Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu

Kültürel varlıkları zengin olan ilçemiz Safranbolu gezilecek yerler bakımından güzeldir, etkinliklerin çok olduğu Safranbolu gezilerinizi ertelemeyin. Safranbolu Karabük iline bağlı bir ilçe olup eski mimari ile hazırlanmış olan evleri ile çok güzel bir şehir görüntüsüne sahiptir.

safranbolu gezilecek yerlerBu ilçede yer alan pek çok tabii güzellik ve tarihi yapılar yurt içinden ve yurt dışından pek çok turistin buraya gelmesini, Safranbolu gezilecek yerler içerisinde bulunan konaklarda kalıp yöresel yemekleri tatmasını sağlamaktadır. İlçede bulunan ve tabii bir oluşum olan Tokatlı Kanyonu en çok ziyaret edilen yer olurken bu kanyonu izlemek üzere yapılmış olan Kristal Teras da ziyaretçilerin gözdesi haline gelmiştir.

Karabük iline çok yakın olan Safranbolu ulaşım bakımından sorunsuz gidilebilecek bir ilçe olarak burayı gezmek için gelenleri Safranbolu müzeleri ve bu müzelerde bulunan zengin tarihi eserleri ile karşılamaktadır.

safranbolu müzeleriSafranbolu Kent Tarihi Müzesi ve yine bölgenin yöresel yaşamını en güzel şekilde yansıtan Kaymakamlar Gezi Evi, ilçede bulunan en önemli iki müze olarak ziyarete açılmıştır.

İlçede daha önce hükümet konağı olarak kullanılıp 2006 yılında düzenlenerek Safranbolu Kent Tarihi Müzesi olarak ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan müzede, pek çok eski eşya ile birlikte tarihi belgeler de bulunmaktadır.

safranbolu kent tarihi müzesiMüzenin bahçesinde tarihi saat kulesi bulunmakta ve müze içinde farklı mesleklere ait bölümlerde o mesleklerin kullandığı aletler yer almaktadır.

Safranbolu merkezde yer alan Kaymakamlar Gezi Evi ilçenin zengin kültürünü ve günlük yaşamını yansıtan güzelliklerle doludur. Burası Kültür Bakanlığı tarafından 1976 yılında koruma altına alınmış olup ilçeye gelenlere bu yörenin anlatılmasında müzede bulunan tarihi yapılar ve mimari yardımcı olmaktadır.

kaymakamlar gezi eviMüzede bulunan her bir eser zamanında kullanılmış ve sonradan bu müzeye konulmuş eserler olup eski dönemlerin gerçekçi bir şekilde anlatılmasına yardımcı olmaktadır.

Burası Safranbolu merkeze 20 kilometre uzaklıkta yer alan ve açık hava müzesi olarak değerlendirilebilecek Yörük Köyü evleri, koruma altına alınmış bir köy olarak bilinmektedir.

safranbolu yörük köyüGeçmişi 300 yıl öncesine dayanan bu köyde bulunan evler ve evlerin yaşam alanı olarak değerlendirilen her noktasında yüzlerce eşya tarihi eser olarak koruma altına alınmıştır.

Gündüzleri ilçede müzeleri ve tabii güzellikleri gezenler geceleri ise bu şehrin gözde Safranbolu eğlence merkezleri eğlenmenin keyfini çıkarmak için, sunulan seçenekleri değerlendirmektedir. Tarihi Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş sokaklarda kurulmuş olan masalarda canlı müzik eşlinde yemekler yiyebilir, güzel bir Safranbolu akşamı geçirebilirsiniz.

safranbolu eğlence merkezleriSafranbolu küçük bir ilçe olmasına rağmen eğlence mekanları olarak oldukça iyi ve lüks denilebilecek mekanlara sahip bulunmaktadır. Bu mekanlardan biri ahşap tarza sahip, şehir merkezine çok yakın olan Aquarius adlı kafedir ve burada canlı müzik yayını yapılmakta ve yemek yenilmektedir. İlçenin eğlence merkezlerinden biri de Dam Bar adı verilen ve Gümüş Konak Oteline bağlı olarak hizmet veren, otelin tarihi dokusunu aynen devam ettiren mekandır.

Günübirlik bir tatil yapmayı ve biraz tabiatla baş başa kalmayı düşünenler için Safranbolu tarihi yerler bakımından da oldukça zengin bir birikime sahip bulunmaktadır. İlçede pek çok yere yürüyerek gidilebilirken şehir merkezinin dışında yer alan İncekaya Su Kemeri gibi tarihi eserlere ulaşmak için araçla gidilmesi daha uygun olmaktadır.

safranbolu tarihi yerlerKazdağlıoğlu Camisi ve İzzet Mehmet Paşa Camisi ilçede mimarisi ve tarihi dokusuyla en çok dikkatleri çeken dini ve tarihi eserler olarak bilinmekte ve ziyaret edilmektedir.

Kent Tarihi Müzesinin bahçesinde yer alan Safranbolu Saat kulesi 3.Selim döneminde Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından 1797 yılında inşa edilmiş olup saati zembereksiz bir saattir.

safranbolu saat kulesiKare şeklinde bir mimari yapısı bulunan saat son dönemde restore edilmiştir ve Cuma, cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere ziyarete açılmıştır.

Cinci Hoca adı verilen Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından 1645 yılında yaptırılmış olan Cinci hamamı ( Yeni Hamam ) Kazdağlıoğlu meydanında bulunmaktadır.

safranbolu cinci hamamıGünümüzde de aktif olarak kullanılmakta olan hamamın kadın ve erkekler için hizmet veren iki ayrı bölümü bulunmakta, hamam tarihi dokusunu korumaktadır.

İçerisinde 48 adet ahşaptan dükkanın bulunduğu, yemeni adı verilen ayakkabıların yapıldığı eski bir Lonca Çarşısı olarak da bilinen Yemeniciler Arastası günümüzde de kullanılmaktadır.

safranbolu yemeniciler arastasıÇarşı son yıllarda restore edilmiş ve turistik amaçlı olarak kullanıma açılmış olup çarşı içinde bulunan Demirezen Yemenicilik Müzesi, çarşının sakin olduğu hafta sonlarında ziyarete açılmıştır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon