Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp

Kapadokya Bölgesinin en büyük yerleşim yeri ve Nevşehir ilinin merkezine 20 km uzaklıktaki ilçesi Ürgüp gezilecek yerler keşfetmeye her yıl ortalama 2 milyon turisti gelerek Ürgüp gezilecek yerleri keşfederek yeni bir plan çıkartıyor. Üç Güzeller olarak bilinen ünlü peri bacaları ile tanınan yerleşim yerinin merkezinde hiç peri bacası olmaması oldukça şaşırtıcı olup vadisine girildiğinde bambaşka bir dünyaya girilmiş hissini vermektedir.

urgup-gezilecek-yerler

Kapadokya bölgesindeki illerin karakteristik özelliği olan kayalar içine oyulmuş taş evler ve konakların bulduğu Ürgüp gezilecek yerler arasında merkezin evlerini incelemek ve taştan sokaklarında yürümek bile yeterince keyiflidir. Dünya üzerinde nadir rastlanan doğal oluşumların meydana getirdiği güzellikleri Ürgüp gezilecek yerler listesinde bulup unutmak mümkün olmadığı gibi tekrar ve tekrar gelme isteğini uyandıracak kadar farklıdır.

Doğal oluşumları ile açık hava Ürgüp müzeleri olan kentin Temenni Tepesinde bulunup 1965 yılında toplanmaya başlayan eserlerin sergilendiği tek kubbeli Ürgüp müzesi kentin en önemli müzeleri arasındadır.

urgup-muzeleri

1971de hizmete açılıp Mustafapaşa kazılarından çıkarılan 10 milyon yıl öncesine dayanan dişi mamut fosillerinin de bulunduğu arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği önemli bir kurumdur.

Ürgüp merkeze 5 km uzaklıktaki Mustafapaşa Kasabasında yer alan Kapodakya Sanat ve Tarih Müzesi, farklı bir müze görmek ve bölgenin kültürüne görsel bir yolculuğa çıkmak isteyenler için idealdir.

urgup-kapadokya-sanat-ve-tarih-muzesi

150 yaşını aşan tarihi konağın Kültür Bakanlığının özel girişimi ile dönüştürülmesi sonucunda oluşan müze, el yapımı bebekleriyle de ünlü olup tarihi anlatan farklı kompozisyonlar sergilenmektedir.

Kentin ve Kapadokya Bölgesinin etnik kültürüne yakından tanık olmak isteyenlerin uğrak mekanı olan Ürgüp Orta Hisar Etnografya Müzesi, özel girişimle 2004’de kurulmuş olup yörenin ilk etnografik müzesidir.

urgup-orta-hisar-etnografya-muzesi

Eski belediye binası ve bir otelin restorasyonu ile birlikte 12 oda şeklinde dizayn edilen müzede, kayaların oyularak ev haline getirilmesi ve yöresel kız isteme sahneleri mankenler üzerinde gösterilmiş.

Nevşehir ile Ürgüp arasında güneşin en güzel battığı yer olarak muhteşem bir manzarası bulunan Kızılçukur Vadisi, her yıl dünyanın her yerinden gelen milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

urgup-kizilcukur-vadisi

Ocak ile Ekim aylarında turist yoğunluğunun yaşandığı vadi, Kapadokya bölgesinde nadir görülen kızıl tüf kaya oluşumlarından ve güneşin batışında kızıla boyanan renk cümbüşünden bu adı almıştır.

Nevşehir ve Kapadokya bölgesinin en hareketli ve renkli gece mekanlarına sahip Ürgüp eğlence yerleri yerli halkı ve turistleri için taşlar içerisine oyulmuş restoranlarında ve cafelerde eğlenceler bulunmaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında gündüzleri yer altı şehirlerini ve peribacalarını gezerek geçiren yerli ve yabancı turistler, gecelerini özel olarak hazırlanmış konseptleri bulunan bar ve discolarda geçirmektedir.

urgup-eglence-yerleri

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bölge her yıl milyonlarca turisti ağırladığından dolayı misafirlerine hitap edecek gündüz hareketli eğlence yerleri ve enerjik gece mekanları oldukça fazladır. Bölgenin Türkü anlayışını yansıtabilmek için yapılan çeşitli şovların yapıldığı mekanlarda, canlı müzik eşliğinde kına gecesine ve halk oyunlarına kadar yabancılara çok ilginç gelen farklı etkinlikler de sunulmaktadır.

Bizans döneminde dini merkezi olmasından dolayı önem taşıyan Ürgüp tarihi yerleri İstanbul ile Kudüs kentlerini bağlayan İpek Yolu üzerinde bulunduğundan tarihi bakımından çeşitlilik arz etmektedir.

urgup-tarihi-yerleri

Erciyes dağının kuşbaşı izlenebileceği Temenni tepesinin üzerinde 1288 yılında Vecihi Paşa tarafından Kılıçarslan için yaptırılan Osmanlı döneminden kalma anıt mezarlar kentin önemli rotalarındandır.

Temenni tepesinin kuzeyinde yer alan ve Selçuklular zamanında savaşlarda kadın ve çocukların sığındıkları bir kaya kale olduğundan Ürgüp Kadınlar Kalesi olarak bilinen Kadı Kalesi, mutlaka görülmelidir.

urgup-kadi-kalesi

Dünyaca bilinen Felix Maire Charles Texier adındaki Fransız gezginin içinden Damsa Çayına kadar uzanan bir geçit bulunan Kadı kalesinin Temenni tepesinden görünümünü resmetmiştir.

Mustapaşa karayolundaki Cemil Köyünden 2 km uzaklıkta tamamen kayalara oyulmuş Arkhangelos Kilisesi ve Stefenos Kilisesi olmak üzere iki kiliseden oluşan Ürgüp Keşlik Manastırı farklı yapısı ile ünlüdür.

urgup-keslik-manastiri

Yemekhanenin ve kiliselerin yıkılmış olan girişleri kesme taşlar kullanılarak restore edilmiş olup manastırın en ilgi çeken yapısı olan Arkhangelos kilisesindeki Cebrail freski oldukça dikkat çekicidir.

Hem Avanos hem de Ürgüp gezilecek yerleri arasında yer alan Ürgüp Sarıhan Kervansarayı Selçuklu eserlerinin ilk mihenk taşlarından biri olup kent merkezine 6 km uzaklıkta Damsa vadisinde yer almaktadır.

urgup-sarihan-kervansarayi

İki bin metrekarelik alanı kaplayacak kadar büyük olan yapı, 1249 yılında sarı ve açık kahve ile pembemsi kesme taşlardan yapılarak Selçukluların son yaptırdığı han olma özelliği taşımaktadır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon