Tunceli Gezilecek Yerler

Tunceli

Hem ülkemizin hem de Doğu Anadolu Bölgesinin en az nüfusa sahip kenti olan Tunceli, gezilecek yerleri arasında bulunan Munzur Vadisi Milli Parkı gezileri ve yaban dağ sarımsağı ile ünlüdür. Doğal ortamında kendiliğinden yetişen sarımsağını Kutudere Mesire yerinde yörenin hayvanlarından yapılan kavurma eşliğinde yemek ve Pülümür Suyunda yüzmek için ziyaret edilmelidir.

tunceli gezilecek yerler

Arıların Pülümür Vadisindeki yüzlerce çeşit çiçeğin ve bitkiden derleyerek oluşturdukları doğal ve eşsiz lezzetteki balın üretildiği bölgeyi görmek ve harika resimlerini çekmek muhteşem olacaktır. Ovacık ilçesinde yer alan Munzur Suyunun çıkış yeri olan 40 gözler olarak geçen lokasyonda piknik yapmak ve meşhur Şavak tulum peynirini almak için Tunceli turlardan birine katılmanızı tavsiye ederiz.

Ülkemizde müzenin bulunmadığı nadir illerden olan Tunceli kentinde, müzeler olmasa da müzelere bedel olacağı düşünülen yepyeni bir planlama için Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü çalışmalarını sürdürüyor.

tunceli müzeleri

Kışla binası olarak 1937 yılında inşasına başlanmış yapı, 1949 tarihinden itibaren lojman olarak kullanılmış olup yapılan restorasyon çalışmaları neticesinde Tunceli Dersim Müzesi olarak hizmet verecek.

Zengin bitki örtüsü, ender bulunan canlı türleri ve doğal güzellikleri ile Munzur Çayı bölgesinde çok geniş bir alana yayılmış olan milli park şehirde görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.

tunceli munzur çayı

Haziran ile Eylül aylarında gelinerek Milli parkı ikiye bölen Munzur Çayı üzerinde oluşturulan rafting bölgesinde adrenalin dolu dakikalar geçirilip ayı gibi yabani hayvanların yaşantılarını gözlemlenebilir.

Kar suları ve çok sayıdaki dereler ile beslenerek suyu çok yoğun olan Pülümür Çayı etrafındaki vadi boyunca çok zengin bitki örtüsü, balıkçılık ve doğa yürüyüşleri için uygun alanlar mevcuttur.

tunceli pülümür çayı

Vadinin derinleştiği noktalarda oluşan şelaleler ve çözülen suların ağlar gibi ses çıkarmasından dolayı isimlendirilen Ağlayan Kayalar gibi alanların oluşmasına neden olmaktadır.

Tunceli şehir merkezine 46 km mesafede bulunan ve aynı zamanda Gelin Pınarı olarak da bilinen Dereovası Şelalesi, üç farklı kaynaktan beslenerek 20 metre yükseklikten görkemli bir şekilde akmaktadır.

tunceli dereova şelalesi

Kış aylarında donan şelalenin oluşturduğu sarkıt ve dikitlerin meydana getirdiği muhteşem görüntünün yanı sıra yaz aylarında serin sularının yumuşattığı alanda piknik yapma imkanı bulunmaktadır.

82193 toplam kişi sayısı ile ülkemizin en az nüfusuna sahip Tunceli, eğlence ve gece hayatı yerleri bakımından az alana sahip olup genellikle zaman sokak cafeleri ve çay bahçelerinde geçirilmektedir. Doğu Anadolu gibi daha kontrollü toplumsal yapının bulunduğu bir bölgede yer alan kentte alkollü bar ve disco tarzı gece kulüplerine rastlamak çok zor olmakla birlikte hareketli gece hayatı yok denebilecek kadar azdır.

tunceli eğlence merkezleri

Gündüzleri eğlenerek vakit geçirmek isteyenler, alışveriş merkezlerindeki oyun alanlarını ve çay bahçelerini değerlendirmekte olup bölgesel sorunlardan dolayı gün kararınca herkes evine çekilir. Yöre halkının büyük çoğunluğu gecelerini eş ve dostlarını ziyaret ederek geçirmeyi seçip kalan diğer kısmı ise şehir merkezindeki türkü barlarda yöre türkülerini dinleyerek sabahlamaktadır.

Geçmişinde farkı medeniyetlerin izleri bulunan Tunceli, Pulur Höyüğü gibi şehrin tarihi hakkında açıklamaların yapılmasına müsaade eden yerleri bakımından oldukça zengin bir konumdadır.

tunceli tarihi yerleri

Çemişgezek ilçesinin güneyindeki Keban Baraj Gölünün altında kalan Pulur Höyüğü, 1968 ile 1970da yapılan kazılar neticesinde Kalkolitik Çağdan kalma dibekler ve tunçtan yapılmış çeşitli objelere ulaşılmıştır.

Çemişkezek ilçesinde Derviş Hücreleri olarak da bilinen İn Delikleri, yapılış tarihi hakkında net bilgi olmamakla birlikte kaya içine oyma sanatı kullanılarak meydana getirilmiş 29 adet odadan oluşur.

tunceli in delikleri

İçinde aydınlatmak amaçlı pencerelerin bulunduğu üç kattan meydana gelen odalar birbirine koridorlar ile bağlanmış olup su ihtiyacını karşılamak için kayadan sızan suların toplandığı sarnıçlar vardır.

Mazgirt ilçesi Dedebağ köy yakınlarındaki Bağın Kalesi, Tunceli şehrinin görülmesi gereken noktalarından biri olup içindeki kitabeden öğrenildiği kadarıyla Urartu kralı tarafından yaptırılmıştır.

tunceli bağın kalesi

Büyük bir kısmı yıkılmış ve 1200lü yıllarda Selçuklular tarafından kullanılmış olan yapı, milattan önce inşa edilmiş olan kalenin büyük bir kısmı yıkılmış olup içine merdivenlerle çıkılmaktadır.

Tarihi değerini günümüzde de korumaya devam eden Ulukale Camii, 1793 yılında Çemişgezek ilçesinde yer alan ve aynı ismi taşıdığı Ulukale Köyünde inşa edilmiş olup şehrin önemli ibadet yerlerindendir.

tunceli ulukale camii

Eğimli arazi üzerine kurulmuş olmasından dolayı tüm camları batı duvarına yerleştirilmiş caminin yapımında kesme taş kullanılmış olup tek minaresi ile geç dönem mimarisinin etkisini hissettirmektedir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon