Gürcistan Gezilecek Yerleri

Gürcistan Gezilecek Yerleri

Kafkasya bölgesinde yer alan ve Karadeniz kıyısında bulunmasından dolayı stratejik açıdan önemli olan ülke her yıl binlerce tatilcinin Gürcistan gezilecek yerleri için ziyaret ettiği bir ülkedir. 69700 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan Gürcistan gezilecek yerleri öncesi bu ülkede yaklaşık olarak 4 milyon kadar insan yaşamakta olup ülkemizden yalnızca kimlikle geçildiğinden gezmek için oldukça popüler bir rotadır.

gürcistan gezilecek yerleri

Doğal güzellikler bakımından zengin olan Gürcistan gezilecek yerler arasında dağcılık meraklılarının ilgisini çeken Kazbek Dağı, Kafkasya Dağlarının en yüksek zirvelerinden biri olup uzun zaman önce sönen bir yanardağ. Başkentin güney eteklerinde bulunan muazzam bir görüntüye sahip olan Gürcistan Ulusal Botanik Bahçesi, yapay şelaleleri ve yüzlerce çeşit bitkileriyle yıl içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Dost canlısı insanların yaşadığı ve dört mevsim ılıman iklimin hakim olduğu Gürcistan nerede kalınır incelerken her bütçeye uygun konaklama yeri imkanları konusunun sorun olmadığı ülkeler arasındadır. Kentlerin çok büyük olmamasından dolayı Batum başta olmak üzere ülkenin bütün kentlerinde konaklamak için otel, pansiyon gibi yerleri seçerken bölge konusunda sınırlama yapmaya gerek yoktur.

gürcistan nerede kalınır

Kent merkezlerinin çevresinde herkese hitap edecek kalitede ve fiyatta kalacak yer bulmak mümkün olup yerli veya yabancı turistlerin sadece bütçelerine en uygun olanı tercih etmeleri kalmaktadır. Oteller daha yüksek maliyete sahipken hostel veya pansiyon tarzındaki mekanlar daha uygun olup konaklama bölgelerinden turistik mekanlara otobüs, metro gibi araçlarla ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır.

Karadeniz kıyısında bulunan Gürcistan ve Güney Kafkasya ülkelerinin bazı mekanlarıyla birlikte düzenlenen Gürcistan tur paketleri, bölgenin zengin kültür birikimini yakından tanımak için harika imkanlar sunmaktadır. Sadece Gürcistan veya Batum, Tiflis turlarının yanı sıra düzenlenen Ermenistan ile birlikte düzenlenen turların büyük kısmı uçakla Batum Havalimanına ulaşmakla başlayıp devamında otobüs kullanılmaktadır.

gürcistan tur paketleri

Güzel ve ekonomik bir tatil geçirmek için ülke için düzenlenen tur paketlerin hakkında bilgi alıp uçak biletlerinin maliyetini azaltabilmek için erkenden rezervasyon yatırmakta fayda bulunmaktadır. Gürcistan için yapılan geziler İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere ülkemizdeki birçok kentten kalkışlı olarak planlanmakta olup turun maliyeti konaklanacak otele ve gezilecek yerlere göre değişmektedir.

TC vatandaşlarından vize istememesi ve tarihi yerli bakımından zengin olmasından dolayı Gürcistan tarihi yerleri, ülkemizde yaşayan insanlar tarafından merak edilen destinasyonlar arasında olup çok güzel bir ülkedir.

gürcistan tarihi yerleri

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan insanlar tarafından da yıl içerisinde sıklıkla ziyaret edilen ülkenin uzak ve yakın zamanındaki çalkantılı tarihi zengin tarihi mekanlara sahip olmasına neden olmuştur.

Şida Kartli merkezine bağlı Gori ilçesindeki Gürcistan  Uplistsikhe, Lordun Kalesi anlamında olup kaya oymalarında Erken Demir Çağı ve Geç Ortaçağ dönemine ait birçok yapıdan meydan gelmiş antik bir kenttir.

gürcistan uplistsikhe

Ülkenin doğusundaki 8 hektarlık alanı kapsayan antik kent, 2007 yılında UNESCO Geçici Dünya Mirası listesin eklenmiş olup ülkenin geçmişindeki eski uygarlıkların siyasi ve dini merkezlerinden biridir.

Mtskheta merkezinde Gürcü Ortodoks kilisesi olarak hizmet veren Gürcistan Svetitskhoveli Katedrali, ülkenin başkentindeki Kutsal Üçleme Katedralinden sonraki en büyük kilise olup 300’lü yıllarda yapılmıştır.

gürcistan svetitskhoveli katedrali

Mimar Arsukisdze tarafından tasarlanarak Kral III Mirian tarafından yaptırılan 1000 yıllık manevi yapı, UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiş olup ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Gürcü asıllı Sovyetler Birliğinin liderlik konumuna kadar yükselmiş olan Stalin için adanmış olan Gürcistan Stalin Müzesi, liderin doğum yeri olan Gori kentinde bulunan müze 1957 yılında hizmete açılmıştır.

gürcistan stalin müzesi

Dünyanın en büyük liderleri arasında bulunan Stalin hakkında bütün bilgilere, eşyalarına ve heykellerine ulaşmanın mümkün olduğu müze ülkenin tarihi açısından görülmesi gereken yerlerdendir.

Mutfağı ve yemekleri ile gurur duyan Gürcistan, lezzetlerinde Avrupa ve Ortadoğu mutfaklarından etkilenmiş olmakla birlikte bölgesel farklılıklarla zenginleştirerek yeni bir mutfak oluşturmuştur. Ülke yemeklerinde çok acı veya çeşitli baharatlar kullanılmayıp genellikle patlıcan, ıspanak gibi sebzelerden ve etli hamur işlerinden meydana gelen harika lezzetleri bulunmaktadır.

gürcistan yemekleri

Ülkeye gidenlerin mutlaka tatmaları gereken en popüler yemek olan hinkal, mantıdan biraz daha büyük olarak hazırlanmakla birlikte içi et dolgulu hamur işi olup sarımsaklı yoğurt ve sosla yenilmektedir. Bir tür peynir olan haço ile hazırlanan Haçapuri, pişmek üzereyken fırından çıkarılıp üzerine yumurta kırıldıktan sonra 5 dakika kadar daha fırında tutularak pişirilen bol tereyağlı hamur işidir.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon