Avusturya Gezilecek Yerleri

Avusturya Gezilecek Yerleri

Orta Avrupa bölgesindeki Avusturya gezilecek yerleri ve denizi kıyısı olmayan fakat muhteşem doğal güzellikleri ve görkemli tarihi yapılarıyla gezilecek ve görülecek yerleri bakımından zengin olan nadir ülkelerdendir. Alp Dağları boyunca uzanan güzel manzaralarını ve insanı büyüleyen doğal şaheserlerini en iyi koruyan Avrupa ülkesi olmasından dolayı Avusturya gezilecek yerleri her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

avusturya gezilecek yerler

Her mevsimde gürül gürül akan nehirlerinin yanında insanı büyüleyen göllere sahip olan Avusturya gezilecek yerleri ve dünyanın en güzel göllerinden biri olan Wörthersee Gölü, 2 km genişliğinde ve 20 km uzunluğundadır. 500 taneden fazla tarihi yapısıyla UNESCO Dünya Mirasları listesindeki Wachau Vadisi, boydan boya uzanan üzüm ve kayısı bağlarıyla göz kamaştırmakta olup sanki masallardan fırlamış hissi uyandırmaktadır.

Macaristan ve Çekya ile aynı coğrafyadaki Avusturya ve başkenti 9 yıl üst üste dünyanın en yaşanılabilir kenti seçilmiş olduğundan Avusturya nerede kalınır ve nasıl kalınır sorularının dert olmadığı bir yerdir. Başkent Viyana ve ülkenin kalbi konumundaki District 1 veya halkın kullandığı Innere Stadt, tarihi dokusunu korumayı başararak UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi başarmış olup konaklamak için uygundur.

avusturya nerede kalınır

Arnavut kaldırımlı sokakları ve ünlü kiliseleriyle turistik havası bulunan Innere Stadt, aile ile yapılan gezilerden iş gezilerine kadar üst düzey konaklamak için ideal olup biraz pahalıdır. Çok kültürlü yapısı ve canlı gece hayatıyla bilinen Wieden bölgesinde konaklama fiyatları diğer mekanlara göre uygun olduğundan orta halli mekan arayışında olanlar için caziptir.

Bozulmamış muhteşem doğası ve tarihi yapısıyla görenleri kendine hayran bırakan Avusturya ve şehirlerini dileyen Avusturya tur paketleri arasında birini seçerek isteyen de kendi tatil planını yaparak gezebilir. Tur paketleri bireysel yapılan planlara göre daha profesyonel ve daha verimli olduğundan Orta Avrupa veya Prag, Viyana ve Budapeşte turlarından birine dahil olarak gezmek daha doğru olacaktır.

avusturya tur paketleri

Ülkenin kültürel ve tarihi merkezi olduğundan dolayı Her yıl 4 milyondan fazla turisti ağırlayan Viyana turları, Avusturya tur paketleri arasında en popüleri olup en az 3 gece 4 gün olara düzenlenmektedir. Diğer Orta Avrupa ülkeleri ve şehirlerinin bulunduğu paketler uçakla veya Balkanların dahil edilmesiyle birlikte otobüsle yapılmasına göre farklı fiyatlarla ücretlendirilmektedir.

Orijinal kültürüyle büyük ilgi gören Avusturya tarihi yerleri başlıca kültür merkezleri ve orijinal halini koruyup ülkenin dört bir tarafına yayılmış tarihi yerleri ile diğer Avrupa ülkelerinin arasından sıyrılmaktadır.

avusturya tarihi yerleri

Beethoven ve Mozart gibi büyük bestecilerin yaşadığı ülkede benzersiz Romanesk tarzında tapınaklar ve Gotik mimari tarzıyla yapılmış ve halen ayakta duran benzersiz tarihi yapıtları görmek mümkündür.

Başkentte bulunan ve Avrupa ülkelerinin en görkemli saraylarından biri olarak bilinen Avusturya Schönbrunn Sarayı ülkeyi yöneten Habsburgların yaz aylarında kullandıkları mekan olarak inşa edilmiştir.

avusturya schönbrunn sarayı

1699 yılında Rokoko tarzında Avusturyalı meşhur mimarların ortak tasarımı olan sarayın güzel çeşme anlamına gelen adını Roma İmparatoru Maximilian koymuş olup günümüzde ülkenin sembolik anıtlarından birisidir.

1147 ile 1160 yılları arasında inşa edilmiş olan Avusturya Aziz Stefan Katedrali, Romanesk ve Gotik mimari tarzda meşhur mimar Anton Pilgram tarafından tasarlanmış olup ülkenin ana kiliselerinden biridir.

avusturya aziz stefan katedrali

Başkentin manevi sembolü olan yapı Roma Katolik Kilisesi olarak hizmet vermekte olup 70 metre genişliğindeki kutsal yapının kubbe yüksekliği 107 metre, kulesinin yüksekliği ise 137 metredir.

Deniz seviyesinden 506 metre yükseklikte Salzburg şehrine hakim noktasına yerleştirilmiş olan Avusturya Hohensalzburg Kalesi inşasına 1077 yılında başlanmış olup genişletilme çalışmaları 1600lü yıllara uzamıştır.

avusturya hohensalzburg kalesi

Avrupa ülkelerinin en büyük Orta Çağ kalelerinden biri olarak bilinen savunma kalesinin mükemmel kulelerinin yanı sıra 250 metrelik uzunluğu 250 ve 150 metrelik genişliği ile oldukça görkemlidir.

Kırsal ve şehir yaşamına göre Avusturya yemekleri değişkenlik gösterebilir, farklılığın en temel sebebi bölgelerde yetişen besin maddelerinin farklılığından ileri gelmekte olup Avusturya tatları oldukça güzeldir. Geçmişte kırsal kesimde yaşayanlar köylüler hayvanlarını bayramlar ve özel günler için kestiklerinden dolayı et yemekleri özel günlerde yapılıp yendiğinden köy yemekleri patates ve buğday ağırlıklıdır.

avusturya yemekleri

Dana etinin veya tavuğun galeta ununa batırıldıktan sonra kızartılmasından elde edilen Şnitzel, ülke mutfağının en bilinen yemeği olup aynında salata veya patates kızartmasıyla birlikte tüketilmektedir. Tatlı bir acılıktaki irmikten yapılarak büyük kaselerde sunulan ve Türkçe karşılığı İrmik Hamuru Çorbası olan Griessnockerlsuppe yemeğinin ülke sofralarındaki yeri asla tartılmayacak kadar önemlidir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon