Uşak Gezilecek Yerler

Uşak

Batı ve Orta Anadolu bölgelerini birbirine bağlayarak Ege Bölgesinde bulunan Uşak gezilecek yerler arasında Gördes platosu üzerinde yer almakla birlikte doğal ve tarihi yerleri ile gezilecek mekanlar bakımından zengindir. Diğer Ege şehirlerinin gölgesinde kalmış gibi bir durum söz konusu olsa da aslında Uşak gezilecek yerler içerisinde binlerce yıllık tarihin yanı sıra doğal güzellikleri ile tanınmış birçok şehri geride bırakacak değerlere sahiptir.

uşak gezilecek yerler

İlin içinden E 23 karayolu ile kentin ülkemizin ulaşımı açısından önemli bir konumda yer almasına rağmen, yetersiz tanıtım ve turizm tesislerinin azlığı şehrin doğal güzellikleri gölgede kalmıştır. Uşak gezilecek yerler için aslında turizm sektörünün doğal ve tarihi yerleri nispetinde gelişmediği kent adını, halı ve kilim dokumacılığı ile trikotaj ve toprak sanayisindeki başarıları kaynaklı duyurmaktadır.

Eser bakımından zengin müzelere sahip nadir illerimizden Uşak müzeleri ve hem tarihi mimarisini hem de kültürel yaşantısını gözlemle fırsatı veren Atatürk ve Etnografya Müzesi gibi değerli müzeleri vardır.

uşak müzeleri

Kaftancı zade Konağı olarak inşa edilmiş olan yapı, Kurtuluş Savaşının cereyan ettiği dönemlerde karargah binası olarak kullanılmış olup 1978’de müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Zengin bir koleksiyona sahip olan Arkeoloji Müzesi, Uşak merkezine bağlı Kurtuluş mahallesinde yer alan küçük bir bina olmasına rağmen içinde paha biçilmez arkeolojik parçaları saklamaktadır.

uşak arkeoloji müzesi

1970 yılında hizmet vermeye başlayan müzede Tunç çağından günümüze gelen gaga ağızlı testiler, taş baltalar ve Roma çağının küçük parçaları olan toprak kaplarla birlikte heykeller sergilenmektedir.

Antik çağlarda Lidyalıların son sülalesi Mermnadların parayı icat ederek insanlık tarihinin en önemli buluşunun Uşak sınırlarında gerçekleşerek olayın Karun hazineleri ile neticelendiği zannedilmektedir.

uşak karun hazineleri

Lidyalıların dünyanın en zengin ülkesi olmasında Bozdağlar ile Gediz nehri arasındaki Sart Deresi içinde kalan altınların elde eden kralların Karun kadar zengin ifadesine maruz kalması etkilidir.

Şehir merkezinde bulunan Kent Müzesi, Uşak şehrinin Yunan hakimiyeti altından kurtarılarak zafere kavuştuğu 1 Eylül 1922 yılında hizmete açılmış olup ilk olarak Ulu Önder tarafından ziyaret edilmiştir.

uşak kent müzesi

Atatürk tarafından 2 Eylülde gerçekleşen ilk ziyaretin ardından, yapılan ikinci ziyaret 16 Ekim 1925 yılında cumhurbaşkanı olarak gerçekleşmiş olup üçüncüsü İran Şahı Rıza Pehlevi ile 1935’te yapılmıştır.

Ege Bölgesinde bulunan diğer yerleşim yerlerine göre biraz daha farklı bir toplum yapısına sahip olan Uşak eğlence yerleri olarak halk genellikle cafe ve çay bahçelerini değerlendirmektedir. Sabahlara kadar vakit geçirilen eğlence mekanları adına daha çok tercih edilen gece kulüpleri ve disco tarzındaki alkollü yerlere kenttin az bir bölgesinde rastlamak mümkün olmaktadır.

uşak eğlence merkezleri

Nüfus sayısı bakımından az olan kentte gece eğlenceleri oldukça sakin geçmekte olup kent merkezindeki bazı caddeler üzerinde bulunan cafe ve çay bahçeleri aileler tarafından tercih edilmektedir. İlin eğlence mekanları bakımından popüler olan caddesi üzerinde canlı müzik yapan mekanlar, hafta sonları sabahlara kadar özellikle üniversite öğrencileri ile dolup taşmaktadır.

Yaptıranın belli olduğu veya olmadığı çok sayıda tarihi yerleri bulunan Uşak tarihi yerleri arasında kim tarafından yaptırıldığı bilinmeyen fakat 1896’da inşa edildiği bilinen Cimcim Çeşmesi mutlaka görülmelidir.

uşak tarihi yerleri

Mimari acıdan çok gösterişli olan yapıda kesme taş kullanılmış olup çeşmenin her iki yüzünde de basık yuvarlak silmeli kemerler ve köşe dolgularında kabartma ay yıldızlı motifler bulunmaktadır.

Ulubey ilçesine bağlı Sülümenli köyündeki kentin en eski yerleşim alanlarından Uşak Blaundus Antik Kenti, Hellenistik dönem ile tarihlendirilen ve şehir merkezine 41 km uzaklıkta yer almaktadır.

uşak blaundus antik-kenti

Roma döneminde önemli bir yerleşim alanı olarak kullanılmış olan antik kentte, kaya mezarlıkları ve yüzyıllara meydan okuyan halleriyle ayakta duran kaleler ve tapınaklar görmek mümkündür.

Günümüze kadar sayılı birkaç tanesi kalmış Tarihi Uşak Evleri yapılarının inşa tarihi olarak Cumhuriyetin ilk yılları belirlenmiş olup Osmanlı mimarisinin çoğu özelliğini taşıyan tasarımları vardır.

tarihi uşak evleri

Aybek, Karaağaç ile Işık ve Kurtuluş mahallelerinde örneklerine rastlamanın mümkün olduğu bu evlerin geneli iki katlı olup birinci katları taştan yapılırken ikinci katları ahşaptan yapılmıştır.

Sahaflar Çarşısı olarak kullanılan Bedesten, Uşak merkezde bulunup hangi yıl ve kimin tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmemekle birlikte bazı kaynaklarda İtalyan mimarların tasarladığı yazılıdır.

uşak bedesten

Her iki ucunda birer giriş kapısı bulunan tarihi yapının mimarisi dikdörtgen olup 1980 yılında büyük bir restorasyon geçirerek hem onarılmış hem de yenilerek halkın hizmetine sunulmuştur.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon