tarafından İl Özel idaresine bağışlanmış olan bina restorasyondan geçirilip 1985 müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Üst kısımları ahşap işlemeli konak türünde taş malzeme kullanılarak inşa edilmiş üç katlı Rize Hemşin Evleri, genellikle dolma taş tekniği ile ahşap arasına taş doldurmak suretiyle yapılmıştır.

rize hemşin evleri

Evlerin yer seçiminden malzeme seçimine kadar her türlü işiyle ilgilenen ustalar tarafından yapılan Hemşin evlerinin korunması günümüz ve sonraki nesillerin kültürüne bağlılık adına önemli bir yer tutmaktadır.

Ülkemizin çay ihtiyacını karşılayan Rize Çaykur çay müzesi, dünya üzerinde çay kültürünü oluşturmuş olup bu kültürün en önemli objelerini sergileyeceği müzesi ile insanlığa hizmetine devam etmektedir.

rize çaykur çay müzesi

Cumhuriyet meydanındaki tarihi iki katlı Rize evini müzeye dönüştüren Çaykur, imalattaki aletlerin sergilendiği çay teknolojisi ile çay içme ve demleme tekniklerinin yer aldığı kültür müzesini oluşturdu.

Karadeniz bölgesindeki Rize kentinde yaşayan yerli halkın büyük bir kısmı Rize eğlence merkezleri olarak yerli çayların yudumlandığı sahil şeridindeki çay bahçeleri ve cafeleri tercih etmektedir. Üniversiteli öğrencilerin de aralarında bulunduğu diğer bir kısım ise eğlence hayatlarını, gecenin erken saatlerinden sabahın gün ışıklarıyla aydınlanmasına kadar canlı müzik yapan alanlarda geçirmektedir.

rize eğlence merkezleri

Rizelilerin aileleri ile birlikte gidip tulum ve kemençe eşliğinde canlı Karadeniz müzikleri ile horon teperek eğlenip yemek yiyebilecekleri nezih mekanlar çok olduğundan bulmak mümkündür. Rize küçük bir kent olduğundan, alkollü disco ve gece kulüplerinin sayısı oldukça az olup gençlerin ilgi odağı olan renkli ve hareketli gece eğlenceleri için aranılan ortam sayısı sayılıdır.

Dünyanın pek az bölgesinde rastlanan yeşilin en doğal ve en güzel halinin görülebileceği Rize tarihi yerleri, her köşesinde kendi tarihinin izlerini ve doğasının muhteşemliğini yansıtan çok özel bir kentimizdir.

rize tarihi yerleri

En az bilinen yerleri kadar değerli az bilinen tarihi yerleri bulunan Rize ilinde keşfedilmeyi bekleyen yerlerden birisi de Pazar ilçesinde, çevresi ağaçlarla kaplanmış Ciha Kalesidir.

Kentin ibadet mekanlarından biri olan Rize Şimşirli Köyü Camii yapımına 1853 yılında İkizdere semtinde başlanmış olup 1857 yılında Ahmet Usta tarafından ahşap yığma tekniği ile inşa edilmiştir.

rize şimşirli köyü camii

Yakınında aynı yıl inşa edilmiş bir medresenin bulunduğu camii, eğimli bir arazide kurulmuş olduğundan dolayı yapımında yüksek taş duvar kalıpları kullanılmış olup mimarisi kare planlıdır.

İl merkezinde çok kolay bir ulaşıma sahip olan Rize Kalesi, iç kale ve aşağı kale olmak üzere iki kısma ayrılmış olmasına rağmen günümüze gelinceye kadar büyük bir kısmı hemen hemen yok olmuş durumdadır.

rize kalesi

Cenevizliler tarafından kullanılan İç kale, bir zaman yıkıntı şekilde kalmış sonrasında Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde yenilemiş olup günümüzde şehrin en önemli turistik alanlarından biridir.

Rize şehrinin en önemli tarihi değerlerinden biri olan Rize İsmailpaşa Camii, kent merkezinde kolayve rahat bir ulaşıma sahip olup kendiyle aynı ismi taşıyan İslampaşa Mahallesinde yer almaktadır.

rize ismail paşa camii

İskender Paşa tarafından 1571 yılında moloz taşlar kullanılarak dikdörtgen mimari yapı ile inşa edilmiş olan manevi yapı, yerel halk arasında Kurşunlu Camii olarak da bilinmektedir.

 

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon