Ürgüp Gezilecek Yerler

Kapadokya Bölgesinin en büyük yerleşim yeri ve Nevşehir ilinin merkezine 20 km uzaklıktaki ilçesi Ürgüp gezilecek yerler keşfetmeye her yıl ortalama 2 milyon turisti gelerek Ürgüp gezilecek yerleri keşfederek yeni bir plan çıkartıyor. Üç Güzeller olarak bilinen ünlü peri bacaları ile tanınan yerleşim yerinin merkezinde hiç peri bacası olmaması oldukça şaşırtıcı olup vadisine girildiğinde bambaşka bir dünyaya girilmiş hissini vermektedir.

urgup-gezilecek-yerler

Kapadokya bölgesindeki illerin karakteristik özelliği olan kayalar içine oyulmuş taş evler ve konakların bulduğu Ürgüp gezilecek yerler arasında merkezin evlerini incelemek ve taştan sokaklarında yürümek bile yeterince keyiflidir. Dünya üzerinde nadir rastlanan doğal oluşumların meydana getirdiği güzellikleri Ürgüp gezilecek yerler listesinde bulup unutmak mümkün olmadığı gibi tekrar ve tekrar gelme isteğini uyandıracak kadar farklıdır.

Ürgüp Müzeleri

Doğal oluşumları ile açık hava Ürgüp müzeleri olan kentin Temenni Tepesinde bulunup 1965 yılında toplanmaya başlayan eserlerin sergilendiği tek kubbeli Ürgüp müzesi kentin en önemli müzeleri arasındadır.

urgup-muzeleri

1971de hizmete açılıp Mustafapaşa kazılarından çıkarılan 10 milyon yıl öncesine dayanan dişi mamut fosillerinin de bulunduğu arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği önemli bir kurumdur.

Ürgüp Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Ürgüp merkeze 5 km uzaklıktaki Mustafapaşa Kasabasında yer alan Kapodakya Sanat ve Tarih Müzesi, farklı bir müze görmek ve bölgenin kültürüne görsel bir yolculuğa çıkmak isteyenler için idealdir.

urgup-kapadokya-sanat-ve-tarih-muzesi

150 yaşını aşan tarihi konağın Kültür Bakanlığının özel girişimi ile dönüştürülmesi sonucunda oluşan müze, el yapımı bebekleriyle de ünlü olup tarihi anlatan farklı kompozisyonlar sergilenmektedir.

Ürgüp Orta Hisar Etnografya Müzesi

Kentin ve Kapadokya Bölgesinin etnik kültürüne yakından tanık olmak isteyenlerin uğrak mekanı olan Ürgüp Orta Hisar Etnografya Müzesi, özel girişimle 2004’de kurulmuş olup yörenin ilk etnografik müzesidir.

urgup-orta-hisar-etnografya-muzesi

Eski belediye binası ve bir otelin restorasyonu ile birlikte 12 oda şeklinde dizayn edilen müzede, kayaların oyularak ev haline getirilmesi ve yöresel kız isteme sahneleri mankenler üzerinde gösterilmiş.

Ürgüp Kızılçukur Vadisi

Nevşehir ile Ürgüp arasında güneşin en güzel battığı yer olarak muhteşem bir manzarası bulunan Kızılçukur Vadisi, her yıl dünyanın her yerinden gelen milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

urgup-kizilcukur-vadisi

Ocak ile Ekim aylarında turist yoğunluğunun yaşandığı vadi, Kapadokya bölgesinde nadir görülen kızıl tüf kaya oluşumlarından ve güneşin batışında kızıla boyanan renk cümbüşünden bu adı almıştır.

Ürgüp Eğlence Yerleri

Nevşehir ve Kapadokya bölgesinin en hareketli ve renkli gece mekanlarına sahip Ürgüp eğlence yerleri yerli halkı ve turistleri için taşlar içerisine oyulmuş restoranlarında ve cafelerde eğlenceler bulunmaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarında gündüzleri yer altı şehirlerini ve peribacalarını gezerek geçiren yerli ve yabancı turistler, gecelerini özel olarak hazırlanmış konseptleri bulunan bar ve discolarda geçirmektedir.

urgup-eglence-yerleri

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bölge her yıl milyonlarca turisti ağırladığından dolayı misafirlerine hitap edecek gündüz hareketli eğlence yerleri ve enerjik gece mekanları oldukça fazladır. Bölgenin Türkü anlayışını yansıtabilmek için yapılan çeşitli şovların yapıldığı mekanlarda, canlı müzik eşliğinde kına gecesine ve halk oyunlarına kadar yabancılara çok ilginç gelen farklı etkinlikler de sunulmaktadır.

Ürgüp Tarihi Yerleri

Bizans döneminde dini merkezi olmasından dolayı önem taşıyan Ürgüp tarihi yerleri İstanbul ile Kudüs kentlerini bağlayan İpek Yolu üzerinde bulunduğundan tarihi bakımından çeşitlilik arz etmektedir.

urgup-tarihi-yerleri

Erciyes dağının kuşbaşı izlenebileceği Temenni tepesinin üzerinde 1288 yılında Vecihi Paşa tarafından Kılıçarslan için yaptırılan Osmanlı döneminden kalma anıt mezarlar kentin önemli rotalarındandır.

Ürgüp Kadı Kalesi

Temenni tepesinin kuzeyinde yer alan ve Selçuklular zamanında savaşlarda kadın ve çocukların sığındıkları bir kaya kale olduğundan Ürgüp Kadınlar Kalesi olarak bilinen Kadı Kalesi, mutlaka görülmelidir.

urgup-kadi-kalesi

Dünyaca bilinen Felix Maire Charles Texier adındaki Fransız gezginin içinden Damsa Çayına kadar uzanan bir geçit bulunan Kadı kalesinin Temenni tepesinden görünümünü resmetmiştir.

Ürgüp Keşlik Manastırı

Mustapaşa karayolundaki Cemil Köyünden 2 km uzaklıkta tamamen kayalara oyulmuş Arkhangelos Kilisesi ve Stefenos Kilisesi olmak üzere iki kiliseden oluşan Ürgüp Keşlik Manastırı farklı yapısı ile ünlüdür.

urgup-keslik-manastiri

Yemekhanenin ve kiliselerin yıkılmış olan girişleri kesme taşlar kullanılarak restore edilmiş olup manastırın en ilgi çeken yapısı olan Arkhangelos kilisesindeki Cebrail freski oldukça dikkat çekicidir.

Ürgüp Sarıhan Kervansarayı

Hem Avanos hem de Ürgüp gezilecek yerleri arasında yer alan Ürgüp Sarıhan Kervansarayı Selçuklu eserlerinin ilk mihenk taşlarından biri olup kent merkezine 6 km uzaklıkta Damsa vadisinde yer almaktadır.

urgup-sarihan-kervansarayi

İki bin metrekarelik alanı kaplayacak kadar büyük olan yapı, 1249 yılında sarı ve açık kahve ile pembemsi kesme taşlardan yapılarak Selçukluların son yaptırdığı han olma özelliği taşımaktadır.

  • 12.05.2019
  • 0
  • 122
YORUMLAR
YORUM YAZ