Danimarka Gezilecek Yerleri

Ülkenin her noktasından çok güzel ince kumlu plajlarına ulaşmanın mümkün olduğu Danimarka gezilecek yerleri ile Baltık ve Kuzey Denizi ile çevrili bir deniz ülkesi olup Danimarka gezilecek yerler ile insanları cezp etmektedir. İskandinavya bölgesinin tam başlangıcında bulunan ülke tarihi boyunca Viking savaşçıları ile tanınmış olmakla birlikte günümüzde ise o savaşçı ruhtan hiç eser kalmadan modern hayat tarzı yaşatılmaktadır.

danimarka gezilecek yerler

Ülkenin soğuk hava şartlarını unutturup eğlenceli zaman geçirmek için bire bir olan Tivoli Bahçeleri, suni gölleri ve muhteşem lezzetlere sahip restoranlarıyla şehir merkezine yakın bir konumdadır. Sıra dışı güzelliğe sahip olan Skagen Sahili ise Danimarka gezilecek yerler sırasıyla deniz kenarında tatil yapmayı seçenlerin ve ilk resim çalışmalarını yapan ressamların tercih ettikleri bir yerdir.

Danimarka Nerede Kalınır ?

Doğal ve tarihi güzellikleri ile Danimarka ve kentlerine seyahat etme planları yapanların ilk araştırdıkları Danimarka nerede kalınır sorusuna verilecek en doğru cevap başkentteki bölgeler olacaktır. Geçmişinde Viking balıkçı köyü iken zamanla gelişmiş ve coğrafi konumu nedeniyle başkent olmuş Kopenhag, küçük olmasına rağmen her türlü bütçeyle gelen misafirlerine uygun konaklama alanı sunmaktadır.

danimarka nerede kalınır

Kalınacak bölge çok olmasa da tarihi ve kültürel turistik alanları sınırlarında barındıran Stroget Caddesi ile Indre By ve Tivoli Bahçeleri ve merkez tren istasyonuna yakın Vesterbro değerlendirilebilir. Hem turistik alanlara yakın olan hem de restoran ve kafelerle dolu olan şehir merkezinde her türlü bütçeye sahip konukların yer bulabileceği Indre By konaklamak için en ideal yerdir.

Danimarka Tur Paketleri

Yazarlara ilham veren devasa saray ve kaleleriyle meşhur olan Danimarka tur paketleri ile gezmek için harika bir bölge olup tur paketleri vasıtasıyla gezmek hem daha kolay hem de daha keyif verici olmaktadır. Asayiş olaylarının çok az olduğu ve insanların huzur içinde hayatlarına devam ettiği, yenilikçi ve sıra dışı tasarımla inşa edilmiş Danimarka tur paketlerinin vazgeçilmez rotalarından biri durumundadır.

danimarka tur paketleri

İstanbul hareketli İskandinavya ülkelerinin bir kısmını içine alan turlar 9 gece veya 7 gece olarak planlanmakla birlikte kişi başı alınan ücrete yapılan Türkçe rehberlik dahil edilmektedir. Vikinglerden kalma yapılarıyla konuklarını masallardan fırlamış gibi bir dünyaya sokan Kopenhag turları genellikle 7 gece üzerinden yapılmakta olup kişi başı 419 Euro civarında bir maliyete sahiptir.

Danimarka Tarihi Yerleri

İskandinavya Yarımadasının en güzel ülkelerinden olan Danimarka tarihi yerleri, büyük çoğunluğu adalar üzerinde kurulmuş doğal güzelliklere sahip bir ülke olmasının yanı sıra tarihi yer ile de keşfedilmelidir.

danimarka tarihi yerleri

Avrupa kıtasının kuzeyinde yer alan ülke dünya üzerinde yaşanabilecek en güzel yerler arasında olup benzersiz yapıları ve Viking kültürünün sergilendiği müzeleriyle de oldukça dikkat çekicidir.

Danimarka Frederiksborg Sarayı

Bir gölün ortasında 1600’lü yılların başlarında inşa edilmiş ve Milli Tarih Müzesine ev sahipliği yapan Danimarka Frederiksborg Sarayı, zamanın Danimarka Kralı King Christian IV için konut olarak kullanılmıştır.

danimarka frederiksborg sarayı

1878 yılında müze haline getirilen sarayda İskandinavya ülkelerindeki en iyi sanat koleksiyonlarından birinin sergilenmekte olup gölün etrafında özel botlarla gezerek fotoğrafını çekmek mümkündür.

Danimarka Rosenborg Kalesi

Ülkenin en önemli yapılarından biri olan Danimarka Rosenborg Kalesi, yaklaşık olarak 400 yıllık bir maziye sahip olup İskandinav Kralı IV Christian tarafından 1600lü yıllarda başkentte inşa ettirilmiştir.

danimarka rosenborg kalesi

Günümüzde etkinlikler ve konserlere ev sahipliği yapan kale, kraliyete ait değerli sanat eserlerinin ve asil kıyafetlerinin bulunduğu harika koleksiyonların sergilenmesi için 1838 yılında ziyarete açılmıştır.

Danimarka Rundetaarn

Rosenberg Kalesine yaklaşık 1 km mesafede yer alan ve 17 yüzyılda gözlem kulesi olarak inşa edilerek kullanılmış olan Danimarka Rundetaarn, Avrupa ülkelerinin en eski gözlemevi olarak bilinmektedir.

danimarka rundetaarn

Başkentin simgelerinden biri olan yapı şehrin panoramik manzarasını görebilecek bir yere konumlandırılmış olup ülkenin en önemli Rönesans eserlerinden biri olarak inşası 7 yılda tamamlanmıştır.

Danimarka Yemekleri

Temel besin maddeleri et ve patates olan Danimarka yemekleri hem etnik hem de dünya kültüründen esinlenen yemekleri bulmak mümkün olup ülkenin denize kıyısı olduğundan balık yemekleri de ünlüdür. Göze ve damağa hitap eden az tereyağı sürülmüş ekmek üzerine 3 kat sürülen lezzetli garnitürden oluşan Smorrebrod öğle yemeklerinde tercih edilen bir yiyecek olup görüntü ve tat açısından harikadır.

danimarka yemekleri

Hemen hemen her garnitürün ekmekler üzerinde sürülebilir olmasından dolayı Smorrebrod, rosto gibi vitaminli ve sebzeli güçlü yemeklerin yanında akşam yemeklerinde bile tüketilmektedir. Domuz etinden yapılan ve çok sevilerek tüketilen Danimarka köfteleri olarak bilinen Frikadeller yanında genelde dana etinden yapılarak kremalı maydanoz sosuyla servis edilen Stegt Flæsk Og Persillesovs ise ünlüdür.

  • 15.04.2019
  • 0
  • 91
YORUMLAR
YORUM YAZ