Ermenistan Gezilecek Yerleri

Ermenistan Gezilecek Yerleri

Güney Kafkasya bölgesinde yer alan Ermenistan gezilecek yerleri, 1991 yılında bağımsızlığını elde edinceye kadar Sovyetler çatısında kalmış olup, gezilecek yerleri ile son zamanların popüler ülkelerindendir. Resmi adı Ermenistan Cumhuriyet olan ülkede doğal güzellikler kadar binlerce yıllık geçmişinden kalmış olan tarihi eserleri ve kültürel yapısı ile de dikkat çekmeyi başarmış durumdadır.

ermenistan gezilecek yerleri

Ermenistan gezilecek yerler gezinin ilk rotasına konulmayı hak eden Sevan Gölü, Kafkasya bölgesinde bulunan en büyük göller arasında yer alıp tatlı ve temiz suyu sayesinde tam bir dinlenme mekanıdır. Ermenistan gezilecek yerleri arasında Sevan Gölünden sonra ülkenin dört büyük parkından biri olan Dilijan National Park ziyaret edilip 40 farklı bitki türü ve eşsiz manzaranın rahatlatıcı etkisiyle iyice dinlenme fırsatı elde edilebilir.

El değmemiş doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle daha yeni turizm dünyasında var olmaya başlayan yolculuk düşünenlerin Ermenistan nerede kalınır sorusunun cevabını ayarlayıp yola çıkmalıdır. Komşu olan ve kesinlikle görülmesi gereken ülkeler arasında bulunan Ermenistan, tatil ülkesi olma yolunda ilerlediğinden güvenilir ve uygun fiyatlı konaklama yeri bulmak kolay olmamaktadır.

ermenistan nerede kalınır

İnşaat dünyasının son zamanlarda gelişmesi ve ülkenin şehir merkezlerinde yapılan otellerle birlikte konaklama için yeni seçenekler oluşmaya başlamış olup otel hizmetlerinde de iyileşme görülmektedir. Dört ve beş yıldızlı otellerin yanında uygun fiyatlı pansiyonların da olduğu ülkede konaklama merkezleri Kasım ile Mart aylarında daha uygun olup sezonun başladığı Eylül ile Ekim aylarında fiyatlar yüksektir.

Kafkasların muhteşem coğrafyasını ve engin tarihinden kalan eseleri görmek ve farklı bir dünyaya kapı aralamak için, Ermenistan tur paketleri arasından birine dahil olunmalıdır. Ülkeye yapılacak turların Gürcistan ile birleştirilmesi turların daha çok tutulmasını sağlamaktadır çünkü birbirine yakın olan iki ülkenin aynı anda gezilmesi gezginlere vakit kazandırmaktadır.

ermenistan tur paketleri

Hraz Nehri geçitleri üzerinde kurulmuş olan ve ülkenin başkenti olan Erivan için düzenlenen özel turlar da bulunmakta olup ülkenin binlerce yıllık tarihinin yanına kültür ve sanatı da keşfedilebilir. Ortalama 7 gece 8 gün olarak planlanan Ermenistan turlarında gidiş ve dönüş uçakla gerçekleştirilmekle birlikte şehirler arasındaki karayolu ulaşımından lüks otobüsler tercih edilmektedir.

Geniş ve etkileyici geçmişindeki köklü tarihi dokusu ile UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş birçok eseri bulunan Ermenistan tarihi yerleri ile tam anlamıyla keşfedilmeyi beklemektedir.

ermenistan tarihi yerleri

Gözleri kamaştıran doğal güzelliklerinden daha çok ziyaret eden yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırak tarihi yerleriyle cezp edici seyahat rotalarından biri olarak ülke kesinlikle gezilmelidir.

Karabağ yolu üzerinde bulunan ve 1600’lü yıllarda inşa edilmiş olan Ermenistan Hor Virap Kilisesi, ülke halkı için önemli manevi merkezlerden biri olup günümüzde birçok düğüne ve törene ev sahipliği yapmaktadır.

ermenistan hor virap kilisesi

Çok değerli olan kutsal yapıda bir kuyu bulunduğu ve ülkeye Hıristiyanlığı yayan Gregor adındaki azizin bu kuyuda 14 yıl yaşadığı bilinmekle birlikte insanlar kurban kesimi için burayı tercih etmektedir.

Tam bir kompleks olarak Tatev köyünde bulunan Ermenistan Tatev Manastırı, 800lü yıllarda inşa edilerek Orta Çağ döneminde ülkenin en önemli ruhani merkezlerinden biri haline gelmiş olup günümüzde de değerlidir.

ermenistan tatev manastır köyü

UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan manastır kompleksinin bulunduğu Tatev köyü dünyanın en uzun teleferik hattına sahip olduğundan manastırı farklı açılardan izleme şansı bulunmaktadır.

Ülkenin en değerli tarihi yapılarından biri Kotayk şehrinde bulunan değerli bir Orta Çağ Manastırı olan Ermenistan Geghard Manastırı olup 2000 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

ermenistan geghard manastırı

Başkente yaklaşık olarak 50 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan kutsal yapı, 4 yüzyılda kayaların içine oyularak inşa edilmiş olup mağara anlamına gelen Ayrivank adıyla da anılmaktadır.

Türk ve Rus mutfağı ile Azeri lezzetlerinden etkilenmiş olan Ermenistan yemekleri mutfakta pirinç ve buğdaydan yapılan ekmek çeşitlerinin yanı sıra, et ağırlık olarak yapılan yemekleri ile de meşhurdur. Koyun ve sığı etinin kullanıldığı yemeklerinin bazılarında keçi eti de tercih edilmekte olup ülkede yoğun olarak yetiştirilen şekerpancarı ve patates ile kırmızıbiber de yemekler de çok fazla kullanılmaktadır.

ermenistan yemekleri

Ülkenin geleneksel lezzetleri arasında bulunan Borscht Çorbası, kırmızı pancarla yapıldığından dolayı kırmızı renkte olup taze ekşi kremayla birlikte sıcak olarak servis edilerek tüketilmektedir. Şişe geçirilen kuzu ve dana etlerinin mangal ateşinde ağır ağır pişirilmesinden sonra yumuşacık kıvamı ve harika lezzetiyle ülkenin en meşhur lezzetlerinden olan Khorovats tadıyla da muhteşemdir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon