Zonguldak Gezilecek Yerler

Kara elmas şehri olmasının yanı sıra yeşil tabiatıyla büyük beğeni kazanan Zonguldak gezilecek yerler, Karadeniz Bölgesinin tüm özelliklerini üzerinde topladığı için Zonguldak gezilecek yerleri listesinde bulunan bir kent olarak karşımıza çıkmaktadır. Milattan öncesine kadar uzanan tarihi geçmişi sayesinde çok sayıda gezilecek yerlere ev sahipliği yapan bu güzel şehir, güzel bir Karadeniz kenti olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

zonguldak gezilecek yerler

Gölleri ve plajlarının yanı sıra doyulmaz yeşil manzaralarıyla konuklarını kendine çeken Karadeniz şehri, farklı tatil arayışı içerisinde bulunanlar için mükemmel seçenekleri sunmaktadır. Esasında bir liman kenti görünümüne sahip olması önemli bir farklılık olarak karşımıza çıkıyor olsa da, zengin taş kömürü yataklarıyla da ön plana çıkmaktadır.

Zonguldak Müzeleri

Zengin kültürel mirasını çok sayıda farklı Zonguldak müzeleri ile konuklarıyla buluşturmayı başarmış olan, kendine has tasarım özelliklerine sahip olan ve ziyaretçilerini büyüleyen müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

zonguldak müzeleri

Şehirde yer alan müzeler arasında yer alan Gazi Alemdar Müzesi, tam bir gemi müze özelliğine sahip olmasından dolayı ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanmış durumdadır.

Karadeniz Ereğli Müzesi (Halil Paşa Konağı)

Giriş ücreti bulunmayan ve eski uygarlık kalıntılarının sergilendiği Karadeniz Ereğli Müzesi, kent için son derece önemli olan bir kültürel miras olarak tanımlanmaktadır.

karadeniz ereğli müzesi

Saat 9:00 itibariyle ziyaretçilere açık olan müze de kent tarihine dair çok sayıda eser yer almakla birlikte akşam saat 19:00 itibariyle müzenin kapandığı bilinmektedir.

Zonguldak Maden Müzesi

Ülkemizin ilk maden müzesi olmasından dolayı Türkiye çapında tanınmış olan Zonguldak Maden Müzesi, 1848 yılından bu yana kömür çıkartılma işleminde kullanılan malzemeleri sergilemektedir. Müze binasında maden çıkartmakta kullanılan eski baret ve kazma gibi malzemelerinin yanı sıra, maske ve fener gibi malzemelerinde yer aldığı bilinmektedir.

zonguldak maden müzesi

Yine bu tarihi yapının içerisinde geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde kullanılan haberleşme cihazlarıyla, madenci kıyafetlerinin bulunduğu bilinmektedir.

Zonguldak Fetih Çınarları

Karadeniz Ereğli sınırları içerisinde yer alan ve Zonguldak Fetih Çınarları olarak isimlendirilen anıt ağaçların, Anadolu ve Rumeli Hisarlarını tamir etmek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

zonguldak fetih çınarları

Bu çınarların Fatih Sultan Mehmet döneminde bu tarihi bölgeye 6 adet Fetih Çınarı dikildiği de bilindiği için bölgeye yoğun bir ilgi gösterilmektedir.

Zonguldak Eğlence Merkezleri

Gece hayatının son derece hızlı olduğu bir şehir olarak karşımıza çıkan Zonguldak eğlence merkezleri ile kendine özgü bar ve diskoların bulunduğu bir kent olarak ön plana çıkmaktadır. Eğlence yerlerinin daha çok kent merkezinde bulunduğu bilinmekle birlikte, Ereğli ilçesinde çok sayıda eğlence mekanının bulunduğu da bilinmektedir.

zonguldak eğlence merkezleri

Kendine özgü yaşam şekliyle ön plana çıkan Ereğli, Eğlence sektörünün hareketli olduğu bir turizm cenneti olarak ön plana çıktığı için çok sayıda bar ve diskoya ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle turizm sektörünün hareketli olduğu dönemlerde son derece güzel şovların bulunduğu bir ilçedir.

Zonguldak Tarihi Yerleri

Antik Çağ dönemine kadar uzanan Zonguldak tarihi yerleri sayesinde son derece zengin bir kültüre sahip olan şehirde, gezi listesine eklenecek çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır.

zonguldak tarihi yerleri

Özellikle Antik dönemin izlerini taşıyan tarihi yerler konusunda iddialı bir konumda bulunan kentte, Roma döneminin eserleri de bulunmaktadır.

Zonguldak Tieion Antik Kenti

Şehrin kuzeydoğusunda bulunan Filyos Çayı ağzında yer alan Zonguldak Tieion Antik Kenti, Miletos Kolonisi tarafından inşa edilmiş bir tarihi yapıdır.

zonguldak tieion antik kenti

Tarihte çok sayıda farklı krallık dönemlerinde yaşamına devam etmeyi başaran Tieion Antik Kenti, Romalılar tarafından talan edilerek sonlandırılmıştır.

Zonguldak Filyos Kalesi

Denize hakim bir konumda bulunan ve Romalılar tarafından inşa edildiği düşünülen Zonguldak Filyos Kalesi, taş mimarisinin en güzel örneklerini içeriğinde barındıran bir yapıttır.

zonguldak filyos kalesi

2002 yılı itibariyle restore edilen kalenin, yapılan çalışmalar sonrasında Helenistik dönemin izlerini yansıtmayı başardığını söylemek mümkün olmaktadır.

Zonguldak Cehennemağzı Mağaraları

Mitolojik bir hikayesi bulunan Zonguldak Cehennemağzı Mağaraları, Şehrin Ereğli ilçesi sınırları içerisinde yer aldığı için kolaylıkla ulaşımın mümkün olduğu bir bölgedir. Hades’in ölüler ülkesi olarak tanımlanan bu bölgenin, Herkülün altın postu bulmak için içerisine girmiş olduğu mağara olarak da tanımlanmaktadır.

zonguldak cehennemağzı mağaraları

Doğal güzelliğiyle büyük beğeni kazanan Cehennemağzı Mağaraları, her geçen gün ziyaretçilerini arttırmasıyla da ön plana çıkan bir uğrak merkezi olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • 8.04.2019
  • 0
  • 124
YORUMLAR
YORUM YAZ