Hindistan Gezilecek Yerleri

Hindistan Gezilecek Yerleri

Mutfağından sinemasına kadar çok çeşitli kültürleriyle dünyanın dikkatini çeken Hindistan gezilecek yerleri bakımından da zengin olduğundan her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Oscar ödülleri almış Hint filmlerinden ilk olarak tanınmaya başlayan ülke, zamanla inanışları ve renkli değişik tarz kıyafetleriyle daha çok ilgi odağı olmaya başlayınca popülaritesi iyice arttı.

hindistan gezilecek yerleri

Büyük yüz ölçümünden dolayı Hindistan gezilecek yerler farklı iklim şartlarının hüküm sürmesi Lodi Bahçeleri gibi kamusal parklarda farklı çeşitlilikte ve güzellikte ağaçların, çiçeklerin bulunmasını sağlamaktadır. Mangrov çalı ve ağaçların oluşturduğu sık orman bölgesi olan Sundarbans Ulusal Parkı, Ganj Nehrinin denize kavuştuğu noktada bulunup nesli tükenmekte olan Bengal Kaplanının en önemli yaşam alanıdır.

Her türden insanın yaşadığı Hindistan, Güney Asya turlarının vazgeçilmez rotalarından biri olup Hindistan nerede kalınır konusu halledildiğinde çok farklı ve enteresan bir gezi sizleri beliyor olacaktır. Her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen ülkede kalınacak yer konusunda en önemli husus, kişilerin kendilerini emniyette hissedecekleri güvenli konaklama bölgesinde bir yer bulmaktır.

hindistan nerede kalınır

Ülkeyi günü birlik gezmek mümkün olmayacağından kalmak için en uygun kent, Yeni Delhi olup Pahar Ganj ve Karol Bagh bölgelerinde en az 3 veya 4 yıldızlı otellerde konaklamak daha doğru olacaktır. Bu bölgelerde uygun fiyatlı oteller de bulmak mümkün olmakla birlikte alışveriş merkezlerine yakın bir mekan isteyenler için Connaught Place bölgesindeki kaliteli oteller tavsiye edilebilir.

Ganj Nehrine girerek arınmaya çalışan Hinduları görmek, baharatlı yiyeceklerinin tadına bakmak için Hindistan yollarına düşmek lazım olmakla birlikte Hindistan tur paketleri arasında tercih yapmak gerekecektir. Kendine özgü inanışları ve kültürleriyle diğer ülkelerden çok farklı olan Hindistan, altın üçgen turunun içinde gezilebileceği gibi Nepal ve diğer Güney Asya ülkeleri ile birlikte de keşfedilebilir.

hindistan tur paketleri

Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olduğundan batısından doğusunu, kuzeyinden güneyine kadar turistik mekanların hepsinin gezilmesi için en az 5 gece 6 günlük turlar yapılmaktadır. Ülkemizden uzun bir uçuştan sonra ulaşılan yoganın merkezi ülke için düzenlenen turların fiyatları kalınacak gün sayısına, gidilecek ülkelere ve turun özelliğine göre değişiklik göstermektedir.

Arilerden bu yana çok farklı medeniyetlerin ve milletlerin yaşadığı Hindistan tarihi yerleriyle toprakları, kesinlikle görülmesi gereken tarihi bakımından zengin olmasını geçmişindeki bu çeşitliliğe borçludur.

hindistan tarihi yerleri

Onlarca dini ve ırkı bir arada tutan kültürünün ve tarihinin yansımalarını bütün tarihi mekanlarında hissetmenin mümkün olduğu ülkede dini yapıların yanında kale, kule gibi yapılar da bulunmaktadır.

Babür padişahı Şah Cihan tarafından doğum sırasında vefat eden eşi Mümtaz Mahal için yaptırdığı Hindistan Tac Mahal, ünlü mimarla Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail tarafından tasarlanarak 1552 yılında bitirilmiştir.

hindistan tac mahal

Yakut ve zümrütle süslenmiş ve beyaz mermerden 4 minaresi bulunan yapı, 1983 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmış olup 2007den beri Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilmektedir.

Guruluların bölgeyi fethetmesine ithafen zafer sembolü olarak başkentte yapılmış olan Hindistan Kutup Minar, 73 metre yüksekliğine sahip olup bölgedeki İslam mimarisini zirve yapısı olarak kabul edilmektedir.

hindistan kutup minar

1993’te UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış olan yapı, 5 katı ve tam 4 şerefesiyle inşa edildiği dönemde ülkenin en büyük yapısı unvanını almış olmakla birlikte yerden yükseldikçe incelemektedir.

Rajasthan Eyaleti’nin Jaipur merkezinde Maota gölüne bakacak bir konumda yer alan Hindistan Amber Fort Sarayı veya kalesi, yapımına 1550 yılında başlanıp 1592 yılında tamamlanmış olup ülkenin önemli mekanlarındandır.

hindistan amber fort

Rajput Maharajas ve ailesinin ikametgahı olarak kullanılmış olan görkemli yapı, kırmızı kumtaşı ve mermerden yapılmış olmakla birlikte UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

Egzotik malzemeler kullanılarak acı ama çok acı olarak yapılan ve sarının farklı tonlarında tuhaf renkli Hindistan yemekleri, acılığıyla insanları korkuturken lezzetleriyle ağızları sulandırmaktadır. Dünya üzerinde kullanılan bütün pişirme teknikleri kullanılarak hazırlanan Hint yemeklerinde köri ve zerdaçal başta olmak üzere 30 farklı baharatın çok yoğun kullanıldığından tatları biraz farklıdır.

hindistan yemekleri

Hindu inanışının birçok mezhebinde et tüketimi yasak olduğundan Hint mutfağında vejetaryenler için çok güzel yiyecekler bulmak mümkün olup ülkemizdeki mercimek çorbasına benzeyen Dal bunlardan biridir. İçine mercimek, patates ve tavuk gibi çeşitli malzemelerle üçgen şeklinde hazırlanıp kızartılarak veya fırınlanarak yenilen bir çeşit börek olan Samosa ülkenin sokak lezzetlerinden en popüler olandır.

Yorum Yap E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi
Avatar Seç
Avatar Seç

Gece Hayatı

Kopenhag Gece Hayatı
%100
Kopenhag Gece Hayatı
Kharkiv Gece Hayatı
%100
Kharkiv Gece Hayatı
Antalya Gece Hayatı
%100
Antalya Gece Hayatı
Soçi Gece Hayatı
%0
Soçi Gece Hayatı

İlçeler

Bozcaada
%72 Türkiye
Bozcaada
Karaburun
%100 Türkiye
Karaburun
Gökçeada
%100 Türkiye
Gökçeada
Avanos
%100 Türkiye
Avanos

Şehirler

Mersin
%100 Türkiye
Mersin
Artvin
%100 Türkiye
Artvin
Kırşehir
%75 Türkiye
Kırşehir
Mardin
%100 Türkiye
Mardin

Uçak Bileti

Sivas
%50 Türkiye
Sivas
Lefkoşa
%100 Türkiye
Lefkoşa
Leipzig
%0 Türkiye
Leipzig
İzmir
%100 Türkiye
İzmir

Ülke Gezileri

Türkiye Gezilecek Yerleri
Türkiye Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Polonya Gezilecek Yerleri
Polonya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Özbekistan Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon
Slovakya Gezilecek Yerleri
Slovakya Gezilecek Yerleri
Başkenti:Ankara
Nüfus:79 Milyon