Uzungöl Gezilecek Yerler

Uzungöl

Ormanlarla kaplı dağlar arasında ortasında büyükçe bir gölün yer aldığı Uzungöl gezilecek yerler pek çok kişinin dünya gözüyle en az bir kere olsun görmek isteyeceği dünyanın gezilecek yerleri arasında bulunmaktadır. Trabzon iline yaklaşık 99 km uzaklıktaki mesafede yer alan oluşum Uzungöl’de gezilecek yerler vadinin ortasına yamaçlardan düşen kayaları Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla ve bağlantısının denizle kesilmesi ile meydana gelmiştir.

uzungöl gezilecek yerler

Eşsiz güzelliklere sahip Uzungöl gezilecek yerler, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte olup manzarasında görülen yeşillik ve mavi insanın ufkunu açıp ruhunu besleyecek kadar muhteşem manzaralarla örülüdür. İnsanın nefesini kesen güzelliklerin bulunduğu yaylalara yakın olan turistik alanın yaklaşık olarak 5 ayının karlarla kaplı olması son dönemlerde kayak tutkunlarının da dikkatini çekmeye başladı.

Ülkemizin turistik merkezlerinden Uzungöl müzeleri Trabzon ilinin Çaykara ilçesinde bulunduğundan ilçe sınırları içerisinde 21 km uzaklıktaki Cevdet Sunay Müzesi bölgenin müzeleri arasında olup ziyaret edilebilir.

uzungöl müzeleri

Sultan Murat Yaylası yolu üzerindeki Ataköy Beldesinde bulunan müze, 1900 yılında Ataköy beldesinde doğan Türkiye Cumhuriyeti beşinci cumhurbaşkanı Cevdet Sunay beyin doğduğu evin müzeye çevrilmiş halidir.

Maraş Caddesi Halkevi Sokakta Trabzon şehrine özgün tarihi eserlerinden Sadri Şener Sosyal Tesisleri binasının ikinci katındaki Trabzonspor Müzesi, kupaları ile Türk futbol tarihinde önemli bir yeri vardır.

trabzonspor müzesi

Cumhuriyet Dönemi Trabzonspor tarihinin de belleği konumunda olan müzede 1958 yılında Türkiye Amatör Futbol Şampiyonasında İdmanocağı takımının kazandığı yarım kupa dikkat çekicidir.

Demirkapı Yaylası olarak da bilinen Uzungöl Haldizen Yaylası bölgesinde gezilecek ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmakla birlikte Karadeniz yaylalarının en hareketlilerinden biridir.

uzungöl haldizen yaylası

Üç mahalleden oluşan ve muhteşem atmosfere ve harika güzellikleri ile kesinlikle gidilmesi gereken Haldizen yaylasına ulaşım, çok kolay ve rahat olup Şerah Köyü üzerinden 16 kilometre uzaklıktadır.

Kendisi kadar etkileyici yayların bulunduğu bölgedeki Uzungöl Karester yaylası çevresinde, gidilmesi ve keyif verici atmosferinin bizzat yaşanması gereken yaylalardan bir diğeri Karester Yaylası olup gölün güneyindedir.

uzungöl karester yaylası

Göle ortalama 20 kilometre mesafede bulunan Karester Yaylası, bahar ve yaz aylarında turist akınına uğramakta olup insanların muhteşem fotoğraf kareleri yakaladığı bir noktada yer almaktadır.

Ülkemizin turizminde önemli bir yeri bulunan Uzungöl eğlence merkezleri, misafirlerine sunduğu harika manzaraların daha eğlence ve keyifle izlenmesi için gölün etrafındaki tepelere konumlandırılmış çay yerleri vardır. Ahşaptan yapılmış olan kafelerin yanında kentte kemençe ve tulumla yapılan canlı müzik eşliğinde Karadeniz yöresinin türkülerinin daha çok söylendiği eğlence mekanları da bulunmaktadır.

uzungöl eğlence merkezleri

Yaz aylarında dünyanın farklı noktalarından gelen turistlere hem bölgeyi tanıtmak hem de güzel vakit geçirtmek amacı ile hizmet veren bu eğlence mekanlarını kış aylarında açık bulmak mümkün değildir. Müzikli eğlenceyi tercih etmeyenler için yamaç paraşütü ile uçmak, ATV araçları ile doğada gezinti yapmak ve bisikletle gölün kuşbaşı izlenebileceği yerlere çıkmak gibi eğlenceli faaliyetler bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm merkezi olarak belirlenmiş olan Uzungöl tarihi yerleri, göl turizminin ülkemizdeki en çok ilgi çekici ve en gözde lokasyonlarından biridir.

uzungöl tarihi yerleri

Yüzyıllar öncesinde yeryüzü şekillerinin oluşumu sırasında Haldizen Deresinin önünün yamaçtan düşen kayalarla kapatılmasıyla oluşmuş olup yüzyıllardan kalan tarihi yerleri yerine doğal güzelliklerle donatılmıştır.

Turistik bölgenin sembollerinden olan Uzungöl Camii, 2002 yılında yapılmış olup Uzungöl ile Haldizen Deresinin tek geçiş köprüsü olan Kemer Köprü ile Şerah Köyünün hemen aşağısında yer almaktadır.

uzungöl camii

Alanın en işlek ve en merkezi yeri konumunda gündüz ayrı gece ayrı muhteşemlik’teki cami, minarelerinin yüksekliği ile 600 metre uzaklıkta görülmekte olup görselliğini yitirmemesi için devamlı boyanmaktadır.

Karadeniz Bölgesine özgü geleneksel yapıya sahip evleri ve Çaykara ilçesinin muhteşem doğası ile oldukça etkileyici manzaralara sahip Uzungöl Şerah Köyü, turistik gölün yakın çevresindeki önemli yerlerdendir.

uzungöl serah köyü

Her mevsim ayrı güzelliklere sahip olan Şerah Köyüne, göl çevresinden ulaşım oldukça kolay olduğundan huzurlu ortamıyla kesinlikle Karadeniz turu listesine eklenmesi gereken bir mekandır.

Çaykara ilçesinde bulunan ve eski adı Sakarsu Yaylası olan Uzungöl Şekersu Yaylası, Trabzon ilinin en güzel yaylalarından biri olup Soğanlı Dağlarının eteklerinde Karaçam ve Yaylaönü köyleri ile komşudur.

uzungöl şekersu yaylası

Yamacın harika manzaralarına sahip Şekersu Yaylasının yolları, kışın iklim şartlarından dolayı kapalı olduğundan ancak yaz aylarında çıkılıp insanın nefesini kesen manzarasına şahitlik edilebilir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon