Trabzon Gezilecek Yerler

Ülkemizin en eski limanlarından sayılan Trabzon gezilecek yerler, milattan önce Sinop taraflarından gelen Yunan kolonicileri tarafından kurulmuş olup doğal ve tarihi Trabzon gezilecek yerleri bakımından zengin bir ilimizdir. Hırçınlığıyla bilinen Karadeniz sefasını, tabii güzelliğinin huzurunu bir arada sunarak alternatif turizmin önemli yerlerinden olduğu için her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

trabzon gezilecek yerler

Günümüzde yaylaları ile adından sıklıkla söz ettiren Trabzon için düzenlenecek seyahatlere en uygun dönem, yağışların azaldığı ve iklim şartlarının daha müsait olduğu yaz ve ilkbahar aylarıdır. Bu mevsimlerde yaylaların insanları kendine hayran bırakan muhteşem yeşilliğini görmek, düzenlenen festivallerde horon tepmek ve Uzungöl ile Sümela gibi turistik yerleri rahat gezmek mümkün olmaktadır.

Trabzon Müzeleri

Yörenin zengin kültürü ile popüler olmuş Trabzon kentinde, Kostaki Teophylaktos tarafından ikametgah amaçlı yaptırılan konak içerisinde faaliyet gösteren Trabzon Müzesi gibi müzeler de bulunmaktadır.

trabzon müzeleri

Rum bankerin 1917da iflas etmesi ile birlikte 1988de çeşitli amaçlarla kullanılan bina, 2001da restorasyon çalışmaları neticesinde etnografik ve arkeolojik değerlerin sergilenmesi için hizmete açıldı.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Komnesos ailesinden olup Trabzon İmparatorluğunu kuran Kral 1 Manuel tarafından 1250 ile 1260 yılları arasında güzel bir alan içine inşa ettirilen Trabzon Ayasofya müzesi, bir dönem cami olarak kullanılmıştır.

trabzon ayasofya müzesi

1461’den 1584 yılına kadar yapılma amacına göre manastır olarak kullanılan Geç Bizans mimarisinin örneği yapı, 1584’den sonra Kürt Ali Bey tarafından camiye dönüştürülüp 1964’ten sonra müzeye çevrilmiştir.

Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi

Soğuksu mahallesindeki tepenin şehre hakim sırtına 1890 Kostantin Kabayanidis tarafından yazlık olarak inşa ettirilmiş Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi, gösterişli çam korusunun ortasında yer almaktadır.

Trabzon Atatürk köşkü müzesi

Avrupa mimari tarzlarının etkilerinin görüldüğü yapının mülkiyeti 1923’de devlete geçtikten sonra Ulu Önderin ziyaretinde konaklaması için kullanılmış olup 1943 yılında müzeye dönüştürülerek hizmete girmiştir.

Trabzon Bedesten

Yavuz Sultan Selimin annesi tarafından 1512 yılında kaleme alınan imaret listesinde yer aldığından dolayı 1461 ile 1512 yılları arasında inşa edildiği düşünülen Trabzon Bedesten, kent merkezinde bulunmaktadır.

trabzon bedesten

Kare planlı olarak hemen hemen her ilimizde rastlayabileceğimiz stilde tasarlanmış olan yapı, üzerine oturtulduğu 4 fil ayağı ile görkemli bir görünümü kazanmış olup çeşitli ürünlerin satıldığı mağazalarla doludur.

Trabzon Eğlence Merkezleri

Yaz aylarından Trabzon kentine gelen yerli ve yabancı turistler ile Trabzon eğlence merkezleri dolup taşarken, kış aylarında Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri sayesinde renkli ve hareketlidir. Hareketli gece hayatına sahip olan şehrin kırsal bölgelerinde yaşayan halk, canlı çalınan tulum ve kemençe ile yöre sanatçılarının söylediği laz şarkıları ile sabah güneş doğuncaya kadar eğlenmektedir.

trabzon eğlence merkezleri

Klasik eğlence kültürü arayışında olanlar için sahil şeridinde bulunan mekanlar uygun iken daha mütevazi eğlence taraftarı olanlar için kentin yaylalarında bahar ve yaz dönemlerinde gece eğlenceleri idealdir. Deniz kıyısındaki balıkçı kulübesine benzeyen cafe ve eğlence mekanlarında alkollü ve alkolsüz alanlar bulmak mümkün olup her iki hayat tarzına uygun eğlenceler yapılmaktadır.

En Popüler Bölgesi Uzungöl Gezilecek Yerler Araştırması Yapıldı.

Trabzon Tarihi Yerleri

Gözünüzün gördüğü her yerde karşınıza çıkacak doğal güzelliklerin yanında Trabzon tarihi yerleri, St Anna Küçük Ayvasıl Kilisesi gibi tarihi mekanları ile de gezenleri kendine hayran bırakacak muhteşem bir kenttir.

trabzon tarihi yerleri

Kent merkezinde günümüze kadar varlığını korumuş nadir kiliselerden olan kutsal yapı, 1923a kadar kilise olarak kullanılmış olup kiliseden geriye yalnızda mimari işçiliği ve duvarlarındaki freskler kalmıştır.

Trabzon Sümela Manastırı

Tarihi ve barındırdığı özellikleriyle Trabzon gezilerinde mutlaka görülen Sümela Manastırı, Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi sınırları içinde 365 ile 395 yılları arasında inşa edilen dini komplekstir.

trabzon sümela manastırı

Kapadokya stiliyle yapılmış dini kompleks, 1300’lü yıllarda Türkmen akınlarına karşı askeri amaçlarla kullanılmış olup yapının kilise bölümünün içindeki freskleri ve eşsiz manzarası dikkat çekicidir.

Trabzon Kalesi

Araklı ilçesi Kalecik Mahallesi sınırlarında bulunan Trabzon Kalesi, şehrin fethedilmesinin ardından kenti savunma amacı ile Fatih Sultan Mehmet tarafından verilen emir üzerine inşa edilmiştir.

trabzon kalesi

Yukarı, Orta ve Aşağı Hisar olmak üzere 3 ana bölümden meydana gelen kalenin inşası Bizans Döneminden kalmış olan eski kale kalıntılarının üzerinde kentten toplatılan taşlarla örülerek yapılmıştır.

Trabzon Vazelon Manastırı

Kiremitli Köyü sınırlarında çam ormanlarının arasında Maçka ilçesine 8 km uzaklıktaki Trabzon Vazelon Manastırı, milattan sonra 270 ile 317 yılları arasında inşa edilmiş olup uzun yıllar amacına hizmet etmiştir.

trabzon vazelon manastırı

Bazılarına göre inşa edildiği dönemde ve sonrasındaki gelirlerle Sümela Manastırı yapımına destek olmuş olan kutsal yapı, 1922 yılındaki mübadelede terk edilmiş olup günümüzde rehberli turlarla gezilmektedir.

  • 6.04.2019
  • 0
  • 100
YORUMLAR
YORUM YAZ