Belçika Gezilecek Yerleri

Uluslararası siyasi ve askeri toplulukların merkezlerine ev sahipliği yapan Avrupa Birliği ülkesi Belçika gezilecek yerleri, 30528 kilometrekarelik alanında gezilecek ve görülecek yerleri bakımından zengin bir ülkedir. Milattan önce 1 yüzyıldan itibaren yerleşim yeri olarak kullanılan ve komşularıyla birlikte Benelüks olarak anılan tarihi ve turistik ülkede yaklaşık olarak 11 milyon insanın yaşamaktadır.

belçika gezilecek yerler
Ülkenin tarihi şehirleri ve kasabaları arasında muhteşem bir panzehir olan Semois Vadisi, bahar aylarında kır çiçeklerini izleyerek orman yürüyüşü yapmak isteyenler için en doğal yerler ve gezilecek yerleri arasındadır. 55 hektarlık alanıyla Hinaut ilinde bulunan hayvanat ve botanik park olan Pairi Daiza, 1993 yılında yalnızca kuş bahçesi olarak açıldıktan sonra çeşitlendirilerek Belçikalılara farklı bir nefes olmuştur.

Belçika Nerede Kalınır

Sanatın tarihle buluştuğu Belçika ve çevresini gezmek için gelen turistlerin nerede kalınır, sorusuna cevap olarak ülkenin 19 ana yerleşim bölgesinin altısında bulunan konaklama yerleri tavsiye edilir. Altı bölgede pahalısından ekonomik olanına kadar her bütçeye uygun ve kendine has atmosferiyle turistleri uzun süre etkisi altına alacak güzelliklere sahip otel seçenekleri bulunmaktadır.

belçika nerede kalınır
Turistler için uygun bölgelerden birincisi Eski Şehir Merkezi olarak geçen Grand Place ve Saint Gery olup ülkede görülmek istenen birçok tarihi ve doğal güzelliğe yakın olduğundan tercih edilmektedir. Avenue Louise Çevresi olarak bilinen Ixelles, içinde iki üniversiteyi barındırdığından hem modern olanakları hem de tarihi dokuyu koruyan konaklama yerleri bulmanın mümkün olduğu bir bölgedir.

Belçika Tur Paketleri

Avrupa Birliğinin resmi olmayan başkenti Belçika dünya üzerinde gezilmesi ve görülmesi gereken nadir yerlerden biri olduğundan dolayı tur şirketlerinin paketleri arasında en popüler olanlar arasındadır. Kurban Bayramı ve Ramazan bayramı gibi tatil günlerinin fazla olduğu zamanlarda yapılan Brüksel turları gezginler çok fazla tutulmakta olup genellikle İstanbul hareketli olarak düzenlenmektedir.

belçika tur paketleri
7 gece 8 gün olarak düzenlenen Benelüx Paris turu dört yıldızlı otellerde kalınarak Amsterdam ve Köln ile Lüksemburg kentleri gezilerek yapılmakta olup kişi başı 379 Euro civarında bir maliyete sahiptir. Lüks tur otobüsleriyle yapılan 16 gece 17 gün sürmekte olan Büyük Avrupa turlarında özel rehber eşliğinde harika ve unutulmaz bir gezi yapabilmek mümkün olup kişi başı 999 Euro ve üzerindedir.

Belçika Tarihi Yerleri

Birinci Dünya savaşında yaşananlar Belçika ve şehirlerinde Orta Çağ döneminden kalmış eserler bulunmakta olup, Belçikalılar tarihi eserleri ve yerleri koruma altına alarak en az kayıpla günümüze gelmiştir.

belçika tarihi yerleri
NATO ve Avrupa Birliğinin bütün organizasyonlarının yapıldığı ve kararlarının alındığı bu ülkenin tarihi mekanlarını görenler asla hayal kırıklığına uğramadan gezilerini bitirecekleri garantidir.

Belçika Büyük Saray

Belediye sarayı ve müzesi gibi önemli kurumların bulunmasından dolayı kentin kalbi olarak nitelendirilen Meydanında bulunan Büyük Saray, önündeki 1800 metrekarelik dev çiçekli halısıyla tanınmaktadır.

belçika büyük saray
İç mekanında bölgenin geçmişinin resimleri bulunan ve 16 yüzyılda yapımı tamamlanmış olan saray, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almakla birlikte ülkenin en önemli yapıtlarından biridir.

Belçika Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali

1000’li yıllarda yapımına başlanıp 1519 tarihinde tamamlanarak hizmete başlamış Roma Katolik kilisesi olan Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali, Gotik mimari stilinde dizayn edilmiştir.

belçika aziz michael ve aziz gudula katedrali
Yaklaşık 300 yılda tamamlanan kutsal yapının her biri 64 metrelik iki tane muazzam kulesiyle başkentin sembollerinden biri haline gelmiş olmakla birlikte günümüzde hala ibadete açıktır.

Belçika Leuven Belediye Binası

Başkentin kalbi Grote Markt Meydanındaki Aziz Peter Kilisesinin karşısında yer alan Leuven Belediye Binası, 1448 ile 1469 yıllarında mimar Hav Van Der Eycken tarafından Geç Gotik tarzıyla tasarlanmıştır.

belçika leuven belediye binası
Nişleri ve konsollarıyla göz dolduran ve 236 adet heykelin bulunduğu belediye binası, 1794 yılından günümüze kadar kentte belediye başkanlığı yapan kişilerin portrelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Belçika Yemekleri

Mutfak konusunda uzun yıllar Fransızlardan etkilenen Belçika yemekleri Orta Çağdan itibaren kendi ulusal lezzetlerini oluşturmakla birlikte, Fransızlar gibi pişirilip Almanlar gibi sunulmaktadır. Yahniler konusunda uzmanlaşmış olan Belçikalılar dini ve resmi tatillerde ağırlıklı olarak hamur işi yapmakta olup özellikle aileli toplu yemeklerde kuzinede tavşan pişirmektedir.

belçika yemekleri
164 çeşit farklı peynirin bulunduğu ülkede krep oldukça popüler olup farklı malzemelerle servis edilerek tatlandırılmakla birlikte Belçika asıllı hamur tatlısı olan Waffle üzerine tatlı yoktur. Chou Rouge A La Flamande ülkenin en meşhur sebze yemeği olup elma ve soğanın sirkeyle pişirilerek içine kabak ve ağır ateşte hindiba eklenerek peynir ve salamla fırınlanarak hazırlanmaktadır.

  • 14.03.2019
  • 0
  • 103
YORUMLAR
YORUM YAZ