Sakarya Gezilecek Yerler

Ankara ve İstanbul şehirleri arasında önemli bir geçiş noktasın konumunda bulunan Sakarya gezilecek yerler ile geçmişten günümüze çok sayıda farklı kültürel medeniyete ev sahipliği yaptığı için Sakarya gezilecek yerler konusunda son derece etkili bir şehrimizdir. Gezilecek ve görülecek yerler konusunda son derece geniş bir yelpazeden oluşan alternatif seçenekler sunabilen Sakarya gezilecek yerler, doğal güzellikleriyle de ön plana çıkmaktadır.

sakarya gezilecek yerler
Çark Caddesi şehrin en işlek caddesi olmakla birlikte, gece hayatının ve Sakarya eğlence mekanlarının yoğun bir şekilde bulunduğu bölge olarak tanımlanmaktadır. Sakarya gezilecek yerler şehrinin adeta kalbi konumunda bulunan bu cadde, sadece yayalara açık olmasından dolayı rahatlıkla gezilmesi mümkün olmaktadır.

Sakarya’nın İlçesi Karasu Gezilecek Yerler Araştırmasını İnceleyin.

Sakarya Müzeleri

Tarihi zenginliklerinin yanı sıra kültürel birikimiyle de ön plana çıkan Sakarya, çok sayıda farklı tasarım özelliğine sahip olan müzelere de ev sahipliği yapmaktadır.

sakarya müzeleri
17 Ağustos depremini etkili bir şekilde yaşamış olan bu güzel şehirde yer alan Deprem Müzesi, ziyaretçileri etkileyen biz özelliğe sahip olduğu için mutlaka gezi rotasına dahil edilmelidir.

Sakarya Serdivan Planetaryum

Uzayı yeniden keşfetmenize yardımcılı olacak olan Serdivan Planetaryum, çocuklarınızla eğlenceli bir aktivite yapacağınız bir müze olarak tanımlandığı için ziyaretçilerinin çok olduğu bir mekandır.

serdivan planetaryum
İçerisinde gökyüzünü tüm ayrıntılarıyla gösteren büyük bir ekranın yer alması sayesinde, uzayda yer alan yıldızların bir çoğunu çıplak gözle seyretmeniz mümkün olmaktadır.

Sakarya Arka Plan Sanat Galerisi

Farklı bir tasarım özelliğiyle ön plana çıkmasının yanı sıra oldukça etkileyici bir atmosferin oluşturulmasında etkili bir mekan olmasından dolayı, Arka Plan Sanat Galerisi ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır.

arka plan sanat galerisi
Galeride yer ala sergileri takip etmenin yanı sıra mekanın içerisinde yer alan müzik stüdyosuyla tanışarak, kafe kısmında kahvenizi yudumlayarak güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

Sakarya Müzesi

Kentin tam ortasında konumlanmasından dolayı toplu taşıma araçlarıyla ulaşımının mümkün olduğu Sakarya Müzesi, hemen her yaştan ziyaretçileri kabul eden bir tarihi yapı olarak ön plana çıkmaktadır.

sakarya müzesi
Müze içerisinde arkeolojik ve etnoğrafik eserlere de rastlamak mümkün olmakla beraber, Atatürk dönemine ışık tutan pek çok farklı eserleri de görebilmek mümkün olmaktadır.

Sakarya Eğlence Merkezleri

Özellikle yaz mevsimiyle birlikte Sakarya şehrinde yer alan eğlence mekanlarının da cıvıl cıvıl oldukları bilinmekle birlikte, oluşturulan harika ambiyanslar sayesinde neşeli gecelerin bu şehirde yaşanıldığını söylemek mümkün olmaktadır. Kentte yer alan eğlence yerlerinin daha çok bar ve disko tarzında olduğundan dolayı, daha çok gençlere hitap ettiğini de hemen herkesin kabul ettiği bir gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır.

sakarya eğlence merkezleri
Adapazarı şehir merkezinde yer alan bar ve diskolar daha çok kendine özgü müzikleriyle ön plana çıksa da, zaman zaman ulusal bazda ünlü olan şarkıcıların da bu mekanlarda sahne aldıkları bilinmektedir. Üniversite öğrencilerinin uğrak yerleri arasında yer alan eğlence mekanları, gecelere akmak isteyen ve sabahlara kadar eğlenmek isteyenlere mükemmel seçenekler sunabilmektedir.

Sakarya Tarihi Yerler

Bölgede kimsenin pek bilmediği pek çok tarihi eserin yer alıyor olması sayesinde Sakarya, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan pek çok yapıta ev sahipliği yapan bir şehrimizdir.

sakarya tarihi yerler
Mimar Sinan tarafından yapılmış olan ve tarihi ipek yolunun geçiş güzergahında yer alan Vecihi Kapısı, toplu taşıma araçlarıyla ulaşımın mümkün olması sayesinde kolaylıkla gidilebilmektedir.

II. Bayezıd Köprüsü

Kendine özgü mimari tasarımıyla ön plana çıkan ve Sakarya Nehri üzerinde yer alan II. Bayezıd Köprüsü 1495 senesinde inşa edilen bir tarihi yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.

II bayezid köprüsü
Şehir merkezine 30 km mesafede olsa da toplu taşıma araçlarıyla bu köprüye ulaşmak mümkün olduğu için, ziyaretçiler hiç zorlanmadan burayı gezebilmektedir.

Seyifler Kalesi

Bizans döneminde yapılmış olan bu tarihi yapı, Sakarya Nehriyle Çark Suyunun yakınlaştığı bir bölgeye konumlanmış olan Seyifler Köyü sınırları içerisinde yer alan bir eserdir.

seyifler kalesi
Şehir merkezine yaklaşık olarak 30 km mesafede bulunan Seyifler Kalesi, kendine özgü bir karaktere sahip olsa da günümüze bütünüyle kalabilmiş değildir.

Sakarbaba Türbesi

Küçük ancak gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alması gereken Sakarbaba Türbesi, Erenler ilçesi sınırları içerisinde yer alan çokça ziyaretçisi bulunan bir tarihi eserdir.

sakarbaba türbesi
Ailenizle birlikte ziyaret edebileceğiniz bu tarihi türbede, manevi bir atmosferden etkilenmemek elde değildir.

  • 23.03.2019
  • 0
  • 235
YORUMLAR
YORUM YAZ