Brezilya Gezilecek Yerleri

Brezilya Gezilecek Yerleri

Dünya kupalarındaki coşku ve Rio Karnavalının renkli görüntüleriyle hatırlanan Brezilya gezilecek yerleri doğal ve tarihi bakımından etkileyici olduğundan çok uzak olsa bile kesinlikle görülmeye değer. Görülmesi gereken doğa harikalarının bulunduğu Brezilya gezilecek yerler başında 1984 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan tam 274 kademeden oluşan ve deniz seviyesinden 195 metre yükseklikteki İguaza Şelalesi gelmektedir.

brezilya gezilecek yerleri

Dünyanın akciğerleri olarak bilinen Amazon Havzasının büyük bir kısmını içine alan dünyanın en büyük ormanlık alanı olarak bilinen, Yağmur Ormanları da ülke sınırlarındaki doğal güzelliklerdendir. Bir yandan Brezilya gezilecek yerleri içerisinde bulunan Rio de Janeiro sınırlarında Atlas Okyanusuna yakın mesafede yer alan ve 1912 yılından beri teleferikle ulaşım sağlanan 396 metre yüksekliğinde Sugarloaf Mountain dağcılık meraklılarının ilk rotalarındandır.

Ülkemizin kış aylarını yaşadığı zaman dilimi Brezilya yolculuğu için en ideal zamanlar olup Brezilya nereden kalınır konusu da dahil olmak üzere güzel bir planlama yapılarak harika bir tatil yapılabilir. Kış aylarında dünyanın dört bir köşesinden gelen turistlerin akın ettiği ülkede kalmak için Rio De Jenerio ve çevresindeki güvenli bölgelerde çok sayıdaki otellerden biri tercih edilebilir.

brezilya nerede kalınır

Başkentin en lüks ve en güvenli otellerini bünyesinden barındıran Zona Sul bölgesinde muhteşem Atlantik Okyanusu manzarasının yanında ülkenin en gözde plajlarına yakın otellerden birinde konaklanabilir. İpanema Leblon Bölgesinin ara sokaklarında bulunan oteller ve pansiyonlar hem güvenli hem de fiyat olarak ekonomik olduğundan dolayı gezisinde konaklamak için fazla bütçe ayırmayanlar için uygundur.

Güney Amerika kıtasının ışıltılı ülkesi Brezilya için firmaların düzenlediği Brezilya tur paketleri içinde bütün ülkenin turistik mekanlarının yanında sadece tek bir kent için düzenlenen turlar da bulunmaktadır. Üzerinde 15 milyon insanın yaşadığı ve ülkenin göz bebeği olan Muhteşem Şehir olarak da bilinen Rio de Jenario, kozmopolit insan görüntüleri ve turistik alanlarıyla turu hak eden kentlerden biridir.

brezilya tur paketleri

8 gece 9 gün olarak yapılan Brezilya turları arasında en popüler olanları yakın konumda bulunan Arjantin ile birlikte planlananlar olup kişi başı en düşük fiyatı 2065 Euro civarındadır. Renkli sahnelerin sergilendiği karnavalların olduğu dönemde gerçekleştirilen turlarda doluluk oranı çok yüksek olduğundan erken rezervasyon yapılarak fırsattan istifade edilmelidir.

Güney Amerika kıtasının yüz ölçümü ve nüfusu bakımında en büyük ülkesi coğrafi güzellikleri ve kültürel etkinliklerinin yanında Brezilya tarihi yerleri bakımından da dünyanın önde gelen ülkelerindendir.

brezilya tarihi yerleri

Atlas Okyanusuna kıyısı olan ülkede yapılan karnavallar ve dünya kupaları kadar insanları kendine hayran bırakacak tarihi değerlere sahip eserler bulunmakta olup bunlardan birkaç tanesini sıralanabilir.

Ülkenin en değerli kutsal simgelerinden biri haline gelmiş olan Brezilya Kurtarıcı İsa Heykeli, 1922 ile 1931 yılları arasında ünlü heykel mimarlarının ortak tasarımı olarak Rio de Janeiro şehrinde inşa edilmiştir.

brezilya kurtarıcı isa heykeli

1931 yılında ülkenin kuruluşunun yüzüncü yıl hatırasına Corcovado Dağı zirvesine konuşlandırılmış bir şekilde açılan heykel 2007 yılından bu yana dünyanın yedinci harikası olarak belirlenmiştir.

Bahia eyaletinin Salvadorn kentinin batı kısmında yer alan tarihi bir mahalle olan Brezilya Pelourinho, Portekiz koloni döneminde Afrikalı kölelerinin cezalandırıldığı bir disiplin bölgesi olarak kurulmuştur.

brezilya pelourinho

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak bilinen Peorinho, 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almakta olup tarihi mahallenin içinde kilise ve kulenin yanı sıra çok sayıda eski ev bulunmaktadır.

Rio Grande do Sul Eyaleti sınırları içerisinde 1246 kilometrekarelik bir alanı kaplayan tarihi bir yerleşim yeri olan Brezilya Sao Miguel das Missoes bölgesinin geçmişi 1632 yılına kadar dayanmaktadır.

brezilya sao miguel das missoes

İspanyol sömürge güçlerine kadar uzanan tarihi bölge, 1984 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almakla birlikte ülkenin ulusal miraslarından biri olarak kabul edilmektedir.

Karnavalları ve dansları kadar renkli Brezilya yemekleri ile dikkatleri çeken Brezilya mutfağı, bölgeye ilk ayak basan Portekizliler ile Avrupalı ve Afrikalıların etnik lezzetlerinden etkilenerek oluşmuştur. Okyanustan çıkarılan deniz ürünlerinin tropikal meyveler ve baharatlarla harmanlanarak hazırlanan yemekleri çok geniş damak lezzetlerine hitap edecek tatlar ortaya çıkarmış olup oldukça güzeldirler.

brezilya yemekleri

Sadece Brezilya değil bütün Güney Amerika kıtasına yayılmış olan Empanada, deniz ürünü mahsullerin ile kıyma veya tavuk gibi etlerle hazırlanan çeşitleri bulunan minik börek çeşididir. Ülkenin ulusal yemeği mangalda ızgara olarak tanımlanan Chourasco, yerli halkın haftada mutlaka bir gün açık ateşte veya barbeküde pişirdikleri dana veya kuzu eti gibi çeşitlerden oluşmaktadır.

Yorumlar (1)
  • ES
    Esma Bakırcı
    2 sene ago
    Tüm ülkeleri gezmeyi seviyorum yalnız Brezilya'nın yeri çok farklı bir yanımda, hem insanları güzel hemde doğa harikası gezilecek yerleri varken birde yemek kültürü bize göre çok farklı. Her 3 yılda bir gitmeyi alışkanlık haline getirdiğim bir ülke ancak bu kadar güzel tanıtılırdı.
Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%100
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon