Bulgaristan Gezilecek Yerleri

Köklü tarihi ile Balkanların en çok ilgi çeken ülkesi Bulgaristan gezilecek yerleri hem de kültürel özellikleriyle seyyahların en çok tercih ettikleri rotaların başında yer almaktadır. Son yıllarda ekonomik ve kültürel anlamda değişikliklerin yaşandığı topraklar tarihinde değişik milletleri misafir ettiğinden ve coğrafi konumundan olayı görülmesi Bulgaristan gereken yerler bakımından zengindir.

bulgaristan gezilecek yerleri

Ülkenin en mükemmel coğrafi alanlarından Merkez Balkan Ulusal Parkı, Balkan Dağlarının orta ve yüksek kesimlerinde yer almakta olup yaklaşık 717 kilometrekarelik alanıyla 1991 yılında milli park ilan edilmiştir. 1975 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmış Srebarna Doğa Koruma Alanı, Avrupa ile Afrika kıtaları arasındaki kuş göç yolu üzerinde bulunmakla birlikte çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Bulgaristan Nerede Kalınır ?

Edirne İpssala sınır kapısından çıktıktan sonra en az 4 saatlik bir kara yolculuğu ile ulaşılan Bulgaristan nerede kalınır sorusuna cevap bulunduktan sonra rahat ve keyif içerisinde gezilebilecek bir rotadır. Uçakla veya otobüsler olması fark etmeksizin en az bir gece konaklamayı gerektiren Bulgaristan gezilerinde pansiyonlardan evlere, beş yıldızlı otellerden hotellere kadar çeşitli yerlerde konaklanabilir.

bulgaristan nerede kalınır

Konaklamak için uygun olan başkentteki otellerin büyük kısmı Todor Alexsander Bulvarı ile Alexander Dondukov Bulvarı ve Vitosha Bulvarının etrafında konumlanmış olup her bütçeye uygun yer vardır. Bu üç bölgenin turistler tarafından daha yoğun tercih edilmesinde alışveriş merkezlerine yakın olmasının ve turistik mekanlara ulaşımın rahat ve kolay olmasının etkisi büyüktür.

Bulgaristan Tur Paketleri

Kızıl Ordu Anıtları ile egzotik bir görünümün hakim olduğu ülke için düzenlenen Bulgaristan tur paketleri içinde ülkenin modern yapısının yanı sıra, eski manastırları ve eski caddeleri de bulunmaktadır. Son dönemlerde daha modern yapıların inşa edildiği ülkenin diğer bir kısmında hala eski orjinalliğini koruyan tarihi mekanları ve eserleri görmek için mutlaka tur paketlerinden biri tercih edilmelidir.

bulgaristan tur paketleri

Yurt dışı gezilerinin genellikle uçakla yapılmasına alışkın olduğumuzdan otobüsle yapılması farklı gelse de kara yoluyla görülecek yerlerin muhteşemliği neden otobüs diyenlerin meraklarını giderecektir. Balkanların Parisi nitelendirilmesiyle gezginlerin ilgi odağı olan Softa için özel turlar düzenlenmekte olup kentin 2500 yıllık tarihi ve kültürel yapısını gezmek için en az 3 geceye ihtiyaç duyulmaktadır.

Bulgaristan Tarihi Yerleri

İnsanların kendine hayran bırakan el değmemiş doğası kadar Roma İmparatorluğundan Osmanlı Devletine kadar birçok medeniyetten kalan Bulgaristan tarihi yerleri ile de ilgi odağı olan Bulgaristan geziyi hak etmektedir.

bulgaristan tarihi yerleri

Balkanlarda Osmanlının ve Bizans imparatorluğunun izlerini görmek ve yurt dışında Türklerin izlerini keşfe çıkmak için ideal bir rota olup Bulgaristan dünyanın her yerinden turisti ağırlamaktadır.

Bulgaristan Rila Manastır

Ülkenin en görkemli ve en şöhretli Doğu Ortodoks manastırı olan Bulgaristan Rila Manastırı Doğa Parkı olarak bilinen alanın içerisinde deniz seviyesinden 1147 metre yükseklikte yer almaktadır.

bulgaristan rila manastır

Kule ve ana kiliseden meydana gelen Aziz İvan Manastırı olarak da bilinen manevi yapı 867 ile 946 yılları arasında inşa edilmiş olup 1983 yılında UNECSO Dünya Mirasları Listesine alınmıştır.

Bulgaristan Rus Kilisesi

Başkentin merkezindeki Tsar Osvoboditel Bulvarı üzerinde yer alan bir Rus Ortodoks kilisesi olan Bulgaristan Rus Kilisesi, Aziz Nikolas Mucize Kilisesi olarak da bilinmekle birlikte Ruslar tarafından inşa edilmiştir.

bulgaristan rus kilisesi

Mikhail Preobrazhenski tarafından Rus Revival mimari usulüyle tasarlanmış kilisenin yapımına 1907 yılında başlanmış 1914 yılında kutsanarak hizmete açılmış olup altın kaplamalı kubbesiyle dikkat çekmektedir.

Bulgaristan Kara Camii

Kanuni Sultan Süleyman emri ile Mimar Sinan tarafından 1500’lü yıllarda ülkenin başkentinde inşa edilmiş olan Bulgaristan Kara Camii adı minaresinin yapımında kullanılan siyah kayalardan sebeple verilmiştir.

bulgaristan kara camii

İmaret Camii adıyla da bilinen manevi yapı, üzerinde birkaç yıl süren çalışmalar neticesinde kiliseye çevrilmiş olup sırrını vaktin çözemediği bir mimarlık mucizesi olarak tanımlanmaktadır.

Bulgaristan Yemekleri

Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğinde yaklaşık beş yüz yıldan fazla kalan Bulgaristan yemekleri mutfağından Osmanlı esintilerinin yer aldığı yiyecekleri görmek mümkün olup, mutfağın esasını Türkler oluşturmuştur. Sebze ve meyve bakımından zengin olan Bulgar mutfağında zengin salataların yanında ev yemeği usulünde et yemekleri ve sebzeli yemekler bulunmakta olup pişirme tekniği olarak fırın ve güveç kullanılır.

bulgaristan yemekleri

Kalabalık aile sofralarının ve bayram gibi özel zamanların baş tacı olarak klasik göçmen lezzetleri arasında pirinç üzerine tavuk eti veya kırmızı etle yapılan Kapama tercih edilir. Kahvaltı sofralarının bir numaralı lezzetleri arasında ince hamurun içine peynir konularak yapılan Baniçka böreği ve ekmek üzerine sürülen domatesli patlıcanlı bir sos olan Lutenitsa oldukça popülerdir.

  • 19.04.2019
  • 0
  • 46
YORUMLAR
YORUM YAZ