Azerbaycan Gezilecek Yerleri

Azerbaycan Gezilecek Yerleri

Egzotik yapısıyla Avrasya bölgesinin gözdesi Azerbaycan gezilecek yerleri ve doğal mirası, tarihi kültürel güzellikleriyle bakımında zengin olduğundan, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Fars ve Sovyetlerden kalma karma eserlerin bulunması ülkeyi gezmek için yeterli bir sebep olurken Hazar Denizi kıyısındaki sahilleri, Avrupa ve Asya kültürlerinden etkilenen yapılarıyla tam bir turizm cennetidir.

azerbaycan gezilecek yerleri

1966 yılında devlet tarafından koruma altına alınmış olan Qobustan Kayaları başkente 56 kilometrelik mesafede yer almakla birlikte, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir. Gence kentinde dinlemek için muazzam bir ortama sahip olan Han Bağı, 1847 yılında bölgeye vekalet eden Rus Çarı için yaptırıldığından dolayı bu adla isimlendirilmiş olup Serdar Bağı olarak da bilinmektedir.

Rusya ve Osmanlı İmparatorluğu ile İran himayesinde uzun yıllar geçiren Azerbaycan nerede kalınır sorusu öncesi, keşfedilmeyi bekleyen değerlerine cevap bularak gelecek misafirlerini beklemektedir. Ülkede nerede kalınır sorusuna verilecek çeşitli yıldızlara sahip oteller olmasına rağmen gelen kişilerin öncelikle hangi bölgece kalmak isteyeceklerine karar vermeleri gerekecektir.

azerbaycan nerede kalınır

İş merkezlerinin yoğunlukta olduğu başkentte turistler genellikle Old City ve Bayrak Meydanı ile Nizami Caddesi bölgesinde ağırlanmakla birlikte Old City, eski yapıların bulunduğu bölge olduğundan popülerdir. Alışveriş yapmak için mağazaların ve restoranların yoğun olduğu Nizamiye Caddesi alışveriş düşkünleri için uygun olup şehir merkezinden uzakta sakin bir ortam isteyenlere Bayram Meydanı uygundur.

Kardeş ülke olarak kabul ettiğimiz Can Azerbaycan tur paketleri, Kafkasların en önemli ülkelerinden biri olup tur şirketlerinin paketleri arasından biriyle keşfetmek üzere kesinlikle gidilmesi gereken bir yerdir. Dünya üzerinde kesinlikle görülmesi gereken destinasyonlardan biri olarak değerlendirilebilecek olan ülke için Gürcistan ile birlikte düzenlenen turların yanı sıra sadece Bakü için yapılanları da bulunmaktadır.

azerbaycan tur paketleri

Tarihi dokusu ve modern yapılarıyla dikkatleri çeken Bakü turları ile birlikte Sheki turlarından birisine katılarak son dönemlerde turizme yaptığı yatırımlarıyla dikkat çeken ülkeyi gezmek mümkündür. Kişi başı 188 ile 499 Euro arasında bir ücrete sahip olan turların fiyatları gezideki rota sayısına ve kalınacak otelin yıldızına göre değişmekle birlikte uçuşlar genellikle ekonomi sınıfında yapılmaktadır.

Avrasya ve Kafkaslar bölgesinin Azerbaycan tarihi yerleri geçmişinden kalmış olan, Azerbaycan ve şehirlerinin turizm bakımından önemli ve dikkat çeken mekanlara sahip olmasına büyük katkı sağlamıştır.

azerbaycan tarihi yerleri

1918 yılında Mehmet Emin Resulzade önderliğinde doğuda kurulan ilk cumhuriyet olarak bilinen ülke Kızıl Ordu ve askerlerinin girmesiyle yerle bir olmuş 1991 yılından sonra yeniden dirilmiştir.

Başkentin İçerişeher denilen bölümdeki Azerbaycan Şirvanlar Sarayı, 13 ile 16 yüzyıllar arasında Birinci Halilullah devrinde inşa edilmiş görkemli bir yapı olup zamanın hükümdarlarının ikametgahıdır.

azerbaycan sirvanlar sarayı

Saray alimi Seyid Yahya Bakuvi Türbesi ile saray mescidinden oluşan şahane yapı tam saray kompleksi olup 1964 yılından beri müze olarak hizmet verdikten sonra 2000 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Ülkenin en değerli sembollerinden biri olan muazzam Azerbaycan Kız Kalesi, Abşeron Yarımadasının en muhteşem yapılarından olup Mesud İbni Davut tarafından Hazar Denizine bakacak şekilde tasarlanmıştır.

azerbaycan kız kalesi

İçine girilebilen ve 3 bin yıllık mazisi olduğu bilinen kalenin yapılış nedeni hakkında çok farklı rivayetler bulunmakla birlikte 2000 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

1281 ile 1282 yılları arasında Şirvanşahlar hükümdarı İkinci Ferruhzad tarafından yaptırılan Azerbaycan Bibi Heybet Camii, ,ülkenin en ünlü ibadethanelerinden biri olup başkentin Sebail semtinde bulunmaktadır.

azerbaycan bibi heybet camii

İki minareli Şii Camii Rus İşgali zamanında tamamen yıkılmış ve 1997 yılında yeniden inşa edilmiş olup İslam dünyasındaki yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biri olan sadaka kutusuyla ünlüdür.

Hamur işleriyle Dünyanın en lezzetli ve en zengin mutfağına sahip olan Azerbaycan yemekleri başta Kafkas Boyları ve Türkiye olmak üzere, Çin ile Hint mutfaklarının etkisi hissedilmektedir. Koyun ağırlıklı et yemekleriyle meşhur olan Azeri mutfağında dana eti ve kanatlı hayvan etleri de yoğun olarak kullanılmakta olup kavurma ve pastırma gibi Türk mutfağıyla örtüşen lezzetleri vardır.

azerbaycan yemekleri

Yüzden fazla pilav çeşidinin bulunduğu ülke mutfağında en popüler olanı, kuzu eti ve kayısı kurusunun yanında kestane ve kuru üzümün de kullanılarak yapıldığı Şah pilavı olup lezzetiyle şahlara layıktır. Azeriler zeytinyağlıları tercih etmediklerinden kuzu eti ve domatese eklenen patates ve nohudun fırında güveç içinde 8 saat kadar pişirilmesiyle hazırlanan Piti tarzı özel yemekleri beğenirler.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon