İran Gezilecek Yerleri

78 milyonu aşkın nüfusu ile Asya kıtasının en stratejik konumunda bulunan İran gezilecek yerleri öncesi ülkemizin sınır komşusu olmakla birlikte gezilecek ve görülecek yerlerinin fazlalığıyla görülmesi gereken ülkelerdendir. Doğal gazı ve petrol yatakları ile dünya ekonomisinden söz sahibi olan ülkede, 4 binli yıllara dayanan Fars kültürünün etkisindeki tarihi ve turistik açıdan değerli miraslara ev sahipliği yapmaktadır.

iran gezilecek yerleri

İran gezilecek yerleri listesinde İçindeki binasıyla birlikte inşa edilen Eram Bahçesi, yüzlerce yıl sonra tekrar peyzaj mimarları tarafından yeniden düzenlenmiş olup günümüzde İranlıların en gözde mekanlarından biri haline gelmiştir. Ek olarak İran’da gezilecek yerler araştırması sonucu Şah Parkı adıyla anılan Mellat Parkı başkentin en geniş dinlenme alanı olmakla birlikte içinde kuş bahçesinden göle, yürüyüş parkurlarından bisiklet yollarının bulunduğu gözde mekanlardandır.

İran Nerede Kalınır ?

Yasakların ülkesi olarak bilinen yere turistik gezi planlayanların İran nerede kalınır konusunda dikkatli olmaları ve konaklama sınırlı olduğundan en geniş bütçeyi kalacak yere ayırmaları gerekecektir. Aslında ülkede beş yıldızlı ultra lüks otellerden pansiyonlara ve butik otellere varıncaya kadar kalacak yer yelpazesi oldukça geniş olmakla birlikte sayının az olması, maliyetlerin yükselmesine neden olmaktadır.

iran nerede kalınır

Seyahatlerde gezginlerin kaldığı oteller gezinin daha keyifli olmasını sağladığından İran için gezi düşünenlerin mağduriyet yaşamamaları için erkenden otel rezervasyonu yaptırmaları gerekir. Genellikle oda fiyatları çok yüksek olmakla birlikte hizmeti ve konumundan dolayı daha uygun fiyatlı otellerde oda bulmak mümkün olmaktadır fakat buralar bile hızla dolduğunda acele etmekte fayda vardır.

İran Tur Paketleri

Güney Asya kıtasında çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan İran tur paketleri, yasaklarından dolayı bazı insanların gözünü korkutsa da ülkenin tur paketleri köklü tarihini merak edenlerin ilgi odağındadır. Dünyanın en köklü uygarlıklarından biri olan ülkeyi tanımak isteyenler tarafından rağbet gösterilen İran turlarında sadece ülkenin kentlerinin gezilmesi bile gezinin dolu dolu geçmesine yetmektedir.

iran tur paketleri

Dünyanın ilk uygarlıklarından olan ülkede halen daha yaşanan inançları, İslam öncesi ve sonrasından izler taşıyan mimarisini keşfetmeyi sağlayan turlar turistlerin büyük beğenisini toplamaktadır. Fars kültürünü ve tarih ile doğal güzelliklerini keşfetmek, antik sokaklarında yürüyüş yaparak ülkeyi tanımak isteyenler erken rezervasyon yaptırdıkları turlarla daha uygun fiyatlarla gezebilir.

İran Tarihi Yerleri

Pers ve Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetlerinin İran tarihi yerlerine ve izlerine daracık sokaklarında bile rastlamanın mümkün olduğu İran medeniyeti, orijinalliğini hiç yitirmemiş yerleri ile dikkat çekmektedir.

iran tarihi yerleri

Dünyanın en eski kentlerinin kapılarını açan ülke Musevilikten Şiiliğe, Zerdüştlükten İslamiyete kadar inançların kültürel kimliklerinin çeşitliliğini yansıtan sayısız eserlerle dolu olup görülmesi gereken bir yerdir.

İran Nakş-ı Cihan Meydanı

Halk arasında İmam Meydanı olarak isimlendirilen İran Nakş-ı Cihan Meydanı, Türkçe Dünyanın resmi meydanı anlamına gelmekte olup İsfahan şehrindeki Safevilerin ülkeye emaneti olan yapıların ortasındadır.

iran naks-ı cihan meydanı

Güneydoğu Asya bölgesinin en geniş meydanı olma özelliği taşıyan Nakş-ı Cihan Meydanı, 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış tarihi bir meydan olup kesinlikle ziyaret edilmelidir.

İran Persepolis

Pers hükümdarlığının bir dönem başkentliğini yapmış olan İran Persepolis, Şiraz kentine ortalama 70 kilometrelik bir mesafede bulunan antik kent olup hükümdar I Darius tarafından oluşturulmuştur.

iran persepolis

I Serhas ve Artakserkses zamanlarında genişletilerek zenginleştirilmiş antik kent Büyük İskender tarafından yıkılmış olup günümüzde kral mezarları, Pers inancına ait putlar ve saray kalıntıları bulunmaktadır.

İran Azadi Tower

Özgürlük Meydanı anlamına gelen İran Azadi Tower, başkentin en önemli simgelerinden biri olup ülkenin en meşhur mimarlarından Hossein Amanat tarafından tasarlanarak 1971 yılında inşa edilmiştir.

iran azadi tower

İslam öncesi ve sonrası mimari özelliklerin birleştirilmesiyle oluşturulan dünyaca ünlü yapı, tam olarak 50 metre yüksekliğinde olup Azadi meydanın ortasında 50 bin metrekarelik alanı kaplamaktadır.

İran Yemekleri

Orta Asya ve Orta Doğu arasında kalmış olan İran, coğrafyasının bulunduğu konumdan dolayı çeşitli mutfaklardan etkilenmiş olup İran yemekleri acılı ve ağır baharatlar kullanılmadan hazırlanmaktadır. Etli, sebzeli veya meyveli olarak pişirilerek kokulu olmalarıyla tanınan İran pilavı, ülke sofralarının vazgeçilmezi olmakla birlikte genellikle ana yemeklerin yanından eşlik etmektedir.

iran yemekleri

Ülkenin yemekleri çoğunlukla ekmekle veya pilavlar ile servis edilen kırmızı etli veya tavuk etli yemekler olup kuzu ve nohut ile pişirilen bir çeşit güveç yemeği olan Abgoosht oldukça en popüleridir. Etin çok fazla kullanıldığı yerel lezzetler arasında özellikle bayram ve özel günler için hazırlanan ince kıyılmış soğanla karıştırılmış daha veya kuzu etinden yapılan Koobideh kebap en çok sevilendir.

  • 29.04.2019
  • 0
  • 64
YORUMLAR
YORUM YAZ