Zonguldak Gezilecek Yerler

Zonguldak

Kara elmas şehri olmasının yanı sıra yeşil tabiatıyla büyük beğeni kazanan Zonguldak gezilecek yerler, Karadeniz Bölgesinin tüm özelliklerini üzerinde topladığı için Zonguldak gezilecek yerleri listesinde bulunan bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır. Milattan öncesine kadar uzanan tarihi geçmişi sayesinde çok sayıda gezilecek yerlere ev sahipliği yapan bu güzel şehir, güzel bir Karadeniz kenti olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

zonguldak gezilecek yerler

Gölleri ve plajlarının yanı sıra doyulmaz yeşil manzaralarıyla konuklarını kendine çeken Karadeniz şehri, farklı tatil arayışı içerisinde bulunanlar için mükemmel seçenekleri sunmaktadır. Esasında bir liman kenti görünümüne sahip olması önemli bir farklılık olarak karşımıza çıkıyor olsa da, zengin taş kömürü yataklarıyla da ön plana çıkmaktadır.

Zengin kültürel mirasını çok sayıda farklı Zonguldak müzeleri ile konuklarıyla buluşturmayı başarmış olan, kendine has tasarım özelliklerine sahip olan ve ziyaretçilerini büyüleyen müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

zonguldak müzeleri

Şehirde yer alan müzeler arasında yer alan Gazi Alemdar Müzesi, tam bir gemi müze özelliğine sahip olmasından dolayı ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanmış durumdadır.

Giriş ücreti bulunmayan ve eski uygarlık kalıntılarının sergilendiği Karadeniz Ereğli Müzesi, kent için son derece önemli olan bir kültürel miras olarak tanımlanmaktadır.

karadeniz ereğli müzesi

Saat 9:00 itibariyle ziyaretçilere açık olan müze de kent tarihine dair çok sayıda eser yer almakla birlikte akşam saat 19:00 itibariyle müzenin kapandığı bilinmektedir.

Ülkemizin ilk maden müzesi olmasından dolayı Türkiye çapında tanınmış olan Zonguldak Maden Müzesi, 1848 yılından bu yana kömür çıkartılma işleminde kullanılan malzemeleri sergilemektedir. Müze binasında maden çıkartmakta kullanılan eski baret ve kazma gibi malzemelerinin yanı sıra, maske ve fener gibi malzemelerinde yer aldığı bilinmektedir.

zonguldak maden müzesi

Yine bu tarihi yapının içerisinde geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde kullanılan haberleşme cihazlarıyla, madenci kıyafetlerinin bulunduğu bilinmektedir.

Karadeniz Ereğli sınırları içerisinde yer alan ve Zonguldak Fetih Çınarları olarak isimlendirilen anıt ağaçların, Anadolu ve Rumeli Hisarlarını tamir etmek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

zonguldak fetih çınarları

Bu çınarların Fatih Sultan Mehmet döneminde bu tarihi bölgeye 6 adet Fetih Çınarı dikildiği de bilindiği için bölgeye yoğun bir ilgi gösterilmektedir.

Gece hayatının son derece hızlı olduğu bir şehir olarak karşımıza çıkan Zonguldak eğlence merkezleri ile kendine özgü bar ve diskoların bulunduğu bir kent olarak ön plana çıkmaktadır. Eğlence yerlerinin daha çok kent merkezinde bulunduğu bilinmekle birlikte, Ereğli ilçesinde çok sayıda eğlence mekanının bulunduğu da bilinmektedir.

zonguldak eğlence merkezleri

Kendine özgü yaşam şekliyle ön plana çıkan Ereğli, Eğlence sektörünün hareketli olduğu bir turizm cenneti olarak ön plana çıktığı için çok sayıda bar ve diskoya ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle turizm sektörünün hareketli olduğu dönemlerde son derece güzel şovların bulunduğu bir ilçedir.

Antik Çağ dönemine kadar uzanan Zonguldak tarihi yerleri sayesinde son derece zengin bir kültüre sahip olan şehirde, gezi listesine eklenecek çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır.

zonguldak tarihi yerleri

Özellikle Antik dönemin izlerini taşıyan tarihi yerler konusunda iddialı bir konumda bulunan kentte, Roma döneminin eserleri de bulunmaktadır.

Şehrin kuzeydoğusunda bulunan Filyos Çayı ağzında yer alan Zonguldak Tieion Antik Kenti, Miletos Kolonisi tarafından inşa edilmiş bir tarihi yapıdır.

zonguldak tieion antik kenti

Tarihte çok sayıda farklı krallık dönemlerinde yaşamına devam etmeyi başaran Tieion Antik Kenti, Romalılar tarafından talan edilerek sonlandırılmıştır.

Denize hakim bir konumda bulunan ve Romalılar tarafından inşa edildiği düşünülen Zonguldak Filyos Kalesi, taş mimarisinin en güzel örneklerini içeriğinde barındıran bir yapıttır.

zonguldak filyos kalesi

2002 yılı itibariyle restore edilen kalenin, yapılan çalışmalar sonrasında Helenistik dönemin izlerini yansıtmayı başardığını söylemek mümkün olmaktadır.

Mitolojik bir hikayesi bulunan Zonguldak Cehennemağzı Mağaraları, Şehrin Ereğli ilçesi sınırları içerisinde yer aldığı için kolaylıkla ulaşımın mümkün olduğu bir bölgedir. Hades’in ölüler ülkesi olarak tanımlanan bu bölgenin, Herkülün altın postu bulmak için içerisine girmiş olduğu mağara olarak da tanımlanmaktadır.

zonguldak cehennemağzı mağaraları

Doğal güzelliğiyle büyük beğeni kazanan Cehennemağzı Mağaraları, her geçen gün ziyaretçilerini arttırmasıyla da ön plana çıkan bir uğrak merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zonguldak nüfusu kaç kişidir?
Son verilere göre 2019 yılında açıklanan Zonguldak nüfusu 596.053'dür. Her yıl bu sayı değişkenlik göstermektedir.
Zonguldak İstanbul arası kaç saat?
Araba ile Zonguldak İstanbul arası 4 saat 30 dakika sürmektedir, Zonguldak iline karayolu harici ulaşım yoktur.
Zonguldak kaç ilçesi vardır?
Zonguldak'ın toplam 8 ilçesi bulunmaktadır. Hızla büyüyen bir şehir olarak bilinmektedir.
Zonguldak komşuları hangi illerdir?
Zonguldak ilinin sınır komşuları Karabük, Bolu, Düzce'dir. Gezi için ideal komşuları mevcuttur.
Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon