Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat

14 ilçesi bulunan ve İç Anadolu bölgesinin önemli tarım ve kültür kenti olan Yozgat gezilecek yerler ile birlikte kentin 5000 yıllık geçmişi ile önemli medeniyetlere tarih boyunca beşiklik etmiştir. Kentin yaklaşık olarak 500 bin kişilik bir nüfusu bulunmakla birlikte yaz dönemlerinde gezilecek yerler keşfetmeye turistlerden çok tarım işçileri ve kent ziyaretçileri ile sayı önemli oranda artışa geçmektedir.

yozgat gezilecek yerler

Yozgat’ta gezilecek yerler araştırmalarında ilçelerinde geçmişin izlerinin halen canlı bir şekilde yansıtılmakta olduğu kalıntı ve harabeler ile doğal ve yapay kimi güzellikler bulunmaktadır. İç Anadolu bölgesinin en yeşil tonlarından kuşkusuz bir tanesini oluşturan Akdağmadeni ormanları yabani hayatı ve temiz havası ile yeşil ve sık ormanları ile önemli bir durak noktasıdır.

Yozgat müzeleri denilince tarihin bilinen ilk dönemlerinde kurulan medeniyetler ve sonrasında tarihe ve medeniyete yön veren önemli yapılar gelmektedir.

yozgat müzeleri

Bilinen ilk medeniyetlerin yurdu olan Anadolu da kavimlerin ve kervanların konaklama ve yaşam noktası olan Yozgat günümüze ulaşan bu eserleriyle insan medeniyetine önemli bir katkı sunmaktadır.

Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesinde yer alan Balisica Therma isimli yapı Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş olan önemli bir mimari ve kültürel eserdir.

yozgat basilica therma

Yaşayan tarih olarak görülen yapının o dönemin önemli bir kamu binası olarak kullanıldığına inanılmakta ve günümüzde çok sayıda gezgin ile ziyaretçiye ev sahipliği yapan açık hava müzesidir.

Yozgat iline bağlı olan Şahmuratlı isimli köye 5 kilometre uzaklıkta yer alan Kerkenes Harabeleri etrafı yeşil tonları ile kaplı olan höyük görünümünde önemli bir yapıdır.

yozgat kerkenes harabeleri

Geçmişin izlerine ulaşabileceğiniz eser binlerce yıllık geçmişin izlerini mümkün olduğu kadar günümüze tüm çıplaklığıyla sergilemeye devam etmektedir.

1871 yılında Yozgat merkezine inşa edilmiş olan Yozgat Müzesi 1985 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır ve çok sayıda tarihi kalıntı ve esere ev sahipliği yapmaktadır.

yozgat müzesi

Özellikle Hitit ve yakın dönemde Bizans dönemine dair çok sayıda kalıntı İstanbulluoğlu Mahallesi adresinde özenle sergilenmektedir.

Merkez ve ilçelerinde insanların eğlenebilmek maksadıyla Yozgat eğlence merkezleri olarak inşa edilmiş çok sayıda alışveriş merkezleri lunaparklar ile özellikle gece hayatı için bar ve pavyon bulunmaktadır. Kent merkezinde bulunan insanlar açısından eğlenme amacıyla gündüz vakitlerinde kentte bulunan AVM ya da tiyatro ve müze gibi yapılar ziyaret edilebilir. Bununla birlikte gece vaktinin ardından özellikle canlı müzik mekanları türkü bar tarzında işletmeler ile fasıl ve eğlence merkezleri rahatlıkla kullanılabilir.

yozgat eğlence merkezleri

Tarihi yapı ve geçmiş dokusuna ilgisi olan kişiler açısından ise kent merkezi ve diğer ilçelerde bulunan konak yapı kalıntı gibi tarihi mekanlarda ziyaret edilebilir. Gece kulübünün bulunmadığı kentte halkın muhafazakar yapısı nedeniyle de özellikle kent merkezinde fazla sayıda bar veya eğlence mekanı bulunmamaktadır.

5000 yıllık bir geçmişin ardından Yozgat tarihi yerleri olarak bilinen ilk uygarlıklardan olan Hititler ile günümüze değin çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olduğundan tarihi zenginliğe sahiptir. Kent merkezi başta olmak üzere ilçelerinde de yakın ve uzak tarihe tanıklık etmenize fırsat sağlayacak çok sayıda önemli yapı bulunmaktadır.

yozgat tarihi yerleri

Çok sayıda kale park ve kalıntıya ev sahipliği yapan Yozgat kentinin önemli eserlerinden bir tanesi de Necmed din Behremşah-ı Candar tarafından inşa edildiğine inanılan Behramşah Kalesidir. Ayrıca Yozgat kent merkezinde bulunan saat kulesi ile 20. Yüzyıl başlarında Tevfikzade Ahmet Efendi tarafından yaptırılarak hizmete açılmıştır.

Geçmişi Osmanlı Devleti padişahlarından Yavuz Sultan Selim Hana kadar uzanan Yozgat Karabıyık Köprüsü 1516 yılında yapılan Mısır seferinde ordunun geçişi için kullanılmıştır.

yozgat karabıyık köprüsü

Şefaatli isimli Yozgat ilinin ilçesine 38 km uzaklıkta bulunan köprü yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olan önemli bir tarihi mimari eserdir.

İstanbulluoğlu Mahallesi merkezinde bulunan Yozgat Karslıoğlu Konağı 1900 yıllarının başında dönemin Yozgat belediye başkanı olan Yusuf Karslıoğlu tarafından satın alınarak kullanılmıştır.

yozgat karslıoğlu konağı

Bu nedenle de konağa merhum belediye başkanı Yusuf Karslıoğlu ismi verilmiştir, konak son dönem Osmanlı mimarisi hakkına önemli ipuçları veren muazzam bir eserdir.

Yozgat ilinin merkezinde bulunan Çapanoğlu Cami önemli bir tarihi geçmişe sahip olan ve mimari sanatı ile de insanları büyüleyen bir havası bulunan önemli bir eserdir.

yozgat çapanoğlu cami

1779 yılında inşası tamamlanan eseri Çapanoğlu Mustafa Bey yaptırarak kamu hizmetine sunarak günümüze değin ulaşacak önemli bir esere aracılık etmiştir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon