Hollanda Gezilecek Yerleri

Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelux ülkelerini oluşturan Hollanda, topraklarının büyük bir bölümü Batı Avrupa bölgesinde kalmakta olup Hollanda gezilecek yerleri ile merak uyandıran bir ülkedir. Topraklarının büyük bir kısmı deniz seviyesinin altında bulunduğu için alçak ülke anlamına gelen Netherlands olarak da bilinen ülkenin sembolü yel değirmeni ve toprakların tamamında yetişen lalelerdir.

hollanda gezilecek yerler
Ülkenin lalelerinin güzelliklerini görmek için Mutlak Bahçe anlamına gelen, dünyanın en büyük çiçek bahçelerinden biri olarak bilinen ve Lisse kasabasındaki Keukenhof bölgesine gidilmek gerekir. İlk adı Nieuwe Park olup vefat eden ünlü yazar Joost Van den Vondel anısında Vondelpark olarak değiştirilen, 47 hektarlık alanı kaplayan kamusal kent parkındaki doğal güzellikler kesinlikle görülmelidir.

Hollanda Nerede Kalınır

Kanalları ve muhteşem bir şekilde ışıklandırılmış binalarıyla her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Hollanda, harika güzellikleri rahatça gezebilmek için Hollanda nerede kalınır sorusuna cevap bulmak gerekir. Konaklama yeri konusunda ülkede gezilecek ve görülecek yerlere ulaşmak, alışveriş merkezlerinde daha kolay gidebilmek için en doğru adres özgürlükler şehri Amsterdam ve çevresindeki bölgelerdir.

hollanda nerede kalınır
Mimari güzellikleri ve tarihi, kültürel eserleriyle tam bit turizm şehri olan başkentte her bütçeye uygun oteller ve pansiyonlar bulmak mümkün olup tatil dönemlerinde yer bulmak zorlaşmaktadır. Tren yolu istasyonu ve Dam meydanı gibi bölgeler turistlerin yoğun olarak kaldığı yerlerden olup sezonun açılmasıyla birlikte düşük kalitedeki kalan yerler bile çok yüksek fiyatlarla kiralanmaktadır.

Hollanda Tur Paketleri

Kültürel yapısı ve eğlenceli gece yaşamı ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken Hollanda tur paketleri yurt dışı gezilerinin arasında oldukça yoğun talep almaktadır. Tatilini yurt dışından değerlendirmek isteyenler, yel değirmenlerinin ve lalenin simgesi ülkenin turlarını incelediğinde Promosyon Amsterdem veya Hollanda turlarının kişi başı uygun olduğunu görecektir.

hollanda tur paketleri
Ülkenin farklı kentlerine de turlar düzenlenmesine rağmen en renkli şehir konumundaki Amsterdam için özel turlar planlanmaktadır ki renkli bir tatil düşünenler için hem ekonomik hem de idealdir. Hollanda ve kentlerinin içinde bulunduğu Avrupa turları içinde daha fazla rağbet gören Benalux turlarının fiyatları hizmetlerine, kalınacak otelin yıldızına ve gezilecek rotaların sayısına göre değişmektedir.

Hollanda Tarihi Yerleri

Avrupa ülkeleri arasında en moderni olarak tanımlanan Hollanda, göz kamaştıran güzellikleri, birbirinden görkemli Hollanda tarihi yerleri ve sanat eserlerinin sergilendiği müzeleri ile görülmeyi hak etmektedir.

hollanda tarihi yerleri
Geleceğine destek olması için geçmişinin izlerinin yok etmeyen özgürlüklerin ülkesi, tatilinin gündüzlerini tarihi soluklayarak geçirmek, gecelerinde ise eğlenmek isteyenler için çok ideal bir rotadır.

Hollanda Rijksmuseum Amsterdam

Başkentin müze meydanı olarak adlandırılan bölgesinde bulunan Rijkmuseum Amsterdam milli bir kurum olup 1800 yılında ilk olarak Lahey kentinde faaliyete başlamış ise de 1808 yılında başkente taşınmıştır.

rijksmuseum amsterdam
Birbirinden mükemmel tabloların ve resimlerin büyük yankı uyandırdığı müzede yaklaşık olarak bir milyon civarında eser bulunmakla birlikte mütevazi bir Asya koleksiyonu da görmek mümkündür.

Hollanda Rembrandt Ev Müzesi

1639 ile 1656 yılları arasında ünlü ressamın yaşadığı evin, 1911 yılında müzeye dönüştürülmesi ile hizmete başlayan yapıya ünlü sanatçının adı verilerek Rembrandt Ev Müzesi olarak isimlendirilmiştir.

rembrandt ev müzesi
Başkentte bulunan müzede sanatçıya ait gravürleri ve onun zamanında yaşaya diğer sanatçıların çalışmaları sergilenmekte olup her yıl yaklaşık olarak 200 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Amsterdam Kraliyet Sarayı

Meşhur Dam meydanında bulunan Amsterdam Kraliyet Sarayı, ülkenin 3 gözde sarayından biri olup kentin yerel yöneticilerine belediye binası olması için 1648 ile 1665 yılları arasında inşa edilmiştir.

amsterdam kraliyet sarayı
Daniel Stalpaert ve Jacob van Campen tarafından klasik mimari tarzında tasarlanan yapı, Avrupa ülkelerindeki en değerli yerel yönetim binalarından en çok tanınanı olmakla birlikte 52 metre yüksekliğindedir.

Hollanda Yemekleri

Komşuları başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinin mutfağından esinlenerek oluşturulmuş olan Hollanda yemekleri batı, kuzey ve güney olarak ayırarak mutfağını incelemek daha doğru olacaktır. Kuzeyde et ve etle yapılan yemekler, güneyde sebze ve çorba ağırlıklı yemekler ülkenin batısında ise mayonezli peynirli yiyeceklerin tüketimi yaygın olup sofralarda acı biber ve Hindistan cevizi popülerdir.

hollanda yemekleri
Et ve sebzeyi birleştiren bir yapıya sahip olan Hollanda mutfağında patates kızartmasının yanında ana atıştırmalık olarak peynir kızartması, sebzelerden yapılan garnitürler sofradan eksik olmaz. Genellikle çok yağlı ve baharatlı hazırlanan etlerle birlikte yenilen yemeklerden biri olan Stamppot Boerenkool, yanında yeşil lahana salatası ve patates ezmesi birlikte servis edilir.

  • 28.03.2019
  • 0
  • 90
YORUMLAR
YORUM YAZ